Torba Kanun, Sonbahara Kaldı

AK Parti, Meclis görüşmeleri aylardır süren 148 maddelik Torba Tasarı'ya sürpriz bir adımla mola verdi.

Torba Kanun, Sonbahara KaldıAK Parti Grup Başkanvekilleri, Genel Kurul'da 6 bölümlük Torba Tasarı'nın beşinci bölümü üzerindeki görüşmeler sürerken muhalefet yöneticilerine "Meclis'in 1 Ekim'e kadar tatile girmesi" teklifini getirdiler. İktidar ile muhalefet arasında varılan ilk uzlaşmada tasarının beşinci bölümünü oluşturan 126'ıncı maddeye kadarki görüşmelere devam edilmesi, son bölümde ara verilmesi benimsendi.

KULİS RAHATSIZLIĞI MI?

CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, iktidarın sürpriz kararının AK Parti içinde Başbakanlık ve yeni kabine oluşumuyla ilgili kulislerden kaynaklandığı iddiasını Genel Kurul'da gündeme getirdi. Atıcı, "AKP'nin birden bire tatile girme hevesi çıktı. Bunu anlamakta zorluk çekiyorum. Kulislere yansıyan doğruysa sizin aranızda kulis yapmanız Başbakan'da rahatsızlık yarattıysa, bu da TBMM'nin düştüğü durumu gözler önüne serdiğini gösteriyor ve bundan dolayı da utanç duyduğumu belirtmek istiyorum" dedi. AK Partililerin tepkilerine karşı Atıcı, "Sağdan soldan laf atabilirsiniz. delikanlıysanız gelin burada konuşun" karşılığını verdi.

YENİ HÜKÜMET İÇİN TOPLANACAK

AK Parti, bu karardan iki gün önce Meclis'in 22 Ağustos saat 24.00'e kadar kesintisiz çalışması konusunda Genel Kurul kararı aldırmıştı. 1 Ekim'e kadar tatil kararı üzerine Meclis bu tarihe kadar sadece özel oturumlar için toplanacak. Meclis Başkanlığı'nın çağrısı üzerine 28 Ağustos'ta yeni Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan için yemin töreni yapılacak. Daha sonra Başbakanlık görevini devralacak milletvekilinin kuracağı yeni kabine Genel Kurul'a sunulacak. Genel Kurul'da daha sonra hükümet programının sunumu ve güven oylaması gerçekleştirilecek. İçtüzükte öngörülen takvim uyarınca tüm bu işlemlerin 5-6 Eylül'e kadar tamamlanması bekleniyor. Torba Tasarı'nın son bölümünde kalan 22 madde de ekim ayında bütçe görüşmelerinden önce gündeme alınarak sonuçlandırılacak.

Danışma Kurulunun bir önerisi vardır, okutup oylarınıza sunacağım.
Okutuyorum:

Danışma Kurulu Önerisi

Danışma Kurulunun 13/8/2014 Çarşamba günü yaptığı toplantıda aşağıdaki önerinin Genel Kurulun onayına sunulması uygun görülmüştür.

Cemil Çiçek 
Türkiye Büyük Millet Meclisi 
Başkanı

Mahir Ünal Engin Altay Pervin Buldan

Adalet ve Kalkınma Partisi Cumhuriyet Halk Partisi Halkların Demokratik Partisi

Grup Başkan Vekili Grup Başkan Vekili Grup Başkan Vekili

Yusuf Halaçoğlu

Milliyetçi Hareket Partisi

Grup Başkan Vekili

Öneri:

Türkiye Büyük Millet Meclisinin 14 Ağustos 2014 Perşembe gününden başlamak üzere 1 Ekim 2014 Çarşamba günü saat 15.00'te toplanmak üzere tatile girmesi önerilmiştir.

BAŞKAN - Söz talebi? Yok.

Oylarınıza sunuyorum: Kabul edenler... Kabul etmeyenler... Kabul edilmiştir.

BAŞKAN - 639 sıra sayılı Kanun Tasarısı'nın görüşmelerine devam edeceğiz.

Komisyon? Yok.

Ertelenmiştir.

Bundan sonra da Komisyonun bulunamayacağı anlaşıldığından, alınan karar gereğince gündemde bulunan işleri sırasıyla görüşmek için Anayasa ve İç Tüzük gereğince 1 Ekim 2014 Çarşamba günü saat 15.00'te toplanmak üzere birleşimi kapatıyorum.

Kapanma Saati: 02.29

memurlar.net

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.