Eğitim Sisteminin Sorunlarına Bill Gates Çözümü

2010 yılının yaz aylarında Bill Gates’in kurucusu olduğu Gates Foundation her yıl yaptığı gibi dünyadaki çeşitli konulara değinip çözüm önerileri sunduğu yıllık değerlendirme raporunu yayımladı.

Eğitim Sisteminin Sorunlarına Bill Gates Çözümü
12 Mayıs 2014 Pazartesi 13:23

Raporda özet olarak dünyada eğitimin sonraki beş yıl içindeki geleceğinin e-öğrenme araçlarında yapılacak olan çalışmalar ve inovasyonlara bağlı olduğundan, hangi alanlarda neler yapılması gerektiğinden bahsediyor. Türkiye ’de geçmişten gelen klasik bir hastalığımız var; sorunlarla uğraşmak, gerçekçi çözümler yaratıp herkesin mutlu ve başarılı olacağı bir ortam yaratmak yerine, belki kısa bir süreliğine rahatlama sağlayacak ancak bizi başarızlığa götüren ortam ve şartları koruyan çözümlere yöneliyoruz hep. Belki de bu döngüyü kırıp artık kalıcı çözümlere yönelmeye, dünyanın hem en zengin hem de en zeki adamlarından biri olan Bill Gates’i dinleyerek başlayabiliriz!

Türkiye’de son bir yıldır eğitim sisteminin her kademesinde büyük değişimler oluyor. Üniversite sınavının kaldırılması konuşuluyor, dershaneler kapanıyor, kamu personeli seçme sınavı kaldırılıyor, doktoralı akademisyenlerin sayısının artırılması için uğraşılıyor vs...

Alternatif olarak üniversitelerdeki bölümlerin kendi özel sınavlarını yapması; dershanelerin özel okullara dönüştürülmesi; dershanelerde çalışan öğretmenler için yazılı sınav yerine mülakatın ağırlıklı olacağı bir seçme sistemi oluşturulması, kamu kurumlarının kendi özel sınav ve mülakatlarını yapmaları gibi öneriler var gündemde. Yalnız şu bir gerçek ki; alınan bu aksiyonlar ve düşünülen alternatif çözümlerin tamamı bazı sorunları derinleştirmekten öteye gitmeyecek. Özellikle de öğretmenlerin koşulları ve atama sorunlarıyla ilgili olan durum yıllardır Türkiye’nin kanayan bir yarası halinde. Geçtiğimiz yıl yaşanan onlarca öğretmen intiharı vakası da bu sorunun git gide büyüdüğünü doğrulamakta. Çok çeşitli konularda uzmanlığı ve tecrübesi olan fakat bunları kullanacağı alanı bir türlü bulamayan binlerce çaresiz öğretmen...

Öncelikle şunu çok iyi görmeliyiz ki Fatih Projesi, öğrencilerin temel ihtiyaçlarına cevap vermeyi amaçlayan bir proje olduğu kadar öğretmenlerin de ihtiyaçlarına cevap verebilmeyi amaçlayan bir proje olmalıydı. Ve aslında artık çok geç olmadan dünyanın her tarafında kullanılan basit bazı teknolojik çözümleri Fatih Projesi kapsamına alarak ve konuyu tamamen bu işten anlayan insanların eline bırakarak sorunlara çözüm yaratmaya başlamalıyız. 

Öğretmenlerin derdine basit bir çare önerisi 

Öncelikle farkına varmalıyız ki ana teması Türkiye’nin tüm okullarını ve öğrencileri bilişim teknolojilerinden azami ölçüde istifade ettirmek olan ve milyarlarca lira bütçe ayrılan Fatih Projesi’nde, en son yapılması gerekenler en başta yapıldı. Akıllı tahta, tablet PC gibi araçların ihalesine çıkılıp bunlar temin edilirken kimse "Bu araçların içini ne ile dolduracağız?" diye sormadı bile. E-eğitim materyalleri, e-eğitim yazılımları ne zaman hazırlanacak; öğrenciler, içinde bu kadar az ders materyali ve yazılım olan tabletleri ne yapacak gibi sorular halen büyük ölçüde cevapsız. Özet olarak, Fatih Projesi'nde her şeyin başlangıcı ders materyalleri ve yazılımlar üzerine olmalıydı. Çünkü bilinen bir gerçek ki tablet PC, akıllı tahta gibi donanımlar her zaman temin edilebilirken yazılım hazırlamak, e-eğitim materyali hazırlamak yıllar alan bir süreçtir. Ancak dediğim gibi öğrecilerin ihtiyaçlarından öte bir de öğretmenlerin ihtiyaçları var Türkiye’de. Ve bir proje ile hem atama bekleyen öğretmen sorunsalına bir çözüm getirebilir hem de öğrencilerin ders sonrası soru çözme ve etüt ihtiyacı büyük oranda halledilebilir: Dünyanın her yerinde artık yaygın olan online etüt sistemleri yani öğretmenle öğrenciyi buluşturup canlı-interaktif veya cansız-offline bir soru ve/veya konu anlatım seansının yapıldığı web sitelerinden bahsediyorum. Soru cevaplayan ve/veya konu anlatan öğretmenin seans başına öğrenciden para kazandığı; web sitesinin de bu ortam sağlayıcı görevi üstlendiği bir sistem. Şimdi bu temadaki bir yapının benzerinin devlet eliyle yapıldığını, açıktaki her öğretmen veya öğretmen adayının bu sisteme kaydolduğunu ve kendi alanlarındaki bilgilerini kullanıp para kazanabilecekleri bir canlı etüt sistemini hayal edelim.  Yani bir çeşit çevrimiçi dershaneden bahsediyorum!  Velilerin, çocukları geç saatlere kadar dershanelerde sürünmeyecek ve daha ucuza eğitim alacaklar; öğrencilerin, istedikleri zaman istedikleri soruyu sorabilecekleri bir araçları olacak; öğretmenlerin dershanede olanları, artık karın tokluğuna çalışmayacaklar; öğretmenlerin atanmamış olanlar da KPSS’ye hazırlanıp ömür tüketirken bir yandan para da kazanabilecekler diye mutlu oldukları bir sistem. Görüldüğü gibi şartlar ne olursa olsun herkesin mutlu olabileceği bir ortam yaratmak imkansız değil, sadece inanmak lazım!

Radikal-CAN GÜRSES

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.