Memurlar Bordro Yaktı

Türkiye Kamu-Sen Nevşehir İl Temsilciliği üyesi memurlar, hükümetin memur ve emekliye verdiği zammı protesto etti ve maaş bordrolarını yaktı. Nevşehir Valiliği Atatürk Anıtı önünde toplanan memurlar adına açıklama yapan Türkiye Kamu-Sen...

Memurlar Bordro YaktıTürkiye Kamu-Sen Nevşehir İl Temsilciliği üyesi memurlar, hükümetin memur ve emekliye verdiği zammı protesto etti ve maaş bordrolarını yaktı.

Nevşehir Valiliği Atatürk Anıtı önünde toplanan memurlar adına açıklama yapan Türkiye Kamu-Sen Nevşehir İl Temsilcisi Turgay Çetin, memuru ve emekliyi enflasyonda ezdiren, ek zam taleplerini görmezden gelen iktidarı protesto ettiklerini açıkladı. Yapılan basın açıklamasına Türkiye Kamu-Sen Nevşehir İl Temsilcisi ve Türk Sağlık Sen Nevşehir Şube Başkanı Turgay Çetin, Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Mustafa Uğur, Türk Büro Sen İl Temsilcisi Ömer Koç, Türk İmar Sen İl Temsilcisi Recep Kılıç, Türk Yerel Hizmet Sen İl Temsilcisi Metin Taşçı, Türk Emekli Sen İl Temsilcisi Yavuz Soysaldı ve üyeler katıldı.

Türkiye Kamu-Sen Nevşehir İl Temsilcisi Turgay Çetin, "2013 Ağustos’unda imzalanan toplu sözleşme, memurlar ve emekliler adına adeta bir Sevr Anlaşması olmuştur. Memurlarımızın hakları masa başlarında gasp edilmiş, sorunları yok sayılmış; 2 milyon 600 bin memur, 1 milyon 900 bin emekli adeta pazarlanmıştır. Toplu sözleşme masası, memurlar adına pazarlık yapılan yerdir. Kapalı kapılar ardında, herkesten saklanarak neyin pazarlığının yapıldığı ise hâlâ muammadır. Sonuç itibarı ile basiretsiz, hesap bilmez, hak gözetmez, mücadele etmekten aciz, memurun yerine sahibinin sesi olanların imzaladığı toplu sözleşme, memur ve emeklilerinin tam 730 gününü çalmıştır. 2014 yılında maaşlara yapılan 123 liralık zam; ortalama memur maaşında yüzde 5,2; en düşük memur maaşında yüzde 7,2; mühendis maaşında yüzde 3,7; avukat maaşında yüzde 4; doktor maaşında yüzde 3 artış demekti. Ama yıllık enflasyon yüzde 8,17 oldu. Buna göre en son 2014 yılında aylık olmak üzere, bir doktor 182 lira, mühendis 175 lira, avukat 156 lira, imam 69 lira, hemşire 56, düz memur 42; şoför 36; 15inci derecenin 1inci kademesindeki hizmetli ise, 24 lira enflasyon nedeniyle zarara uğradı. Geçen yıl dört kişilik bir aile için yapmak zorunda olduğumuz temel harcamalar tam 403 lira arttı. Kamu çalışanlarına 2014 yılı için verilen 123 TL dikkate alındığında, bir memur ailesi, geçtiğimiz yılı 280 lira zararla kapattı. Yaşanan bu erime ortalama olarak maaşlarda %12,56’ya denk geliyor. İşte biz, bu yüzden yüzde 12 ek zam istiyoruz." dedi.

"MEMURUN 730 GÜNÜ ÇALINDI"

Memnun-Sen ve iktidarın pişkin açıklamalarının akıllara zarar verdiğini kaydeden Çetin, "Başbakan, 'memurlara yüzde 17 zam verdik' diyor; Maliye Bakanı, 'yüzde 8,5 zam verdik' diyor. Ortalama memur maaşını Maliye Bakanlığı yaklaşık 2 bin 700 lira olarak hesaplıyor. Biz diyelim ki, 2 bin 500 lira. Başbakan’ın dediği gibi memura yüzde 17 zam yapılması için, 425 lira zam almamız gerekir. Soruyorum, 2014’de 425 lira zam alan var mı? Maliye Bakanı’nın dediği gibi yüzde 8,5 zam yapılması için, 213 lira zam almamız gerekir. Soruyorum, bu kadar zam alan var mı? Yahu ne menem bir 123 liraymış ki, tam 1,5 yıldır devletin bütün resmi kurumları teyakkuza geçti ama şu 123 liranın memur maaşına ne oranda yansıdığını hesaplayamadı. Maliye Bakanı, 'Memur maaş zammını abarttık' diye de bir ekleme yapmış. Gerçekten 2 yıldır, memura verdikleri 123 lirayı abarta abarta bitiremediler. Kim ne derse desin; güneş balçıkla sıvanamaz. Memurların ve emeklilerin koskoca iki yılı resmen çalınmıştır. Kelime oyunları yaparak kamu çalışanlarını kimse kandırmaya ve aldatmaya kalkmamalıdır." diye konuştu.

“Milli iradeye saygı” kisvesi altında, milletin kaynaklarını sömürenlere yardım ve yataklık eden ama memurun iradesini yerle bir edenlerin “sendikacıyım” diyemeyeceğini anlatan Çetin şöyle konuştu: "Bunlar olsa olsa, yancı, yalancı olurlar. Millete ait değerleri atıp, satıp peşkeş çekenler, arazileri, ormanları, madenleri yakıp, yıkıp yok edenler, milyonlarca vatandaşın hakkını çalıp, çırpıp iç edenler, çalışmadan zengin olma hevesiyle, memurların alın terini gasp edenler, mevki, makam ve siyasi çıkarları uğruna kamu görevlilerini masada satanlar, şu soğuk günlerde evinde battaniyeyle ısınmaya çalışanların, ellerini otomobil egzozlarında ısıtanların, soğuktan donan bebeklerin ahını aldılar. Bunlar elbette yalan söyleyecekler, suçlarını, hesap bilmezliklerini kapatmaya çalışacaklar. İş bilmeyen, sözde sendikaların, iktidarla el birliği yapıp, memurlara verdiği zararı, bizzat yaşayarak görüyoruz. Bir yıl sonrasını dahi göremeyen ve memurların kazanılmış haklarını bile savunmaktan aciz bir konfederasyonun, 2 milyon 600 bin kamu görevlisi ile 1 milyon 900 bin dolayındaki emekliyi temsil edemediği açıktır.”

Türkiye Kamu Sen Nevşehir İl Temsilciliği üyeleri açıklamanın ardından hükümetten istedikleri ek zam taleplerinin karşılanmamasına tepki göstererek ellerindeki bordroları yaktılar.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.