Türkiye Kamu-sen: Özgür Basın Ve Yargı Yerle Bir Oldu

Türkiye Kamu-Sen Nevşehir İl Başkanı Turgay Çetin, demokrasilerin temeli olan özgür basın, bağımsız yargı, hesap verebilir bir idare ve farklılara tahammül edebilen bir iktidar gibi değerlerin ülkemizde tümüyle yerle bir olduğunu söyledi....

Türkiye Kamu-sen: Özgür Basın Ve Yargı Yerle Bir Oldu
18 Aralık 2014 Perşembe 17:00

Türkiye Kamu-Sen Nevşehir İl Başkanı Turgay Çetin, demokrasilerin temeli olan özgür basın, bağımsız yargı, hesap verebilir bir idare ve farklılara tahammül edebilen bir iktidar gibi değerlerin ülkemizde tümüyle yerle bir olduğunu söyledi. Çetin, bazı gazete ve televizyonlara baskın yapılarak Türkiye'de hukuksuzlukta yeni aşamalara geçildiğini söyledi. "Ne yazık ki demokrasilerin temeli olan özgür basın, bağımsız yargı, hesap verebilir bir idare ve farklılara tahammül edebilen bir iktidar gibi değerler ülkemizde tümüyle yerle bir olmuştur. Artık kimse ne basına ne de yargıya güvenmektedir. Gücü elinde tutanın istediği her şeyi yapabileceğine inanmaktadır." dedi.

Yazılı açıklama yapan Çetin, "Türkiye Kamu-Sen Nevşehir İl Temsilciliği olarak dikkat çekmek isteriz ki; Zalim zulmüyle her zaman meşhurdur. Önemli olan zulme karşı her zaman ve her şartta karşı durabilmek ve dik duruş gösterebilmektir. Türkiye'de ne yazık ki son yıllarda sadece mağdurun inlediği diğer toplum kesimlerinin kayıtsız kaldığın bir dönem yaşanıyor. Mağdurlar hızla yer değiştirirken, zulme karşı dik durma erdemini herkes gösteremiyor. Hukuk ve adaletin herkese lazım olduğu gerçeğini toplumun büyük çoğunluğu pas geçiyor. Ne yazık ki böyle bir ortamda da zulüm arttığıyla ve zalimde yaptığıyla kalmaya devam edecektir." diye konuştu.

Demokratik olduğunu iddia eden bir ülkede asla gazete ve televizyonlara baskın yapılmasının kabul edilebilir bir şey olmadığını kaydeden Çetin "Biz Türkiye Kamu-Sen Nevşehir İl Temsilciliği olarak demokrasinin askıya alındığı 28 Şubat'ta şimdinin tatlı su demokratları deliklerine sinerken, "Kesintisiz Demokrasi" diyerek alanlara çıkmış vatandaşlara kokartlar takmıştık. Demokrasiye de yapılan bugünkü zulme karşı bundan öncekilere nasıl tepki gösterdiysek yine aynısı gösteriyor ve yaşananların kamu vicdanını yaraladığını ifade etmek istiyoruz. Bugünde duruşumuz yine kesintisiz demokrasi ve adaletten yanadır. Temel düşüncemiz hukukun ve adaletin herkese lazım olduğudur. Bunun en büyük örneği son iki gündür bazı medya organlarına ve yazarlarına yapılan operasyonla iyice gün yüzüne çıkmıştır. Dünün mağrurları bugünün mağdurları olabiliyor. Yarın kimin ne olacağı da belli değil. Onun için de herkese, her yerde ve her zamanda hukuk lazım. Demokrasilerde, iktidardan bağımsız ve özgür basın olmazsa olmaz demokratik bir araçtır. Olayları objektif ve doğru bir şekilde kamuoyuna sunmak özgür basının en büyük görevidir. Özgür basın; sivil toplum örgütlerinin ve kamuoyunun taleplerini gündeme getirerek iktidara yol gösterici ve olduğu gibi, yapılan yanlışları ve eksiklikleri de kamuoyuna duyurarak oluşturacağı kamuoyu ile de aynı zamanda demokrasinin oto kontrolünü sağlayan bir araçtır." dedi.

Bir ülkede, özgür basın, bağımsız yargı ve hesap verebilir bir irade olmadığı müddetçe sandıkların hacminin o ülkenin demokrasisini meşru kılmayacağını kaydeden Çetin, "Milli iradeyi sadece sandıkta arayanlara, sandıkla beraber, özgür basın, bağımsız yargı, hesap verebilir bir iktidarın da Milli İradenin tecellisine hizmet edeceğini hatırlatırız. Dün olduğu gibi bugünde ne zulme rıza göstereceğiz ne de zalime biat edeceğiz. Demokrasiyi hakkı ve hukuku savunmaya devam edeceğiz. Çünkü beklentimiz; özgür basın, hukukun üstünlüğü, bağımsız yargı, hesap verebilir bir idare, farklı düşünceleri içine sindirmiş bir iktidar, yolsuzluklara ve yoksulluğa çözüm üreten bir Türkiye’dir." ifadelerini kullandı.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.