Aktif Eğitim-sen: Meb'in Kayıtdışı Mülakatı Hukuksuzdur

Aktif Eğitimciler Sendikası (Aktif Eğitim-Sen) Uşak İl Temsilcisi Nihat Çakın, Milli Eğitim Bakanlığı'nın okul müdürlerinin atamasında yapmış olduğu mülakatın hukuksuz olduğunu söyledi. Çakın, yaptığı basın açıklamasında, “Ağustos...

Aktif Eğitim-sen: Meb'in Kayıtdışı Mülakatı HukuksuzdurAktif Eğitimciler Sendikası (Aktif Eğitim-Sen) Uşak İl Temsilcisi Nihat Çakın, Milli Eğitim Bakanlığı'nın okul müdürlerinin atamasında yapmış olduğu mülakatın hukuksuz olduğunu söyledi. Çakın, yaptığı basın açıklamasında, “Ağustos ayında binlerce okul müdürünü hukuku, hak ve adaleti hiçe sayarak görevden alan MEB, görevden alınanların yerine görevlendirilecek yeni müdürleri belirlerken de şaşırtmadı. Hükümeti koşulsuz destekleyen bir sendikaya üye olmayan müdürlerin neredeyse tamamını görevden alan MEB, İl Milli Eğitim müdürlüklerinde yapılan göstermelik mülakatla onların yerine ağırlıklı olarak siyasi sendikal vesayete 'evet' diyenleri okul müdürlüklerine getirdi." dedi.

Sonucu en başından belli olan ve kimlerin okul müdürü olacağının listelerinin ortalıkta dolaştığını iddia eden Çakın, “MEB, göstermelik ve hukuksuz bir mülakat yaptı. Objektiflikten uzak, hiçbir ilmi kriteri bulunmayan bu mülakat sonucunda ortaya, 'güler misin ağlar mısın' dedirtecek, evlere şenlik bir sonuç çıktı." dedi. Aktif Eğitim-Sen olarak MEB’i uyardıklarını belirten Çakın, “Kayırmacılığın, haksızlığın, hukuksuzluğun önlenebilmesi için mülakatların görüntülü kayda alınmasını önermiştik ancak son dönemde yaptığı tartışmalı eğitim düzenlemeleriyle milletimizi sürekli tedirgin eden MEB, bu yöndeki talepleri hiçe saydı. Ne görüntülü ve sesli kayıt yapıldı ne de verilen cevaplar tutanağa yazıldı. İstisnai olarak yazılanlar da okutulup imzalatılmadı. Değerlendirme sonuçlarına göre mülakata katılan adaylardan, bir sendikanın il ve ilçe teşkilatlarında görevli kişilere 90-95 gibi yüksek puanlar verilirken diğer adaylara ise daha düşük puanlar verilmek suretiyle idareci olma şansı tanınmadı.” dedi.

Uşak İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün de kendilerini şaşırtmadığını söyleyen Nihat Çakın, “Mülakat komisyon üyelerini, malum sendikanın eski ve yeni il, ilçe yönetim kurulu üyelerinden oluşturdu. Bu komisyon üyeleri de yine aynı sendikanın yönetim kurulu üyelerine, eşlerine, daha önceden paylaşımı yapılan okullara ataması yapılacak şekilde hassas puan ayarlamalarından oluşan bir değerlendirme yapmışlardır. Böylece okul yöneticileri sadece bir sendikanın üyelerinden atanarak, MEB’de tektipleştirme operasyonu gerçekleştirilmeye çalışılmaktadır.” dedi. Mülakatlarda okul müdürü adaylarına farklı sayılarda soru sorulduğunu belirten Çakın, “Bazı adaylara üç soru sorulurken kimilerine 10 soru yöneltildi. Dahası, okullarımızı emanet edeceğimiz yeni yöneticilere yöneltilen soruların içerikleri de hayret uyandırdı. İşte, eğitim ve okul yöneticiliğiyle ne alakası olduğu anlaşılamayan ve adayların okul müdürü olma becerilerini ölçmek üzere sorulardan bazıları şöyleydi: 'Aspirinin hammaddesi nedir? Pinokyo’nun yazarı kimdir? Don Kişot nasıl ortaya çıktı? Keşanlı Ali Destanı’nı kim tiyatroya çevirdi? Tunus halk kahramanının adı nedir? Süreli yayınlardan hangilerini takip ediyorsunuz? Günümüz âlimlerinden kimleri takip ediyorsunuz? Müdürlük sözlü sınavına neden başvurdunuz?' Yeni okul müdürleri belirlenirken neyi, nasıl ve ne amaçla ölçtüğü meçhul, şaibeli sorularla hiçbir kaydın alınmadığı kayıtdışı bir sözlü sınav yapılmıştır." dedi.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.