'torba Tasarı'nın 17 Maddesi Daha Kabul Edildi

"Torba Kanun Tasarısı" TBMM Genel Kurulu'nda

'torba Tasarı'nın 17 Maddesi Daha Kabul EdildiTBMM Genel Kurul'da, kamuoyunda "Torba Kanun Tasarısı" olarak bilinen İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın görüşmelerine devam ediliyor.
 
TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen Torba Tasarı'da yapılan değişiklikle, spor kulüpleri, SGK ile Maliye'ye olan borçlarını, yeniden yapılandırma kapsamında ikişer aylık dönemler halinde azami 42 eşit taksitte ödeyebilecek.
 
Genel Kurul'da, kamuoyunda "Torba Kanun Tasarısı" olarak bilinen İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın görüşmelerine devam ediliyor.
 
Tasarının, SGK alacaklarını düzenleyen 84. maddesi üzerinde değişiklik önergesi kabul edildi.
 
Buna göre, il özel idareleri, belediyeler ve bunlara bağlı müstakil bütçeli ve kamu tüzel kişiliğini haiz kuruluşlar, SGK borçlarını ikişer aylık dönemler halinde azami 36 eşit taksitte ödeyebilecek.
 
Gençlik ve Spor Bakanlığı, Türkiye Futbol Federasyonu ve özerk spor federasyonlarına tescil edilmiş olan ve Türkiye'de sportif alanda faaliyette bulunan spor kulüpleri, SGK ile Maliye'ye olan borçlarını ikişer aylık dönemler halinde azami 42 eşit taksitte ödeyebilecek.
 
SGK alacaklarının asıllarının maddenin yürürlük tarihinden önce ödenmiş olması şartıyla, bu maddenin yayımlandığı tarih itibarıyla aslı ödenmiş feri alacağın yüzde 40'ının ilk taksit ödeme süresi içinde ödenmesi halinde kalan yüzde 60'ının tahsilinden vazgeçilecek.
 
Sosyal güvenlik kurumlarından emekli olup kamu idarelerinde çalışmaları nedeniyle aylıkları kesilmesi gerekenlere ödenen yersiz aylıkların tahsili de yapılandırma kapsamına alınıyor.
 
Tasarısının 91. maddesi görüşülüyor.
 
Tasarının görüşmelerine devam ediliyor
 
TBMM Genel Kurul'da, kamuoyunda "Torba Kanun Tasarısı" olarak bilinen İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın görüşmelerine devam ediliyor.
 
Tasarının görüşmeleri sırasında HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, kürsüden milletvekillerine tablet bilgisayardan Bağdat Parlamentosu'nda bir Ezidi kadın parlamenterin konuşmasını dinleterek, "İyi dinleyin insanlık adına çağrıda bulunuyor. 'La İlahe İllallah diyenler insanların kafasını kesiyor' diyor. Bu feryatları hangi Cumhurbaşkanı adayı duydu da meydanlarda konuştu. Din vicdan sahibi insanım diyen birinin çıkıp burada iki kelime etmesi lazım. 'La İlahe İllallah' diyerek bu katliamları yapanlara söyleyecek bir sözleri var mı yok mu bütün mesele bu" dedi.
 
AK Parti sıralarından "Lanet olsun" karşılığının gelmesi üzerine Kaplan, "Hep beraber lanetleyin, hep beraber lanetleyelim" diye konuştu.
 
CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes ise Cumhurbaşkanlığı seçimleri propagandası için Kocaeli, Üsküdar ve Sultangazi'nin bazı camilerinde Başbakan'ın fotoğrafları bulunduğu resimleri göstererek, "Tayyip, sanki camiye imam seçilecek. Tayyip'ten Cumhurbaşkanı da olmaz, imam da olmaz" dedi.
 
Hırsızlıkla ilgili bir hadisi okuduğu için eski bir bakanın kendisini mahkemeye verdiğini ifade eden Özkes, "Aslında beni değil, Hz. Muhammed'in hadisini yani sevgili peygamberimiz Hz. Muhammed mahkemeye verildi" diye konuştu.
 
Başbakan'ın seçim logosunda Hz Muhammed'in adının Arapça olarak yazıldığının söylendiğini belirten Özkes, "Madem logoda Hz. Muhammed yazıyor, miting sonrası Hz. Muhammed'in ismi ayaklar altında niye geziyor. Allah korkusu yok mu sizde?" dedi.
 
Özkes'in konuşması sırasında AK Parti sıralarından zaman zaman üslubuna dikkat edilmesi istendi.
 
- "İçtüzüğe dayanarak idare etmeye çalışıyorum"
 
CHP İstanbul Milletvekili Oktay Ekşi de Meclis Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı'ya, Başkanvekilliğinde oturan kişinin ancak Başkanlık Divanı adına beyanda bulunabileceğini ifade ederek, Genel Kurulu "acemi bir öğretmenin haylazlar sınıfına girip, onları terbiye etmeye kalkması" gibi bir üslupla yönetmenin TBMM'nin Genel Kurulu'nun yapısına, Meclis'in kimliğine uygun bir tutum olmadığını söyledi.
 
Bahçekapılı ise İçtüzüğe dayanarak Meclis'i idare etmeye çalıştığını vurgulayarak, "İçtüzüğe uygun bir davranışım bulunmuyorsa veya yapmadıysam buradaki muhalefet partileri çok dikkatli bir şekilde beni izlerler ve hemen usul tartışması açarlar. Sayın Ekşi olabilir bazı nedenlerden Meclis'e çok sık gelmiyorsunuz. Ama buranın İçtüzüğü, teamülleri çok farklıdır ve bu ancak devamla öğrenilecek bir şeydir" karşılığını verdi.
 
Sataşmadan söz slan Ekşi, şunları söyledi:
 
"Ben deniz sıraların arka tarafında oturduğum için yüksek nazarınıza ulaşamıyorum ama en fazla devam eden milletvekillerinden olduğumu sanırım AK Parti'li milletvekili dostlarım da benim yanımdan geçerken selamlaştığımız için teslim ederler.
 
Benim istirhamım hem sizden hem burada konuşan milletvekillerinden hem TBMM'den söz eden herkesten bu Meclis'in sahip olduğu itibara saygılı olduklarını gösteren bir dil kullanmalarıdır. Bunu sizden istirham etmemin sizi zedelediğini, rencide ettiğini düşünmüyorum. Ama eğer sizi rencide eden bir tarafı olduysa o kelimeleri geriye almaya hazırım. Burada saygının ve zarafetin egemen olmasını istediğim için onları söyledim."
 
Tasarının 17 maddesi daha kabul edildi
 
TBMM Genel Kurul'da, kamuoyunda "Torba Kanun Tasarısı" olarak bilinen İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın 17 maddesi daha kabul edildi.
 
Bugünkü görüşmelerle tasarının 99 maddesi kabul edilmiş oldu.
 
Kabul edilen maddelere göre, Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca takip ve tahsil edilen alacaklar da yeniden yapılandırılıyor. 30 Nisan 2014'ten önce ödenmemiş gümrük vergileri ve cezaları ile bunlara bağlı idari para cezaları, faiz, gecikme faizi ve gecikme alacakları yerine, enflasyon farkının ödenmesi halinde, faiz ve gecikme faizi gibi diğer alacaklardan vazgeçilecek.
 
Gümrük yükümlülüğü nedeniyle gümrük vergileri asıllarına bağlı olmaksızın kesilen ve kanunun yayımlandığı tarih itibarıyla vadesi geldiği halde ödenmeyen ya da ödenme süresi henüz geçmemiş bulunan idari para cezaları da yapılandırılıyor.
 
Gümrük vergileri asıllarına bağlı olmaksızın kesilmiş olan ancak gümrük vergilerinin de tahsil edilmesi gerektiği durumlara ilişkin kanunun yayımlandığı tarih itibarıyla vadesi geldiği halde ödenmemiş olan ya da ödeme süresi henüz geçmemiş bulunan idari para cezaları ile birlikte gümrük vergilerinin de yapılandırılmasına imkan sağlanıyor. Borçlara, 18 aya kadar taksit imkanı getiriliyor.Haberin devamı için tıklayınız
  

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.