Diyanet'te Neye Göre Rotasyon Yapıldı?

​Diyanet İşleri Başkanlığı, bünyesinde çalışan Cami Görevlileri için, Rotasyon İşlemlerini tamamladı. Şu günlerde bütün müftülüklere gönderiliyor.

Diyanet'te Neye Göre Rotasyon Yapıldı?



Fakat ortada bir ÇELİŞKİ VEYA BOŞLUK var. Çünkü Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yayınladığı Atama ve Yer değiştirme yönetmeliğine göre;
(4)” Bu maddede belirtilen sebepler dışında, Cami görevlilerinin yer değiştirmelerine esas olmak üzere illerde il müftüsünün başkanlığında, durumu görüşülecek görevlinin bağlı bulunduğu müftü dâhil beş kişiden oluşan bir Değerlendirme ve Yer Değiştirme Komisyonu kurulur. Bu Komisyon; “her yıl Haziran ayında toplanarak cami görevlilerinden bulunduğu görev yerinde beş yılını tamamlamış olanlardan,” bağlı olduğu müftülükçe veya lüzumlu görülmesi halinde il müftülüğünce komisyonda görüşülmesine karar verilenlerin durumlarını bu Yönetmeliğin ekinde yer alan EK-6 Cami Görevliliği Değerlendirme Kıstasları Formu ile birlikte özlük dosyasına göre inceler. Bu Yönetmeliğin 17 nci maddesinde belirtilen gruplardaki camilere Komisyon tarafından nakli gerekli görülenlerin il içi nakilleri, 18 inci maddede belirtilen esaslar dikkate alınarak valiliklerce yapılır; il dışı nakil teklifleri ise Başkanlığa gönderilir. Nakli gerekli görülmeyenlerin, durumları her üç yılın sonunda aynı usulle yeniden değerlendirilir. Denilmektedir.” Yani bulunduğu görev yeri baz alınarak istenilen zaman dilimi içerisinde aynı camide (Farklı ünvanlarda olsalar dahi) görev yapanlar” diye zikredilerek naklinin yapılması istenmektedir.
Yayınlanan bu Yönetmelikten sonra Müftülüklere gönderilen Rotasyon Genelgesinde ise;
 
1.“ İl Müftülükleri bünyesinde teşekkül ettirilen İl Değerlendirme ve Yer Değiştirme Komisyonu, bulunduğu camide fasılalı da olsa aynı unvanda 01.06.2014 tarihi itibari ile yirmi beş (25) yılını doldurancami görevlilerini tespit edecektir.
2.Yer değişikliği yapılması tespit edilen cami görevlilerinin Atama ve Yer Değiştirme iİşlemleriRamazan ayı hizmetlerinin aksamaması için Ramazan Bayramından sonra Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 19/4 maddesindeki kıstaslara göre yapılacaktır.
 
Atama onayları aynı Yönetmelik hükümleriyle belirlenen süreler içinde valiliklerden çıkarılacak şekilde il müftülüklerince Başkanlıktan izin istenecek,il içerisinde yerleştirilecek bir cami bulunamayan cami görevlilerinini durumu ivedilikle Başkanlığa bildirilecektir.” Bilgileri verilmektedir.
Bu genelgeye bakarsak bir görevlinin rotasyona tabi tutulabilmesi için aynı ünvanda 25 yılının doldurulması lazım. Yani 24 yıldır Müezzinlik yapıyor ve son 1 yıl içerisinde de müktesebinden dolayı İmamlık hakkını elde etmişse bu görevli Rotasyona tabi değildir.
Çünkü aynı Camide de olsa henüz daha 1 yıllık görevli sayılmaktadır. Şimdi Müftülükler Yönetmeliğe göre mi, yoksa Genelgeye göre mi teklifte bulunacaklar? Burada bir çelişkinin veya bir boşluğun olduğu ortadadır.
Halbuki Diyanet İşleri Başkanlığı Rotasyon işleminin gayesi, bir görevlinin bir Camide uzun bir müddet kalmasını önlemekti. Teklifler yapıldı, fakat Genelgeye göre mi veya yönetmeliğe göre mi yapıldı? Bilemiyoruz. Veya bu durumda olan bir görevli var mı, varsa o görevlinin tayini ne ye göre yapıldı? Bu konuda gerekli bir bilginin ve açıklamanın yapılması hem müftülüklerimiz, hem de bu durumda olan arkadaşlarımız için açıklayıcı olacaktır. 
Selam ve Dua ile…

GazeteKamu

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.