Öğretmenlerin Yolluk Haklarında Sık Sorulan Sorular

Öğretmenlerin Yolluk Haklarıyla İlgili Sık Sorulan Sorular ve Cevaplar

Öğretmenlerin Yolluk Haklarında Sık Sorulan Sorular



SORU-1: … ili … ilçesinde il içi isteğe bağlı tayin istedim. Aynı ilçede yer değiştirdim. Bir köy okulundan başka bir köy okuluna tayinim çıktı. İkametgâh adresim değişmedi. Yolluk alma hakkım var mıdır? Yardımcı olabilir misiniz? 

6245 sayılı Harcırah Kanununun "Tarifler" başlıklı 3/g maddesinde; "Memuriyet Mahalli: Memur ve hizmetlinin asli görevli olduğu veya ikametgâhının bulunduğu şehir ve kasabaların belediye sınırları içinde bulunan mahaller ile bu mahallerin dışında kalmakla birlikte yerleşim özellikleri bakımından bu şehir ve kasabaların devamı niteliğinde bulunup belediye hizmetlerinin götürüldüğü veya kurumlarınca sağlanan taşıt araçları ile gidilip gelinebilen yerleri;", (h) bendinde ise; "Başka Yer: "Yukarıda (g) fıkrasında yazılı memuriyet mahalli dışındaki yerleri" ifade eder şeklinde tanımlanmıştır. Aynı Kanunun "Muvakkat Vazife Harcırahı (Yol masrafı ve yevmiye)" başlıklı 14 üncü maddesinde; "Aşağıda gösterilen memur ve hizmetlilere muvakkat vazife harcırahı olarak yol masrafı ile yevmiye verilir ve hamal (Cins ve adedi beyannamede gösterilmek suretiyle) bagaj ve ikametgâh veya vazife mahalli ile istasyon, iskele veya durak arasındaki nakil vasıtası masrafları da ayrıca tediye olunur: denilmektedir. Bu nedenle aynı ilçe içerisinde yer değiştirdiğinizden yolluk ve yevmiye verilemeyeceği düşünülmektedir.


SORU-2: İl içi yer değiştirme döneminde büyükşehir sınırları içerisinde bir ilçeden bir ilçeye yer değiştirdim. Bana yolluk ödemediler. Şimdi ne yapmalıyım?

Torba Kanunun 89 uncu maddesiyle 6245 sayılı Harcırah Kanunu’nun 3. maddesinde yapılan düzenlemeyle “Memuriyet mahalli” tanımı yeniden yapıldı. Buna göre “Memuriyet Mahalli; Memur ve hizmetlinin asıl görevli olduğu veya ikametgâhının bulunduğu şehir ve kasabaların belediye sınırları içinde bulunan mahaller ile bu mahallerin dışında kalmakla birlikte yerleşim özellikleri bakımından bu şehir ve kasabaların devamı niteliğinde bulunup belediye hizmetlerinin götürüldüğü, büyükşehir belediyelerinin olduğu illerde ise il mülki sınırları içinde kalmak kaydıyla memur ve hizmetlinin asıl görevli olduğu veya ikametgâhının bulunduğu ilçe belediye sınırları içinde kalan ve yerleşim özellikleri bakımından bütünlük arz eden yerler ile belediye sınırları dışında kalmakla birlikte yerleşim özellikleri bakımından bu yerlerin devamı niteliğindeki mahaller ve kurumlarınca sağlanan taşıt araçları ile gidilip gelinebilen yerleri” şeklinde tanımlandı. 11 Eylül 2014 tarihli Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren torba kanunla birlikte büyükşehir sınırları içindeki hizmet içi eğitimlerde ve yer değiştirmelerde yolluk alamama problemi giderilmiştir. 31 Mart 2014 tarihinden itibaren geçerli olacak bu maddeye istinaden büyükşehirler dâhil il içi yer değiştirenler, geriye dönük yolluklarının verilmesini idareden talep edebileceklerdir. Milli Eğitim Müdürlüklerine bir dilekçe ile yapılabilecek bu başvurularla (kararnamesinde yolluksuz yazanlar hariç) ödenmemiş yolluklar talep edilecektir. Yapılan başvuruların idare tarafından kabul edilmemesi durumunda üyelerimiz haklarını hukuki yollardan aramalıdırlar. Bunun için hukuk büromuz ile iletişime geçilebilir.

AKTİF SEN

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.