Dersane Öğretmenleri, Ne Zaman Atanacak?

MEB, geçen yıl yayımladığı genelgede yer alan takvime uyamadı

Dersane Öğretmenleri, Ne Zaman Atanacak?



2014 yılında 5580 sayılı Kanunun ek 1. maddesi şu şekilde:

"Bu maddenin yayımı tarihi itibarıyla, ilgili mevzuat uyarınca faaliyet gösteren dershaneler ile öğrenci etüt eğitim merkezleri iş yerlerinde eğitim personeli olarak çalışmakta olan ve herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanmamış olanlardan, bu iş yerleri üzerinden sigorta primi ödenmiş çalışma süresi 1/1/2014 tarihi itibarıyla en az altı yıl olup 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde öngörülen genel şartlar ile öğretmen kadrosuna atanabilmek için aranan özel şartları taşıyanlar 1/7/2015-1/8/2015 tarihleri arasında başvurmaları halinde, Kamu Personel Seçme Sınavına girme şartı aranmaksızın Bakanlıkça belirlenecek usul ve esaslar çerçevesinde yapılacak sözlü sınavda başarılı olmaları kaydıyla, kadro ve ihtiyaçlar dikkate alınmak suretiyle belirlenen hizmet bölge ve hizmet alanlarında istihdam edilmek ve sağlık özrü hariç dört yıl süreyle başka bir yere atanmamak üzere, öğretmen unvanlı memur kadrolarına atanabilirler."

Bu maddeye göre, MEB'in bir usul ve esas belirlemesi gerekiyordu.

MEB, 18 Nisan 2014'te yayımladığı 2014/7 sayılı Genelgede, yapılacak atamalar için Maliye bakanlığıyla ortak bir yönetmelik çıkarılacağı ve kılavuzun da 2015 yılı Mart ayında yayımlanacağını belirtti.

Ancak, 2015 yılı Nisan ayında olmamıza rağmen, bu konuda ne Bakan'dan ne de bakanlıktan hiçbir açıklama yapılmamaktadır.

Bir kez daha, binlerce kişi, MEB'in verdiği sözü tutamaması ve ne zaman atamaların yapılacağı konusunda bir bilgilendirme yapılmaması dolaysıyla mağdur edilmektedir.

 Memurlar.Net

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.