EK DERS ADALETSİZLİĞİ İSYANI

İdarecilik her geçen gün cazibesini yitiriyor malesef. Sorumluluk arttıkça artıyor buna karşın yetki sınırları daralıyor getirisi azalıyor. Bu ifadeleri

EK DERS ADALETSİZLİĞİ İSYANIİdarecilik, her geçen gün cazibesini yitiriyor malesef. Sorumluluk arttıkça artıyor, buna karşın yetki sınırları daralıyor, getirisi azalıyor. Bu ifadeleri destekleyen iki somut durum: Biri destekleme kursları, diğeri nöbet.

Müdür yardımcıları zaten nöbet ücreti alıyor, müdürlerin mağduriyetini giderelim derken bir ilimizin görüş sorması neticesinde lise müdür yardımcıları hariç diğer okulların müdür yardımcıları da nöbet ücretinden oldu. Gerekçe: İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde müdür yardımcısı nöbetine yer verilmemiş. O halde müdür yardımcılarının nöbet ücreti kesilsin. Netice: Müdür yardımcıları haklı olarak isyan modunda.

Yönetmelik maddesi aynen şöyle: Müdür yardımcısı

MADDE 41 – (1) Müdürün ve müdür başyardımcısının olmadığı zamanlarda müdüre vekâlet eder. Müdür yardımcısı, görev tanımında belirtilen görevler ile müdür tarafından verilen görevleri yerine getirir.

Bana göre bu maddeye dayanarak müdür yardımcılarının nöbet ücretini kesmek iki açıdan yanlış: 1. Müdürün yaptığı görev dağılımında nöbete zaten yer veriliyor. 2. Genelge, Yönergeler niye vardır? Yönetmeliğin daha doğru uygulanması için. Madem yönetmeliğinde açıkça nöbet görevi geçmiyor, bir genelge ile hatta açıklayıcı bir yazı ile mesele çözülebilirdi. Mesele yönetmelik değiştirilerek çözülmeliymiş. İllaki o yolu tercih edecekseniz, elinizi çabuk tutun da yeni bir nöbet kaosuna neden olmayın.

Nöbet konusunda bir garabet de okul öncesi öğretmenleriyle ilgili: Anaokulunda görev yapanlar nöbet ücreti alabilir, anasınıfında görev yapanlar alamaz. Arkadaş, bizi çocuk mu sanıyorsunuz? Gösterilen gerekçelerle kundaktaki çocuğu bile ikna edemezsiniz. Okul öncesi öğretmenlerin teneffüs yapmadığını, çocukların başından bir dakika ayrılamadıklarıni, ders saatlerinin 50 dakika olduğunu bilmez misiniz? Daha neyin peşindesiniz? Adı Adaletle başlayan bir partinin bürokratlarına bu işleri ivedilikle çözmek yakışır.

Gelelim okul müdürlerinin mağduriyetine: Hem kursların hem de nöbetin asıl mağduru bu arkadaşlarımız. Okul müdürlerine kurs ve nöbet adı altında ödeme yapılmak istenmiyorsa, yönetim görevine karşılık olmak üzere ek ders saatlerinde kayda değer bir artış yapılmalıdır. Okul müdürünü diğer meslektaşlarına öykündürerek okullarda istendik hedeflere ulaşılamaz. Bu arada idarecilere verilen kurs ücretlerinin / ilkokullarda kulüp çalışmaları ücretlerinin son derece az olduğunu ve arttırılması gerektiğini ifade etmek gerekir.

MEB, elbette iyi niyetli ve çalışanın lehine düzenlemeler yapmaya çalışıyor ancak bu işi tahteravalli gibi düşünmeye başladı. Bir tarafı düzeltirken diğer taraf mağdur oluyor. Nöbet ve kurs konularındaki garabetlerin giderilmesi bile ciddî bir rahatlama sağlayacak. Hem MEB hem de ilgili kurumlar elini çabuk tutmalı.

Erol Ermiş

Eğitim-Bir-Sen

İstanbul 3 Nolu Şube Başkanı  


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
muharrem - 10 ay önce
tabi sınıf ogretmenine yapilan ek ders adaletsizliginden kimse bahsetmez nedense
Avatar
yazık size - 10 ay önce
okul yöneticiliğini çaldınız şimdide ek dersi beğenmiyorsunuz. sizi gidi hak emiciler sizi... yargı kararlarını bile uygulatmıyorsunuz. yandaş sendika ek ders beğenmiyor. beğenmiyorsan insanlara neden kumpas kurdunuz.
Avatar
ogretmen - 10 ay önce
bu adaletsizlikler ana sinifi ve sinif ogretmenlerine yillardir yapiliyor ama nedense kimse gormuyor.ama is idarecilere gelince masAllah gozlerimiz dort aciliyor
Avatar
sayenizde.. - 10 ay önce
sayenizde bir öğretmen (tabi idareciler ve yandaşı olmak koşuşuyla) 1.5 birbuçuk milyar ek der alıp, parsayı toplarken diğerine çakıl taşı toplatıyorsunuz.. birde çıkıp yazı yazıyorsunuz. önce vicdan..
Avatar
ironman - 10 ay önce
cazibesini yitiriyorsa yapmasın idarecilik koltukta oturmak rahat olunca insan istedikçe daha fazlasını istiyor gözü doymuyor akşama kadar derse girsinler de görelim
Avatar
idareci - 10 ay önce
ben yüksek lisanslı bir idareciyim..öğretmen iken ek dersi % 5 zamlı alıyordum....idareci oldum...bundan oldum...yok neymiş fiilen derse girmiyormuşuz....peki gün boyu okuda bekçilik yapmak fiili çalışma değilmidir....uzman öğretmen olamıyoruz...alanın yanına kar kaldi....o yüzden yüksek lisans yapanlara uzman öğretmenlik hakkı ...ve yüksek lisans yapan idarecilerin aldıkları ek derslerin tamamı fiilen derse girme şartı aranmaksızın % 5 zamlı ödenmelidir.
Avatar
hüdaverdi - 10 ay önce
destekleme ve yetiştirme kurslarında deli gibi iş yapan müdür yardımcısı, tamam sorumluluklar müdürde ama olsun bu sebeple hem müdür hem de müdür yardımcısının ek derslerinde mutlaka artırımlı değişikliğe gidilmelidir.
Avatar
Ali - 10 ay önce
Allaha havale ediyorum ne b....bir yönetmelik adam gibi yönetmelik çıkarın lanet olsun