Liseler İçin Tek Listede 15 Tercih Yapılacak

Liseler için yapılacak yerleştirme işlemlerinde öğrenciler, 15 seçenekli tek tercih listesi ile istedikleri okullara yerleştirilecek

Liseler İçin Tek Listede 15 Tercih Yapılacak Milli eğitim Bakanlığı, Temel Eğitimden Ortaöğretime  Geçiş Uygulaması kapsamında, 2014-2015 eğitim- öğretim yılı için ortaöğretim kurumlarına yerleştirme işlemlerinin temel esas ve usullerini tamamladı. 
 
Bakanlık yetkililerinden alınan bilgiye göre, uygulamayla öğrenci  merkezli eğitimi, okul ortamını öğretmeni ve müfredatın daha da önemli hali  getirilmesinin amaçlandığı belirtildi. 
 
Ortak sınavları uyumlu hale getirilmesinin, öğrencileri öğrenim görmek  istedikleri okul türüne yerleştirilmesinin hedeflendiği uygulamada, yerleştirme  maliyeti azaltılarak yerleştirme sürecini daha da etkin kılmak ve yerleştirme  işlemlerinin öğrenciler ve aileleri üzerinde oluşturduğu baskının azaltılmak  istendiği vurgulandı. 
 
Yeni yerleştirme modeline göre,  Mesleki ve Teknik Eğitim Genel  Müdürlüğü ile Din Öğretimi Genel Müdürlüğü'ne bağlı tüm okullar Anadolu lisesi  statüsüne dönüştürülmesiyle artık tüm okul türlerine Yerleştirmeye Esas Puan ile  öğrenci alınacak. 
 
Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü'ne bağlı okulları tercih eden  öğrenciler daha önceki yıllarda doğrudan bölüm tercihi yaparken, 2014 itibariyle  okul tercihi yapacak ve öğrencilerinin ortak dersleri aldığı 9. sınıftaki  başarısı, yeteneği ve isteği dikkate alınarak 10. sınıfta bölümlere  yerleştirilecek. 
 
Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile Din Öğretimi Genel  Müdürlüğü'ne bağlı Anadolu lisesine yeni dönüştürülen okullarda şube kontenjanı  34, ihtiyaç olması halinde en fazla 40 olacak. 
 
Öğretmen liseleri sosyal bilimler, fen ya da Anadolu olacak 
YÖK tarafından Anadolu öğretmen lisesi öğrencilerinin, öğretmen  yetiştiren bölümleri tercih etmeleri halinde ek puan verilmesi uygulamasının  kaldırılması nedeniyle bu liseler yükseköğretimde öğretmen yetiştiren alanlara  kaynaklık etme işlevini yitirdi. Bu kapsamda, Anadolu öğretmen liseleri, sosyal  bilimler, fen ve Anadolu liselerine dönüştürülecek. 
 
Fen liselerinde de sosyal bilimler liselerinde olduğu gibi 2014-2015  eğitim öğretim yılından itibaren hazırlık sınıfı zorunlu hale getirilecek. 
 
Taban puan uygulaması kalkıyor 
Bu yıl ilk kez gerçekleştirilen Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş  Sistemi öncesinde uygulanan SBS sisteminde, yerleştirme işlemleri taban puan  esasına göre yapıldığı için 201 puanın altında kalan öğrenciler, sınavla öğrenci  alan ortaöğretim kurumlarına yerleştirilmiyordu. 
 
Yeni Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi'nde ise öğrencilerin  halihazırda okullarda girdikleri yazılılardan biri merkezi ve daha denetimli  gerçekleştirildiği için 6, 7 ve 8. sınıf başarıları ile oluşan Yerleştirmeye Esas  Puan marifetiyle sıralamaya dayalı yerleştirme yapılacak. Böylece 201 taban puan  uygulamasının mevcudiyeti ortadan kalkacak. 
 
Özel okullar ve burs kontenjanlı 
Özel okulların burslu öğrenci kontenjanlarına yerleştirme işlemleri  Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi ile yapılacak. Özel okulların burslu  öğrenci kontenjanları ve kontenjanların pansiyon, yemek gibi şartlarını içeren  tüm bilgileri şeffaflık ve öğrencilere kolaylık sağlamak kontenjan tablolarında  açıklanacak. 
 
Özel okullar burslu öğrencileri Türkiye çapında yüzde 5'lik dilim  içerisinden alacak. Yerel şartları dolayısıyla Türkiye geneli yüzde 5'lik  dilimden öğrenci alamayan özel okullar, boş kalan burslu kontenjanlarını il  çapındaki yüzde 5'lik dilimden doldurabilecek. 
 
Özel okullar burslu aldıkları öğrencilerin bursluluklarını,  başarısızlık, sınıf tekrarı gibi hiçbir ek şart ve yükümlülük aramadan  eğitim-öğretim süresi boyunca devam ettirecek. 
 
Eğitim, yemek ve ulaşım ücretleri bursluluk kapsamında olacak. Özel  okullar, bursluluk dahilindeki pansiyon bilgisine tercih kılavuzunda yer verecek. 
 
Tercihlerde izlenecek yol 
Yerleştirme işlemleri bu değişikler doğrultusunda yedek liste  yapılmaksızın tek seferde gerçekleştirilecek. 
 
Buna göre, öncelikle öğrenciler eğer özel yetenek sınavı ile öğrenci  alan bir ortaöğretim kurumuna veya özel öğretim kurumlarından birine kayıt  yaptıracaksa, tercih giriş ekranındaki, "Özel Yetenek Sınavı ile Öğrenci Alan Bir   Ortaöğretim Kurumuna Yerleştim" ya da "Özel Öğretim Kurumlarından Birine Kayıt  Yaptırdım" butonlarından kendisine uygun olanı işaretleyecek. Böylece bu  öğrencilerin tercih işlemlerini tamamlayacak. 
 
Bu okulları tercih etmeyen öğrenciler ise giriş ekranındaki "Tercih  Yapmak İstiyorum" bölümünü işaretleyecek. Bu bölümü işaretleyen öğrencilerden A  ve B olmak üzere iki grupta tercih alınacak. 
 
"Tercih Yapmak İstiyorum" butonunu işaretleyen öğrencilerin karşısına,  ilk olarak okul isimlerini içerecek, 15 seçenekli A Grubu tek tercih listesi  çıkacak. Öğrenciler bu alanda istedikleri tüm okulları tercih edebilecek ve  yerleştirmeleri buna göre yapılacak. Öğrencilerin A grubu tercihleri, tercih  listelerinde yer alan okulların tercih kodlarına göre yapılacak. 
 
Öğrenciler A grubuna tercih yazarken aynı zamanda okul türlerinin yer  aldığı B grubu giriş ekranında da tercihlerini yapacak.  B Grubu tercih  listesinde, "fen lisesi, sosyal bilimler lisesi, Anadolu meslek ve teknik lisesi,  Anadolu imam hatip lisesi, çok programlı Anadolu lisesi ve Anadolu lisesi" okul  türlerinin yer aldığı alanlar bulunacak. 
 
A Grubu tercihlerinden birine yerleşemeyen öğrenciler,  B Grubu tercih  listesinde sıraladıkları okul türlerine yerleştirilecek. Bu tercihlerine  yerleşemeyen öğrenciler, puanına göre, adres ve kontenjan dikkate alınarak,  sistem tarafından uygun okullara konulacak. 
 
Boş kalan kontenjanlara nakil işlemleri 
Yerleştirme sonrasında boş kalan kontenjanlara da Ortaöğretim  Yönetmeliği'nin nakil esasları doğrultusunda nakil yoluyla öğrenci kaydedilebilecek. 
 
Nakil talebinde bulunan öğrencilerin nakilleri, açık kontenjan  bulunması ve puan üstünlüğü esas alınarak otomatik olarak gerçekleştirilecek.  Uygulamada, 25-28 Ağustos tarihleri arasında nakil müracaatları alınacak.  Uygulamada, 29 Ağustos saat 19.00'da nakil işlemleri tamamlanacak. Bu işlemler  sonucunda da boş kalan kontenjanlar için nakil işlemleri eylülde de haftalık  periyotlarla devam edecek. 
 
Yerleştirme Takvimi 
Ortak sınavların puanları 11 Haziran'da açıklanacak. Takvimde, 16-20  Haziran tarihleri arasında sınav sonuçlarına itiraz edilebilecek. Kontenjanlar da  4 Temmuz'da açıklanacak. 
 
Takvimde, 7 Temmuz'da 8. sınıf yerleştirmeye esas puanları  açıklanarak, 31 Temmuz-8 Ağustos tarihleri arasında da tercihler  gerçekleştirilecek. Tercih sonuçları ise 22 Ağustos'ta açıklanacak. 
 
Sınavlara 1 milyon 200 binin üzerinde öğrenci girmişti 
Orta öğretime geçiş sistemi kapsamında ilki 28-29 Kasım'da yapılan  merkezi ortak sınavlar, 14 bin 407 okulda, 86 bin 25 salonda, 1 milyon 290 bin  717 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirildi. 
 
Her öğrencinin öğrenim gördüğü okulda sınava girmesini sağlayan,  merkezi ortak sınav uygulamasının ikincisi ise 28-29 Nisan'da 15 bin 814 okulda,  91 bin 8 salonda 1 milyon 271 bin 273 öğrencinin katılımıyla yapıldı. 
 
Merkezi sınavlar, daha önce 3 bin 907 okulda gerçekleştirilen Seviye  Belirleme Sınavı (SBS) ile karşılaştırıldığında devasa bir sınav organizasyon  olmasının yanı sıra, dünya ölçeğinde de merkezi olarak gerçekleştirilen en büyük  sınav uygulamalarından biri olarak dikkati çekiyor. MİLLİYET
 
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.