Meb Şube Müdürü Atamalarını Hemen İptal Edip Yeni Başvuru Almalı!

MEB Şube Müdürü Atamalarını Hemen İptal Edip Yeni Başvuru Almalı!

Meb Şube Müdürü Atamalarını Hemen İptal Edip Yeni Başvuru Almalı! Anadolu Eğitim Sendikası olarak 9 Temmuz 2014’te cevaplanmak üzere MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü’ne Şube Müdürlerinin akıbetini sormuştuk.
17 Nisan’da atanan 1709 şube müdürünün hukuki durumu hakkında bakanlığımız hala kamuoyuna net bir açıklama yapmış değil. Şube müdürlerimiz, şube müdürlüğüne atama bekleyenler artık geleceklerini net bir şekilde görmek istemektedirler.
Danıştay 5. Dairesinin vermişolduğu kararla tüm kamu ve kuruluşlarındaki şube müdürlerinin atanmasınıilgilendiren genel yönetmeliğe dair yürütmeyi durdurma kararları çıkmıştı.Böylece sadece sözlü puana dayalı atama yapılmasının önü kapatılmıştır. Sonraki süreçte ise Danıştay 2. Dairesi de aynı mantık ile sadece sözlü puana dayalı atama yapılamayacağına hükmetti ve 12 Ekim 2013 tarihinde yayınlanan MEB Personelinin Görevde Yükselme, Unvan Değişikliği Ve Yer Değiştirme Suretiyle Atanması Hakkında Yönetmeliğinin 21. maddesinin 1. Fıkrasının yürütmesi durduruldu. Yani bu maddeye dayanılarak yapılan atamalar artık yok hükmündedir.
Ayrıca sözlü mülakatların uygulanmasında sesli ve görüntülü kayıt yapılmadığı için açılmış birçok dava var ve bu yargı kararlarının da yeni bir kaosa sürüklememesi için sözlü mülakatlarını yapılacak olan atamalara esas değerlendirilmelerin içine katılmaması en olumlu adım olacaktır.
Gelinen noktada Danıştay 2. Dairenin vermiş olduğu kararın uygulanmasındaki sürenin son gününe girdik. Yargıkararlarının uygulanması gerekiyor. Belki de, Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı Kurulması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun yasalaşmadı bekleniyordu fakat bu kanun da Ekim ayına ertelenmiş durumda. Artık sadece sözlü mülakata dayalı yapılan atamaların tümü hemen iptal edilmelidir.
Şube müdürlerinin atamaları iptal edildikten sonra ivedilikle yeniden atama sürecinin başlatılması gerekiyor. Sendikamız, bir daha ve kamuoyu önünde Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerine soruyor:
1) Danıştay 2. ve 5. Dairelerinin vermiş olduğu kararlar doğrultusunda MEB il ve ilçe müdürlüklerine şube müdürü olarak atananların atama sonuçlarını ne zaman iptal edeceksiniz?
2) Atamaları iptal ettikten sonra yeni atamaları ne zaman yapacaksınız?
3) Danıştay kararları sonucuna göre atamaya esas değerlendirme unsurlarında sözlü mülakatlarının tek belirleyici olmaması ve yazılı puanların önüne geçmemesi gerekmektedir. Yeni atamalarda bu kıstaslar göz önünde bulundurulacak mıdır?
…..
Anadolu Eğitim Sendikasıöncelikle hukukun üstünlüğü ve kamu yararı açısından sürecin takipçisi olacak, mülakat şaibesiyle atama yapılmasına izin vermeyecektir. Muhataplarına saygıyla duyurulur.
Anadolu Eğitim Sendikası MYK

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.