Öğretmenlerin Alan Değişikliği Mağduriyeti

Öğretmenlerin Alan Değişikliği Mağduriyeti

Öğretmenlerin Alan Değişikliği Mağduriyeti


 Milli Eğitim Bakanlığınca Alan Değişikliği duyurusuna çıkılacağı bazı sendikaların ve ilgili bakanlığın yetkililerince kamuoyuna açıklanmıştır. Alan değişikliği işlemlerinde asıl beklenti Sınıf Öğretmenlerinin norm fazlası hale getirilmesinin sonuçlarının bir nebzede olsa düzeltilmesidir. Bilindiği gibi 4+4+4 sistemiyle birlikte resmi anlamda %20, fiili anlamda %30'lara yakın Sınıf Öğretmeni norm fazlası olmuştur. 
"Alan Değişikliği" işlemlerinde Milli Eğitim Bakanlığı yan alanı Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji olan Sınıf Öğretmenliği mezunlarına bileFen Bilimleri/Fen ve Teknoloji alanına geçiş hakkı verirken Fizik Öğretmenliği, Kimya Öğretmenliği, Biyoloji Öğretmenliği mezunu olan Sınıf Öğretmenlerine Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji alanına geçiş hakkı vermemişti. Bu sene bu hata tekrarlanmamalı atama alanı Sınıf Öğretmenliği olan Fizik Öğretmenliği, Kimya Öğretmenliği ve Biyoloji Öğretmenliği mezunlarına Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji alanına geçiş hakkı vermelidir. Bu branş mezunlarının Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji alanlarına geçmesinde TTK kararlarına göre hiçbir sakınca olmadığı gibi bu alanlardan mezun olup da şuanda Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji alanında öğretmenlik yapan binlerce eğitimcimiz bulunmaktadır.

Unutulmamalıdır ki TTK 80 nolu kararında

Atamalarda Dikkate Alınacak Hususlar
Madde 7 - Ancak ilköğretim Türkçe, Sosyal Bilgiler, Matematik, Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji alan öğretmenlikleri programından mezun olanlarla ihtiyacın karşılanamaması durumunda Türkçe alanına Türk Dili ve Edebiyatı; Sosyal Bilgiler alanına Tarih ve Coğrafya; İlköğretim Matematik alanına Matematik; Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji alanına Fizik, Kimya ve Biyoloji alan öğretmenlikleri programından mezun olanların ataması yapılabilir.

demektedir. Beklentimiz ilgili kararın 7. maddesinin uygulanarak 4+4+4 sistemiyle mağdur edilen Sınıf Öğretmenlerinin ve Sınıf Öğretmenliği alanına sahip idarecilerin sorunlarına bir nebzede olsa çözüm bulunmasıdır.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.