1 Mayıs'ta Öğretmenlere Ek Ders Ödenecek Mi ? ..

1 Mayıs'ta öğretmenlere ek ders ödenecek mi ? ..

1 Mayıs'ta Öğretmenlere Ek Ders Ödenecek Mi ? ..



1 Mayıs'ta ek ders ödenir mi ? 2013 1 mayıs “Emek ve Dayanışma Günü” olarak resmi tatil ilan edildiğinden 1 mayıs 2013 günü okullar tatil.  Öğretmenler merak ediyor 1 mayısta ekders var mı yok mu ?  Ekders Yönetmeliğine göre milli ve mahalli bayramlara denk gelen günlerde ekders ödeniyor.   
Millî Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğünün 27/072007 tarih ve 49720 sayılı yazılarının 1.maddesinde; “1) İlgi Karar kapsamında ek ders ücretinden yararlanmakta olan Bakanlığımızın merkez ve taşra teşkilatı personeli, söz konusu değişikliğin yürürlüğe girdiği 21.07.2007 tarihinden itibaren millî bayramlar (Cumhuriyet Bayramı, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı, Zafer Bayramı) nedeniyle tatil edilen günlerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim ve hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılacaklardır.

İlgili yönetmelikleri gereği bu bayramlar nedeniyle bazı eğitim kurumlarında bir günden fazla tatil edilen günler de aynı kapsamda değerlendirilecektir.” açıklamasında millî bayramlarda ek ders ücretinin ödeneceği kayıt altına alınmıştır.

17/3/1981 tarihli ve 2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanunun 2 nci maddesinin birinci fıkrasına, bu fıkrada geçen yılbaşı günü ibarelerinden sonra gelmek üzere ve 1 Mayıs günü ibaresi eklenmiş ve birinci fıkranın (C) bendi “C) 1 Ocak günü yılbaşı tatili, 1 Mayıs günü Emek ve Dayanışma Günü tatilidir.” şekilde değiştirildiğinden;

“1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü” Milli Bayram olarak değerlendirilmediğinden anılan güne ücret ödenmeyecektir.



İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.