Öğretmenlerin 24 Kasım Talepleri!

24 Kasım Öğretmenler Günü öncesi öğretmenler, bir kez daha taleplerini sıraladı. İstekler arasında Doğu ve Güneydoğu için özel hizmet tazminatı, günümüz teknolojisiyle uyumlu bilgisayar, yer değiştirme hakkı da var.

Öğretmenlerin 24 Kasım Talepleri!Eğitimciler, 24 Kasım Öğretmenler Günü öncesi taleplerini Milli Eğitim Bakanlığı'na (MEB) iletti. MEB temsilcileri ile yetkili sendika Eğitim Bir Sen yöneticilerini buluşturan "Kurum İdari Kurulu (KİK)" toplantılarının sonuncusunda, daha önce üzerinde uzlaşılan başlıklar da değerlendirildi. Bakanlığın üzerinde çalışacağı talepler özetle şöyle sıralandı:
 
Meslek güçlüğü zammı
 
Öğretmenliğin yıpratıcı bir meslek olması nedeniyle, bazı meslek gruplarında olduğu gibi, öğretmenlere meslek güçlüğü zammı verilmeli, bazı özendirici önlemler alınarak öğretmenlerin istemeleri halinde erken emeklilikleri sağlanmalı.
 
Ergonomik ve günümüz teknolojisi ile uyumlu bilgisayar verilmeli.
 
Nedeni istihdam zorluğu
 
Öğretmen istihdamında güçlük çekilen yerlerde eğitim çalışanlarına, illerin veya yerleşim yerlerinin sosyal, ekonomik, kültürel durumları ve ulaşım imkanları dikkate alınarak "ilave özel hizmet tazminatı" veya "ek tazminat" verilmeli.
 
Eğitim kurumlarında görevli yönetici ve öğretmenlerce fiilen yerine getirilen nöbet görevi karşılığında, nöbet tutulan her gün için 4 saatten az olmamak üzere ek ders ücretinin ödenmesi sağlanmalı.
 
Görev tanımı net olmalı
 
Öğretmenlere il dışı isteğe bağlı olarak karşılıklı yer değiştirme (becayiş) hakkı verilmeli.
 
Yardımcı hizmetler sınıfında görev yapan personelin çalışma süreleri ve görev tanımları net ve açık bir şekilde belirlenmeli;
 
"Yöneticilerin verdiği diğer görevleri yapar" şeklindeki ifadelerin yer aldığı mevzuat hükümleri değiştirilmeli.
 
Bakanlıkça yapılan bütün sınavlarda görev alanlara ödenecek ücretin, Sınav Ücretlerine İlişkin Usul ve Esaslar'da öngörülen ücretlerden az olmamak üzere belirlenmesi hususunda gerekli çalışma tamamlanmalı.
 
Ek ders ücreti gerekli
 
MEB'in 2013 yaz dönemi öğretmen atama ve yer değiştirme takvimi kapsamında taahhütte bulunduğu ancak bugüne kadar somut bir adım atılamayan "alan değişikliği" işlemi takvime bağlanarak bir an önce gerçekleştirilmeli.
 
Birim ek ders ücretlerinin artırılması konusunda gerekli çalışmalar tamamlanmalı.
 
Boş dersleri dolduran nöbetçi öğretmenlere ek ders ücreti ödenmeli.
 
Takviye kursların primi artırılmalı
 
Öğretmenliğe ilk defa atanacaklarda 40 yaş şartı değiştirilmeli.
 
Halk Eğitim Merkezleri ve okullarda ücretsiz verilecek takviye kurslarında ders veren öğretmenler ile kurum yöneticilerine ödenecek birim ek ders ücretinin artırılması sağlanmalı.
 
HASAN BOZKURT - BUGÜN GAZETESİ


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.