Müdür Yetkili Öğretmen Nedir, Nasıl Görevlendirilir?

Eğitim Yönetmeliği Değişti

Müdür Yetkili Öğretmen Nedir, Nasıl Görevlendirilir?



 Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin "Müdür Yetkili Öğretmen" başlıklı 63. maddesindeki; "Bağımsız müdürlüğü bulunmayan ilkokullarda sınıf öğretmenlerinden biri müdür yetkili öğretmen olarak görevlendirilir. Müdür yetkili öğretmen, müdürün görev, yetki ve sorumluluklarını üstlenir." hükümlerine,
10.06.2014 Tarihli ve 29026 Sayılı Resmi Gazete'de Yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine İlişkin Yönetmelik "Müdür yetkili öğretmenliğe görevlendirme" başlıklı 26. maddesindeki; "(1) Müdür norm kadrosu bulunmayan eğitim kurumlarında görev yapmak üzere, o eğitim kurumunda görevli öğretmenler arasından, öğretmenlik görevi yanında yönetim hizmetlerini de yürütmek üzere, il milli eğitim müdürünün teklifi üzerine vali tarafından müdür yetkili öğretmen görevlendirilir." hükümlerine göre öğretmenlerden biri Müdür Yetkili öğretmen olarak görevlendirilmektedir.

Bu hükümlere göre Müdür Yetkili öğretmen; müdürün görev, yetki ve sorumluluklarını üstlenmektedir.

Müdür Yetkili öğretmen; 18.06.2014 Tarihli ve 29034 Sayılı Resmi Gazete'de Yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yönetici ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmeliğin "Tanımlar" başlıklı 5. maddesindeki; "(5) Birleştirilmiş sınıf uygulaması yapılan eğitim kurumlarının müdür yetkili öğretmenleri, o eğitim kurumundaki öğretmenler için belirlenen norm kadro içinde değerlendirilir." hükümlerine göre öğretmenler için belirlenen norm kadro içinde değerlendirilmektedir.


Ahmet KANDEMİR

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.