Norm Kadro Fazlası Müdür Yardımcıları Ne Olacak?

MEB, norm fazlası yöneticiler için yeni bir açıklama yaptı.

Norm Kadro Fazlası Müdür Yardımcıları Ne Olacak?



 18.06.2014 Tarihli ve 29034 Sayılı Resmi Gazete'de Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yönetici Ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmelik yayımlanarak yürürlüğe girmiştir
Yönetmeliğin yayımlanmasının ardından Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü, 24/06/2014 tarihli ve 2609641 sayılı yazılarının 1. ve 2. maddesindeki açıklamaları ile okul/kurumlarda kimlerin norm kadro fazlası yönetici olacağını belirtmiştir.

Bu yazının 1 ve 2 nolu maddeleri şu şekildedir:

"1-2013-2014 ders yılının bitimi tarihinde ve daha önce norm kadro fazlası durumuna düşen yöneticilerin yöneticilik görevleri 2013-2014 ders yılının son günü olan 13/06/2014 tarihi itibariyle,

2-2013-2014 ders yılının son günü olan 13/06/2014 tarihinden sonra ve 2014-2015 ders yılının bitimi tarihinde ve daha önce norm kadro fazlası durumuna düşen yöneticilerin yöneticilik görevleri ise, 2014-2015 ders yılının son günü olan 12/06/2015 tarihi itibariyle,

Sona erecektir.

Bunlardan yöneticilik görevi 2014-2015 ders yılının son günü itibariyle sona erecek olanlardan norm kadro fazlası oldukları tarihten sonra ve 12/06/2015 tarihinden önce yapılan norm kadro belirlemelerine göre yeniden norm kadroya dahil edilme konumuna gelenlerin yöneticilik görevi norm kadro içinde kalmaları şartıyla dört yıllık görev süreleri dolana kadar devam edecektir."

Memurlar.net olarak, bu yazı sonrasında bir müdür yardımcısı üyemizin şikayetine yer vermiştik. Bu yazıda, MEB'in kanuna aykırı olarak müdür yardımcılarını öğretmen yapmaya başladığını belirtmiştik.

MEB, 1 Temmuz itibariyle yayınladığı yeni bir yazıda, 24/06/2014 tarihli ve 2609641 sayılı yazılarındaki açıklamaların 1. maddesinden VAZGEÇMİŞ görünmektedir.

Norm fazlası yöneticilere müjde
Şöyleki bizzat Sayın Bakan Nabi AVCI imzalı yazıda;

18.06.2014 Tarihli ve 29034 Sayılı Resmi Gazete'de Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yönetici Ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmeliğin "Norm kadroların onayına kadar geçen sürede uygulama" başlıklı geçici 2. maddesindeki; "(1) Bu Yönetmelikle öngörülen norm kadroların onaylanıp yürürlüğe konulmasına kadar geçen sürede, bu Yönetmelik ile yürürlükten kaldırılan Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul ve Kuramların Yönetici ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmelik hükümlerinin uygulanmasına devam olunur." hükümleri ve norm kadroların belitlenerek 18/07/2014 tarihinde omaylanacağı hatırlatılarak;

1-18/07/2014 tarihinden önce eski yönetmeliğe göre norm fazlası olarak belirlenenlerden yeni belirlenen yönetici normu ile ilişkilendirilerek 18/07/2014 tarihinde onaylanacak olan normlara göre normun içinde olanların yöneticilikleri 4 yıllık görev süreleri dolana kadar devam edecektir.

2-18/07/2014 tarihinden önce eski yönetmeliğe göre norm fazlası olarak belirlenenlerden yeni belirlenen yönetici normu ile ilişkilendirilemeyerek 18/07/2014 tarihinde onaylanacak olan normlara göre norm fazlası olanların yöneticilikleri 2014-2015 ders yılının son günü olan 12/06/2015 tarihinde sona erecektir.

3-30/06/2014-18/07/2014 tarihleri arasında yeni yönetmeliğe göre belirlenen yönetici normuna giremeyerek 18/07/2014 tarihinde onaylanacak olan normlara göre norm fazlası olarak belirlenenlerin yöneticilik görevleri 2014-2015 ders yılının son günü olan 12/06/2015 tarihinde sona erecektir.

Kamuoyunun sesine kulak vererek olumlu adımlar atan MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü yetkilileri ve personeli ile Sayın Nabi AVCI'ya öğretmenlerimiz adına teşekkür ederiz.

Ahmet KANDEMİR

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.