Memurlar Becayiş Yapacak Ama Nasıl?

Memurların karşılıklı yer değiştirmesi (becayiş) bazı şartlara bağlı ve bunlar yerine getirilirse becayiş mümkün oluyor. Peki o şartlar neler?

Memurlar Becayiş Yapacak Ama Nasıl?



 Memurların becayiş yapmasına imkan veren düzenleme 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu‘nda mevcut. Yasanın “Karşılıklı Yer Değiştirme” başlıklı 73. maddesinde; “Aynı Kurumun başka başka yerlerde bulunan aynı sınıftaki memurları, karşılıklı olarak yer değiştirme suretiyle atanmalarını isteyebilirler. Bu isteğin yerine getirilmesi atamaya yetkili amirlerince uygun bulunmasına bağlıdır” deniyor.

 
 

BÜYÜK BECAYİŞ



657 sayılı Kanundaki bu hükme göre;

* Aynı kurumda çalışan memurlar karşılıklı yer değiştirebilir. Memurların kurumu farklıysa becayiş yapamazlar.

* Yer değiştirmek isteyen memurlar, kurumun farklı yerlerindeki birimlerinde görev yapıyor olmalıdır. Örneğin, kurumun aynı il içindeki farklı birimlerinde görev yapan memurlar karşılıklı yer değiştiremez.

* Kadroları aynı hizmet sınıfına dahil olan memurlar yer değiştirebilir. Örneğin, Teknik Hizmetler Sınıfında görev yapan memurla Genel İdare Hizmetleri Sınıfında görev yapan memur karşılıklı yer değiştiremez.

* Kadro unvanları farklı olan memurlar karşılıklı yer değiştiremez. Örneğin, hemşire ile öğretmen karşılıklı yer değiştiremez.

* Becayiş, memurların isteği ve atamaya yetkili amirin takdiri ile gerçekleşir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.