Öğretmen Adaylarına Müjde !

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'ndan 47 bin öğretmenin atamasını gerçekleşeceği ''torba kanun'' teklifi kabul edildi.

Öğretmen Adaylarına Müjde !


TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, çocuk yardımı, çeyiz hesaplarına devlet katkısı, 47 bin öğretmen kadrosu gibi düzenlemelerini de içeren "torba kanun" teklifi kabul edildi.

-Birinci çocuk için 300, ikinci çocuk için 400, üçüncü ve  sonraki çocuklar için 600 Türk Lirası doğum yardımı yapılacak.
-Teklife göre, bankalarda TL cinsinden çeyiz hesabı açanlara, asgari 3  yıl boyunca sistemde kalmaları, 27 yaşını doldurmadan ilk evliliklerini yapmaları  ve evlilikleri müteakip ilgili bankaya başvurmaları halinde devlet katkısı  ödenecek.
-Devlet katkısı ödemesi hesapta biriken toplam tutarın yüzde 20'sini ve  azami 5 bin TL'yi geçemeyecek. Azami tutar her yıl yeniden değerleme oranı kadar  artırılacak. Azami tutarı üç katına kadar artırmaya Bakanlar Kurulu yetkili  olacak. 
-Çeyiz hesaplarına ödenecek Devlet katkısı, Bakanlık bütçesine bu  amaçla konulan ödenekten karşılanacak. Devlet katkısı, hesabın bulunduğu banka  aracılığıyla ödenecek. Hak sahipliğinin tespitinden ve aktarılacak devlet  katkısının doğru ve tam hesaplanmasından hesabın bulunduğu banka sorumlu olacak.  Haksız olarak yapıldığı tespit edilen Devlet katkısının ödendiği tarihten tahsil  edildiği tarihe kadar geçen süreye gecikme zammı oranında hesaplanacak faiz ile  birlikte bir ay içinde ödenmesi gerektiği Bakanlık tarafından bir yazı ile  bankaya bildirilecek. Bu süre içinde ödeme yapılmaması halinde bu alacaklar,  vergi dairesince anılan Kanun hükümlerine göre, ilgili bankalardan takip ve  tahsil edilecek. 

47 BİN ÖĞRETMEN KADROSU
-Teklife göre, Milli eğitim Bakanlığı'na 47 bin öğretmen kadrosu ihdas  ediliyor. Öğretmen unvanlı kadrolardan 35 bin adedi ile Bakanlığa ait diğer  hizmet sınıfları kadrolarından 2 bin 320 adedine, Genel Kadro ve Usulü Hakkında  Kanun Hükmünde Kararname ve 2015 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu kapsamında  yapılan atamaların dışında 31 Aralık 2015 tarihine kadar atama yapılacak. 
-Finansman imkanlarını geliştirmek ve kredi sisteminin etkin işlemesine katkı  sağlamak amacıyla, firmalara kredi garantisi veren kredi garanti kurumlarına 2  milyar liraya kadar nakit kaynak aktarılabilecek
-Sigortacılık  Kanunu'nda sigortacılık faaliyetinde bulunmak için öngörülen sigorta şirketi,  şube ve kooperatif modellerinin yanında, üyelik piyasaları dahilinde sigortacılık  faaliyeti yürütülmesi mümkün olacak
-Sermaye piyasası araçlarının  fiyatlarını, değerlerini veya yatırımcıların kararlarını etkilemek amacıyla  yalan, yanlış veya yanıltıcı bilgi veren, söylenti çıkaran, haber veren, yorum  yapan ve bu suretle menfaat sağlayanlar 2 yıldan 5 yıla kadar hapisle  cezalandırılacak.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.