Meb Liselerde Kapasiteyi Artıracak

Milli eğitim Bakanlığı, mevcut okul ve dersliklerinin kapasitelerinin en üst düzeyde talebe yerleştirilecek şekilde planlamasını istedi. Bakanlık, lise tercihleri öncesi illere kapasite meselesi yaşanmaması için kontenjan artışına ilişkin makale gönderdi.

Meb Liselerde Kapasiteyi Artıracak Milli eğitim Bakanlığı, mevcut okul ve dersliklerinin kapasitelerinin en üst düzeyde talebe yerleştirilecek şekilde planlamasını istedi. Bakanlık, lise tercihleri öncesi illere kapasite meselesi yaşanmaması için kontenjan artışına ilişkin makale gönderdi. Yazıda, temel eğitimden ortaöğretime geçiş uygulamasının tüm okullar için merkezi yerleştirmeyi esas kılması ve resmi ortaöğretim müesseselerinin Anadolu statüsüne dönüştürülmesi nedeniyle mevcut okul ve dersliklerinin kapasitelerinin, en üst düzeyde talebe yerleştirilecek şekilde planlaması gerektiği belirtildi.

Yazıda, bu bağlamda, ortaöğretimin zaruri eğitim kapsamında olması nedeniyle Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bağlı okulların kontenjan sayılarının belirlenmesinde mevzuat doğrultusunda, okulların fiziki koşulları ve derslik sayısı dikkate alınarak kontenjanlarının belirlenmesinde maksimum düzeyde talebe alımını teminen il maarif müfettişlerinin gözetiminde, kaza ve il millî eğitim müdürlüklerince kamu kaynağının ve kapasitenin maximum olarak kullanımının sağlanmasının büyük ehemmiyet arz ettiği dile getirildi.

Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğine göre fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, güzel sanatları ve spor liseleri ile Anadolu sağlık meslek liselerinde bir şubeye alınacak talebe sayısı en fazla 30, diğer okullarda ise 34, talebe sayısının çok fazla, derslik sayısının yetersiz olduğu durumlarda ise eğitim ortamı makul olması kaydıyla bir şubedeki talebe sayısı en fazla 40 olabilecek. Bakanlık, geçen yıl da Seviye Belirleme Imtihanı sonucuna göre talebe alan fen ve sosyal bilimler liseleri ile her türdeki Anadolu liselerinin kontenjanlarını yüzde 30 artırmıştı. , geçen eğitim öğretim yılında, 2012-2013 eğitim öğretim seneye göre fen liselerinin 12 bin 376 olan 9. sınıf kontenjanını 15 bin 780'e Anadolu liselerinin 9. sınıf kontenjanı 226 bin 900'den 314 bin 110'a, Anadolu öğretmen liselerinin kontenjanı 29 bin 780'den 31 bin 200'e, sosyal bilimler liselerinin kontenjanı 2 bin 522'den 2 bin 782'ye, Anadolu imam hatip liselerinin kontenjanı 42 bin 144'ten 64 bin 170'e, Anadolu türü mesleksel teknik eğitim okullarının kontenjanı ise 139 bin 513'ten 184 bin 707'ye çıkarmıştı. Kaynak : MİLLİYET İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.