Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin Uygulamasında Görülen Aksaklıklar..

7 Eylül 2013 tarih ve 28758 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği 2013-2014 Eğitim-Öğretim yılı boyunca Ortaöğretim Kurumlarında uygulandı. Uygulamada görülen bizim tespit ettiğimiz...

Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin Uygulamasında Görülen Aksaklıklar..
12 Mayıs 2014 Pazartesi 17:12

7 Eylül 2013 tarih ve 28758 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği 2013-2014 Eğitim-Öğretim yılı boyunca Ortaöğretim Kurumlarında  uygulandı. Uygulamada görülen bizim tespit ettiğimiz aksaklıkları ve çözüm önerilerini sizlerle paylaşmak istiyoruz.
1) Performans Ödevi: Daha önceki yönetmelikte yer alan sözlü notu uygulamasının yerine getirilen performans ödevinin Milli Eğitim Bakanımız Nabi AVCI tarafından kaldırılması düşünüldüğü basına yansımıştı. Öğrencinin bir çalışma yaparak performans çalışması olarak öğretmenine sunması yerine sınıf içindeki durumu, derse katılımı, sosyal etkinliklerdeki başarısı gibi etkenlerin ders öğretmeni tarafından değerlendirilerek performans  puanı verilmesi daha uygun olacaktır.
2)Ders seçimi: Mevcut yönetmelikte bir dersin seçmeli ders olarak seçilebilmesi için 12 öğrencinin seçmesi yeterlidir. Önceki yönetmeliklerde yer alan okulun fiziki kapasitesi ve öğretmen durumu gibi etkenler bu yönetmelikte yer almadığından bu durum okul yönetimlerini fiziki yetersizlik konusunda sıkıntıya düşürmektedir. Özellikle bu tür bir sıkıntının yaşanmaması için okulların fiziki kapasitesi ve öğretmen norm durumunun da yönetmelik maddesine eklenmesi yerinde olacaktır.
3) Sınav tekrarları: Yazılı sınav sonunda öğrencilerin çoğunluğunun başarısız olması halinde başarısız öğrenciler için bir sınav daha yapılmakta bu durum öğretmenlerin iş yükünü artırmakta, bazen her sınavın tekrar sınavının olmasına sebebiyet vermektedir. Böyle bir durumda her sınavın tekrar yapılması yerine eğitim-öğretim yılı ya da dönem başarısı %50 nin altına düşen dersler için öğrencilere ilave bir sınav hakkı ya da son yapılan sınavı tekrarlama hakkı tanınabilir.
4) Öğrenci nakilleri: Öğrenci nakilleri eğitim devam ederken her ayın ilk iş günü yapılmaktadır. Bu durum okulların her hafta nakil iş ve işlemleriyle meşgul olmasını önüne geçmiştir belki ama özellikle tayin olarak başka bir şehre gitmesi gereken öğrenci ve velilere bir ay gibi bir süre bekleme zorunluluğu getirmiş ve bazı mağduriyetlerin oluşmasına sebebiyet vermiştir. Zorunlu olarak bulunduğu şehirden ayrılmak zorunda kalan öğrenciler için bir sonraki ayı bekleme zorunluluğu kaldırılabilir. Ayrıca öğrencilere önceki yönetmelikte yer alan bir hafta içerisinde tekrar eski okuluna dönme ve nakilden vazgeçme hakkı getirilebilir.
5) Devamsızlık Mektubu: Öğrencinin devamsızlığıyla ilgili velisine yapılacak tebligat    işlemlerinin iadeli taahhütlü postayla yapılması tüm okullara ek mali yük getirmektedir. Normal posta yoluyla ya da sms yoluyla yapılan tebligatlar yeterli görülmelidir.
6) Yönetmeliğin 110. Maddesinde Sınıf ve Şube Öğretmenler Kurulunun ayrı ayrı yapılması gerektiği anlaşılmaktadır. İki ayrı toplantı yerine Sınıf Öğretmenler Kurulu toplantısının yapılması yeterli olacaktır.
Selam ve saygılarımla.
R.Enes BOZOK
Eğitim Yöneticisi
kamu.tv.tr

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.