İlk Atamada Mehil Müddeti Var Mı?

Milli Eğitim Bakanlığı her ne kadar öğretmenleri Pazartesi günü göreve başlatmak istese de, bu mümkün değil.

İlk Atamada Mehil Müddeti Var Mı?



MEB, öğretmen atamalarında bu yıl çok geç kaldı. Bunun en büyük nedeni atama izinleri saçmalığı... 

Bu nedenle, 2014 yılı Eylül dönemi Öğretmen atama süresi çok kısa tutuldu. Başvurular; 12 Eylülde alındı, 18 Eylül'de de sona erdi.

Ancak, MEB çok istese de, öğretmenlerin Pazartesi günü başlama zorunluluğu yok.

657 sayılı Kanunun 62. maddesi şu şekildedir:

"İlk defa veya yeniden veyahut yer değiştirme suretiyle;
a) Aynı yerdeki görevlere atananlar atama emirlerinin kendilerine tebliğ gününü,
b) Başka yerdeki görevlere atananlar, atama emirlerinin kendilerine tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde o yere hareket ederek belli yol süresini,
İzleyen iş günü içinde işe başlamak zorundadırlar."

Bu maddede yer alan "aynı yerdeki", "başka yerdeki" ifadeleri mevzuatta tanımlanmamıştır. Uygulamada bu kavramlar, 6245 sayılı Kanunun 3/g maddesinde yer alan "memuriyet mahalli" kavramı üzerinden anlaşılmaktadır. Bu maddeyi özetleyecek olursak;

1- İkametgahı dışında bir il'e atananların 15 gün hakkı vardır.
2- İkametgahı olan il'e atananların ise ertesi gün...
3- Büyükşehir belediyelerinde, metropol ilçeler dışındaki yerlere atananların da 15 gün hakkı vardır.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.