Meb'de Yer Değiştirme İşlemi Hangi Halde İptal Edilir?

MEB'de yer değiştirme işlemi hangi halde iptal edilir?

Meb'de Yer Değiştirme İşlemi Hangi Halde İptal Edilir?



 Yer değiştirme işleminin iptali Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 51.maddesinde ve ilgili yer değiştirme dönemindeki duyuru veya kılavuzlarında yer almaktadır.

06.05.2010 tarihli ve 27573 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin "Yer değiştirme işleminin iptali" başlıklı 51. maddesi 2. fıkrasında; "(2) İl içi ya da iller arası isteğe ya da zorunlu çalışma yükümlülüğüne bağlı yer değiştirme kapsamında görev yerleri değiştirilen öğretmenlerin yer değiştirme işlemleri iptal edilmez. Ancak yer değiştirmeleri gerçekleştirildikten sonra bu Yönetmelikte belirtilen özür durumlarından birinin oluşması ve istemeleri halinde eski görev yerlerinden ayrılmamış olmaları kaydıyla yer değiştirme suretiyle atamaları iptal edilir. Bu şekilde ataması iptal edilenlerden eski görev yerlerine atama yapılanlar, il içinde alanlarında ihtiyaç duyulan diğer eğitim kurumlarına atanırlar." hükümleri bulunmaktadır.

Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin "Yer değiştirme işleminin iptali" başlıklı 51. maddesi 2. fıkrasında atıfta bulunulan ve yapılan atanma işlemimden sonra;

1- Kendisi, eşi ve çocuklarının öğretmenin görev yaptığı yerde kalmasının sağlık durumunu tehlikeye koyacağının belirtilmiş olması,

2- Anne ve babası ile yargı kararıyla vasi tayin edilmesi kaydıyla kardeşlerinden birisi için ise verilen sağlık raporunda "başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez" ibaresi bulunması halinde,

Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin "Sağlık durumu özrü" başlıklı 36. maddesi 1. fıkrasındaki; "(1) Öğretmenler, sağlık kurulu raporunda; kendisi, eşi ve çocuklarının öğretmenin görev yaptığı yerde kalmasının sağlık durumunu tehlikeye koyacağının belirtilmiş olması, anne ve babası ile yargı kararıyla vasi tayin edilmesi kaydıyla kardeşlerinden birisi için ise "başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez" ibaresi bulunması durumlarında il sağlık müdürlüğünden görüş alınmadan hastalığın tedavi edilebileceği bir yere yer değiştirme isteğinde bulunabilirler." hükümleri ile sağlık durumu özrü oluşmaktadır.

Aynı yönetmeliğin "Eş durumu özrü " başlıklı 37. maddesine göre; yer değiştirme işlemi üzerine o anki görev yerinde eşi çalışıyor olanların veya yeni evlenenlerin eşine ait görev yeri belgesi ile eş durumu özrü oluşmaktadır.

Bu nedenlerle yapılan yer değiştirme işlemlerinin iptal edilmesi gerekmektedir.

Ahmet KANDEMİR


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.