18 Yaşından Küçükler Kpss'ye Başvurabilir Mi?

18 yaşından küçük vatandaşlar KPSS'ye başvurabilir mi? KPSS'ye hangi vatandaşlar başvurabilir?

18 Yaşından Küçükler Kpss'ye Başvurabilir Mi?



 18 yaşından küçük vatandaşlar KPSS'ye başvurabilir mi?
657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48.maddesine göre Devlet memuru olmak için 18 yaşını doldurmuş olmak gerekiyor.

Kılavuz hükmü

2014/1 KPSS tercih kılavuzunun başvurma şartlarının (b) bendinde " 18 yaşını tamamlamış olmak. Ancak bir meslek veya sanat okulunu bitirenler en az 15 yaşını doldurmuş olmak ve Türk Medeni Kanununun 12.maddesine göre kazai rüşt kararı almak şartıyla Devlet memurluklarına atanabilirler. (Kazai rüşt kararının tercih işlemlerinin son günü itibariyle alınmış olması gerekmektedir.)" ifadesi yer alıyor.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.