2014 Eylül Öğretmen Atamaları

2014 eylül öğretmen atamaları

2014 Eylül Öğretmen Atamaları



 MEB’in 120 bin öğretmen açığı var, 40 bin atama mevcutöğretmen açığına göre şekillenecektir. Ancak bazı  özel  durumlar branşların kontenjanlarını olumlu veya olumsuz etkileyecektir.40 binin branşlara dağılımını etkileyecek bazı faktörler: 
-2014 Yılı Örnek Branş Dağılımı İçin Tıklayınız

1)Toplam öğretmen ihtiyacının branş bazında 40 bin atamaya oransal dağılımı

2)İllerin bildirdiği öğretmen ihtiyacı

3)TEOG etkisi (ortaokul branşlarına etkisi)

4)Norm Kadro Değişiklikleri

5)Özür Grubu Yer Değiştirmelerinin etkisi

6) Okul   Yöneticisi  Görevlendirmeleri

7)Bazı branşlarda yeteri kadar mezun olmaması

8)Bazı branşların etkin çalışma yürütmesi

9)Bazı branşlardan fazla mezun olması

10)Emekli olan öğretmenlerin branşları

40 Bin Atamanın Branş Dağılımları Tahminleri Yanıltabilir!

MEB’in  Eylül  ayında yapacağı 40 bin öğretmen atamasıyla ilgili birçokhaber sitesinde tahmini branş dağılımları verilmektedir. Verilen dağılımların tamamı yoruma dayalıdır. Mantıklı yorumlar yapanlarda var, mantıksız yorum yapanlar da var. Öğretmen adaylarının yapılan yorumlara göre beklenti oluşturması yanlıştır. Önceki yıllardaki atama kontenjanlarını inceleyen tüm öğretmen adayları , branşlarıyla ilgili önemli ipuçlarına ulaşabilir.

En Çok Atama Yapılan 12 Branş!

2013-  Eylül  ve 2014-Şubat atama verilerine bakarak en çok atama yapılan 12 branş şöyle oluşmuştur: İngilizce, Din Kültürü, İlköğretim Matematik, Türkçe, Fen ve  Teknoloji , Rehberlik,  Sınıf  Öğretmenliği, Matematik,  Okul  Öncesi Öğretmenliği, Sosyal  Bilgiler , Türk Dili ve Edebiyatı, Beden  Eğitimi .

P10 ve P121 Sıralamaları Önemli!

MEB’in Eylül’de yapacağı 40 bin öğretmen atamasının branşları kadar öğretmen adaylarının branşlarındaki sıralamaları da önemlidir. Memur ve öğretmen adayları, sıralamalara göre hayatlarına yön verecektir. ÖSYM’nin P3, P10, P121 branş sıralamalarını acilen açıklamasında  fayda vardır.

40 Bin Öğretmen 15 Eylül’den İtibaren Göreve Başlayabilecek!

Öğretmen atamaları genelde Ağustos ayında yapılırdı ancak son zamanlarda  Eylül  ayında yapılmaya başlandı. Ağustos ayında özür grubu tayinleri yapılacak, ardından tekrardan normlar güncellenecek. Takvim nedeniyle hafta sonları da tercihler alınacak. Yeni atanan öğretmenler 15 Eylül’den itibaren görevinin başında olacaktır.

Aday Memurlar Öğretmenliğe Başvuru Yapabilecek Mi?

Kamu Personel Seçme Sınavı’nda atanacağı alana göre belirlenen taban puan ve üzerinde

puan almış olmak şartıyla; Kamu kurum ve kuruluşlarında hâlen aday veya asıl Devlet memuru olarak görev yapanlar öğretmenlik tercihi yapabilecektir.

Taban Puan Kaç Olacak?

2013  Eylül  ayında 40 bin öğretmen ataması için bütün branşlarda taban puan 60 olarak belirlenmişti. Yapılan atamaların ardından bazı bölümlerde kontenjanlar boş kalmıştı. Daha sonra 2 defa ek atama yapılmış ve taban puan 50’ye düşürülmüştü. 2014  Eylül  öğretmen atamasında kontenjanların boş kalmaması için taban puanın 50 olarak belirlenmesi bekleniyor.

Bazı Branşlar TercihleriDikkatli Yapmalıdır!

MEB, 40 Bin öğretmen atamasının ardından boş kalan kadrolar için ek atama yapmaktadır. 25 tercih dışında “Tercihlerim dışındaki eğitim kurumlarına atanmak istiyorum.” seçeneğini işaretleyenler , ilan edilen kontenjanlardan boş kalan eğitim kurumlarına  bilgisayar  kurasıyla atanmak üzere değerlendirmeye alınacaklardır.

Bir Alana Başvuru Bazı Adayları Mağdur Etmektedir!

Mezuniyeti birden fazla alana kaynak teşkil eden öğretmen adayları, atanabileceği alan için öngörülenKPSS sonucu esas alınmak üzere sadece bir alana başvuruda bulunabilmektedir. Bu durum bazı mağduriyetlere  yol  açmaktadır. Felsefe Grubu mezunları hem Felsefe alanına hem de Öğretmenlik  Meslek  Bilgisi alanına atanmaktadırlar ancak tercihler sırasında iki alanı da  tercih edememektedirler . Felsefe Grubu mezunları, her atama döneminde hangi alanı tercih edecekleri konusunda sıkıntı yaşamaktadırlar. Aynı sorun başka alanlarda yaşanmaktadır.

Ek Atama Gündemini Koruyacaktır!

Eylül  ayında yapılacak 40 bin öğretmen atamasında boş kalan kadrolara ek atama yapılacaktır. Öğretmen adayları, ek atamanın dışında Kasım’da, Şubat’ta, Haziran’da ek atama taleplerini gündeme getireceklerdir.  Okul  yönetici görevlendirmelerinin ardından öğretmen normlarında büyük değişiklikler olacaktır. 2015 Şubat’ta 10 bin öğretmen alımı yapılması muhtemeldir. 2015- Genel Seçimlerinin öğretmen atamalarına olumlu etkileyeceğini söyleyebiliriz.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.