Bilim Sanat'taki Norm Değişimine İptal..

Bilim Sanat'taki norm değişimine iptal..

Bilim Sanat'taki Norm Değişimine İptal..
04 Mayıs 2016 Çarşamba 00:03

Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul ve Kurumların Yönetici ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmelik; Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği, Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği, Talim ve Terbiye Kurulunun 12.07.2004 gün ve 119 sayılı Kararı ve Bilim ve Sanat Merkezleri Yönergesinde, herhangi bir değişiklik ve düzenleme yapılmadığı halde, Bilim Sanat Merkezleri yönetici ve öğretmenlerinin norm kadro sayıları değiştirilmiş/düşürülmüştür.

Bilim ve Sanat Merkezlerinin norm kadro sayılarının değiştirilmesi/düşürülmesinin hangi hukuksal düzenlemeye dayandırılarak gerçekleştirildiği anlaşılamadığından, Eğitim Sen tarafından Bilim ve Sanat Merkezlerinde görev yapan yönetici ve öğretmenlerin norm kadro sayılarının düşürülmesi uygulamasının durdurulması ve mevzuata uygun olarak düzenlenmesi istenmiştir.

Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü, Devlet Personel Başkanlığı ve Maliye Bakanlığı'ndan görüş istendiğini, Bilim Sanat Merkezlerinin yönetici ve alan bazlı öğretmen norm kadro dağılımlarının, Devlet Personel Başkanlığı ile Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü'nce uygun görüldüğünü ancak Maliye Bakanlığı'nın, Bilim Sanat Merkezlerine müdür yardımcısı normunun öğrenci sayısı 200 ve üzerinde olan kurumlara verilmesini uygun bulduğu belirtilerek başvuruyu reddedilmiştir.

Danıştay İkinci Dairesi, Bilim Sanat Merkezlerinin norm kadro sayılarının düşürülmesini açıkça hukuka aykırı bularak, müdür, müdür başyardımcısı, müdür yardımcısı, sınıf öğretmeni ve rehber öğretmenler yönünden durdurmuştur. r.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.