Sınıf Öğretmenlerine İyi Haber!

Sınıf Öğretmenlerine İyi Haber!

Sınıf Öğretmenlerine İyi Haber! Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okul ve kurumların yönetici ve öğretmen norm  kadrolarıyla ilgili yeni yönetmelikle sınıf öğretmeni normunda  artış yaşanmıştır. Birleştirilmiş sınıf uygulaması yapan okulların norm  kadrolarınıarttırılmıştır.
 
 
Eski Yönetmelik: Milli Eğitim Bakanlığı'na Bağlı Okul Ve  KurumlarınYönetici Ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmeliğin“Sınıf Öğretmeni Norm  Kadrosu”başlıklı 10. maddesi (a) fıkrasındaki;“a) İlköğretim okullarında, öğrenci sayısı 10'dan az olmamak  koşuluyla her sınıf ve  şube için bir sınıf öğretmeni norm  kadrosu verilir.”hükümlerine göre belirlenmektedir.
 
 
Yeni Yönetmelik
 
Madde 16- (1) İlkokullarda öğrenci sayısı 10'dan az olmamak şartıyla açılan her  şube için 1 sınıf öğretmeni norm  kadrosu verilir.
 
 
( 2) Birleştirilmiş sınıf uygulaması yapılan bir derslikli ilkokullarda öğrenci sayısı 10-21'e kadar 1 norm, 21 ve daha fazlası için 2 sınıf öğretmeni normu verilir.
 
 
( 3) Birleştirilmiş sınıf uygulaması yapılan iki veya daha fazla derslikli ilkokullarda öğrenci sayısı 10-21'e kadar 1 norm, 21-41'e kadar 2 norm ve 41 ve daha fazlası için 3 sınıf öğretmeni normu verilir.
 
 
Birleştirilmiş sınıf uygulaması yapan eğitim  kurumlarının müdür yetkili öğretmenleri, o eğitim  kurumundaki öğretmenler için belirlenen norm kadro içinde değerlendirilir.
 
 
Norm  kadro yönetmeliğinin değişmesinin ardından, Eylül ayında 40 bin öğretmen atanacaktır. Norm  kadro değişiklikleri sınıf öğretmenlerine en fazla yarayacaktır. Bir derslikli okulların ve iki veya daha fazla derslikli okulların sınıf öğretmeni normunda  artış olduğu için birleştirilmiş sınıf uygulamasındaki okullara daha çok sınıf öğretmeni atanacaktır.
 
NOT: 40 bin öğretmen atamasının Ağustos ayında yapılacağı duyurulmuştu ancak takvim biraz ileri alınacak olup 40 bin öğretmen ataması Eylül ayının ilk haftasında yapılacaktır.
 
Zeki KARA  

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.