Meb Bu Konuda Çok Hassas

MEB Bu Konuda Çok Hassas

Meb Bu Konuda Çok HassasT.C.

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI

Rehberlik Ve Denelim Başkanlığı

Sayı : 17619000/10/4400003 02/10/2014

Konu: Türk Bayrağının Korunması

İlgi : a) 24/9/1983 tarihli ve 2893 sayılı Türk Bayrağı Kanunu.

b) 17/3/1985 tarihli vc2893 sayılı Türk Bayrağı Tüzüğü.

İlgi (a) Türk Bayrağı Kanunu ve ilgi (b) Türk Bayrağı Tüzüğünde, Türk Bayrağının şekli, yapımı ve korunması ile ilgili esas ve usuller belirlenmiş olup Bayrağın; nerelerde daimi olarak çekilmeyeceği, hangi kapalı yerlere konulacağı, nerelere fon olarak takılacağı veya asılacağı, kamu kurum ve kuruluşlarından başka yerlerde ne zaman ve nasıl çekileceği, Türk Silahlı Kuvvetleri yüzer birliklerinde ve Türk Bandıralı ticaret gemilerinde Bayrak çekme ve indirme zamanları ile Bayrak çekilirken ve indirilirken yapılacak törene ilişkin hususlar, Tüzükle belirlenmiştir.

Kanunun: Yasaklar başlıklı 7. maddesinde; "Türk Bayrağı, yırtık, sökük, yamalı, delik, kirli, soluk, buruşuk veya layık olduğu manevi değeri zedeleyecek herhangi bir şekilde kullanılamaz. Resmi yemin törenleri dışında her ne maksatla olursa olsun, masalara kürsülere, örtü olarak serilemez. Oturulan veya ayakla basılan yerlere konulamaz. Bu yerlere ve benzeri eşyaya Bayrağın şekli yapılamaz. Elbise veya üniforma şeklinde giyilemez. Hiçbir siyasi parti, teşekkül, dernek, vakıf ve tüzükte belirlenecek kamu kurum ve kuruluşları dışında kalan kurum ve kuruluşun amblem, flama, sembol ve benzerlerinin ön veya arka yüzünde esas veya fon teşkil edecek şekilde kullanılamaz. Türk Bayrağına sözle, yazı veya hareketle veya herhangi bir şekilde hakaret edilemez, saygısızlıkta bulunulamaz. Bayrak yırtılamaz, yakılamaz, yere atılamaz. Gerekli özen gösterilmeden kullanılamaz. Bu Kanuna ve tüzüğe aykırı fiiller yetkililerce derhal önlenir ve gerekli soruşturma yapılır.” hükümleri yer almaktadır. Ancak; gerek Kanun gerekse Tüzükte yer alan hükümlere uyulmadığı yönünde Bakanlığımıza duyumlar gelmektedir.

Bu itibarla; Türk Bayrağı Kanunu ve Türk Bayrağı Tüzüğünde yer alan amir hükümlere riayet edilmesi konusunda gerekli dikkat ve özenin gösterilmesini rica ederim.

Nabi AVCI
Bakan

DAĞITIM:
Gereği: A - B Planı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.