Türkiye'de Kaç Bilim Ve Sanat Merkezi Bulunmaktadır?

DİYARBAKIR MV.NURSEL AYDOĞAN'IN MİLLİ EĞİTİM BAKANI'NA YAZILI SORUSU

Türkiye'de Kaç Bilim Ve Sanat Merkezi Bulunmaktadır?
25 Mart 2015 Çarşamba 20:20

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİS BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Milli Eğilim Bakanı Sayın Nabi AVCI tarafından Anayasa'nın 98 inci ve TBMM İçtüzüğünün 96 ncı ve 99 uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.

Nursel AYDOĞAN
Diyarbakır Milletvekili

Türkiye'de 72 ilde Bilim ve Sanat Merkezi bulunmaktadır. Bilim ve Sana! Merkezlerinde üstün zekâlı çocuklara okul sonrasında destek eğitimi verilmektedir- Bu yıl ilk defe 220.000 öğrenci sınava girecek ve üstün zekâlı 7000 öğrencinin bilim ve sanal merkezlerinde eğilim alma fırsatları olacaktır. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2015-2016 yılı için Bilim ve Sanat Merkezlerine destek eğilimi almaları için gönderilerek burada eğitimlerine devam edecek ilkokulların 2 İnci 3 üncü ve 4 üncü sınıflarından özel yetenekli öğrencilerin tanılama işlemleri ile ilgili bildiri yayımlamıştır. Ancak yayınlanan bu bildiriye rağmen Üstün Zekâlı öğrencilerin eğitimlerine destek niteliğinde olan Bilim ve Sanat Merkezlerinin azlığı ve var olan bu merkezlerin kapasite yetersizliği fırsat eşitsizliğine sebep olmakta ve öğrencilerde var olan potansiyelin de körelmesine sebep olarak mağduriyetler oluşturmaktadır.

Bu Bağlamda;

1-      İlk defa Türkiye geneli Bilim ve Sanat Merkezlerine "Üstün-Zekâlıları” seçmek için sınav yapılıyor. Ancak Doğu ve Güneydoğu kentlerinin birçoğunda Bilim ve Sanat Merkezi yoktur. Öğrenciler arasında fırsat eşitsizliği yaratan bu uygulamanın gerekçesi nedir?

2-      Bakanlık olarak, Ağrı, Hakkâri, Mardin, Tunceli, Şırnak, Ardahan, Iğdır, Batman illerinde Bilim ve Sanat Merkezleri açmak ve eğitimde fırsat eşitliğini ortaya çıkaracak olan bir çalışmanı bulunmakta mıdır? Bulunmakta ise bu fırsat eşitsizliğini ortadan kaldıracak olan projeler uygulama safhasına ne zaman geçecektir?


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.