Öğretmenlere "Ek Ders" Müjdesi Bu Hafta Gelecek mi?

Öğretmenlere "Ek Ders" Müjdesi Bu Hafta Gelecek mi?

Öğretmenlere "Ek Ders" Müjdesi Bu Hafta Gelecek mi?



Yüksek lisans ve doktora yapanlara 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 176. maddesi ile 1998 yılından itibaren sırasıyla %25 ve %40 artırımlı ödenen ek dersler 21.03.2006 tarihinde kaldırılmıştı. Yüksek lisans ve doktora yapanlara sırasıyla %25 ve %40 artırımlı olarak ödenen ek dersler hakkında tereddüde düşülen konularda 1998 yılından 2006 yılına kadar birçok genelge ve mütalaa yayınlanmıştır. Fakat Kamu Görevlileri Hakem Kurulunun 29.05.2012 tarihli ve 2012/1 sayılı Kararının 30. maddesi hükümleri ile yüksek lisans ve doktora yapanlara yeniden sırasıyla %5 ve %15 artırımlı ek ders ödeme düzenlemesi getirilmiştir. Kamu Görevlileri Hakem Kurulu kararının 30. maddesi ise şu şekildedir;  Lisansüstü öğrenim gören öğretmenlere ilave ek ders ücreti Madde 30: (1) 01.09.2012 tarihinden geçerli olmak üzere, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerden yüksek lisans ve doktora yapmış olanlara, fiilen girdikleri dersler için ödenecek ek ders ücretleri sırasıyla %5 ve %15 artırımlı ödenir. Bu madde ile alakalı olarak Maliye Bakanlığı; şu açıklamayı yapmış, ancak bu açıklamasını daha sonra düzeltmiştir. 

Aynı Kararın Lisansüstü öğrenim gören öğretmenlere ilave ek ders ücreti başlıklı 30 uncu maddesinin birinci fıkrası ile 01.09.2012 tarihinden geçerli olmak üzere, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerden alanlarında yüksek lisans ve doktora yapmış olan öğretmenlere (anılan eğitim kurumlarında öğretmen unvanlı kadrolarda bulunup müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcılığı görevlerini ikinci görev olarak yürüten yöneticiler dâhil), fiilen girdikleri ek dersler için öngörülen ek ders ücretlerinin sırasıyla %5 ve %15 artırımlı ödenmesi gerektiği değerlendirilmektedir.

Maliye Bakanlığının düzeltme mütalaasında; Kamu Görevlileri Hakem Kurulu kararının 30. maddesi hükümlerinde yüksek lisans ve doktora yapan öğretmenlerin bu öğrenimlerini alanlarında yapmış olmalarına dair herhangi bir ibareye yer verilmemesinden dolayı, önceki açıklamalarımızda yer alan alanlarında ibaresinin dikkate alınmaması gerekmektedir  açıklamasında bulunmuştur.

Hali hazırda Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerden alanlarında yüksek lisans ve doktora yapmış olan öğretmenlere (anılan eğitim kurumlarında öğretmen unvanlı kadrolarda bulunup müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcılığı görevlerini ikinci görev olarak yürüten yöneticiler dâhil), fiilen girdikleri ek dersler için öngörülen ek ders ücretlerinin sırasıyla %5 ve %15 artırımlı ek ders ödeme düzenlemesinden yararlandırılmaktadır. Kamu Görevlileri Hakem Kurulu kararının 30. maddesi hükümlerinde yüksek lisans ve doktora yapan öğretmenlerin bu öğrenimlerini alanlarında yapmış olmalarına dair herhangi bir ibareye yer verilmemesinden dolayı öğretmenlerin bu öğrenimlerini alanlarında yapmış olma şartı da aranmıyor.

Şimdi Bakanlık yetkililerine ve yarınki  başlayacak olan toplu sözleşmeye katılacak Memur-Sen, Türkiye Kamu-Sen ve KESK yetkililerine sesleniyoruz, yüksek lisans ve doktora yapan tüm öğretmenlere ( ister idareci olsun, isterse başka birşey), ister derse girsin ,ister girmesin , herkese 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 176. maddesi ile 1998 yılından itibaren sırasıyla %25 ve %40 artırımlı ödenen ek dersler , tekrardan bugünkü toplu sözleşme sürecinde sendikalar tarafından dile getirilip , öğretmenlere ve idarecilere %25 ve %40 artırımlı olacak şekilde ödenmelidir . Bu müjdeli haber, bütün öğretmenlere ve okul idarecilerine  verilmelidir. Bu arada ek ders alamayan öğretmenler için de yüksek lisans yapanların maaşlarına  %10, doktora yapanların maaşlarına da en az % 15 maaş zammı uygulanmalı ve bütün öğretmenler yüksek lisans ve doktora  yapmaya özendirilmelidir. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.