Ücretli Öğretmenlik Safsatası…

Ücretli öğretmen kime denir?

Ücretli Öğretmenlik Safsatası…
13 Mayıs 2014 Salı 14:59

      
Ülkemizde öğretmen açığını kapatmak amacıyla oluşturulan, bir kadrolu öğretmenden daha az haklara sahip, içinde eğitim fakültesinin dışında su ürünleri, muhasebe, işletme gibi fakülte mezunlarının da bulunduğu, hafta sonları ve tatillerde sigortası yatmayan, her an işini kaybetme korkusu yaşayan, sendika hakkı olmayan, … kimselere denir.

Lise, Meslek Yüksek Okulu, Önlisans mezunu ve Lisans mezunu olan herkes ücretli öğretmenlik yapabilir.

Bu sistemin yasal dayanağını 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 89. maddesi oluşturuyor. Söz konusu maddede, “Her derecedeki eğitim ve öğretim kurumları ile Üniversite ve Akademi (Askeri Akademiler dahil), okul, kurs veya yaygın eğitim yapan kurumlarda ve benzeri kuruluşlarda öğretmen veya öğretim üyesi bulunmaması halinde öğretmenlere, öğretim üyelerine veya diğer memurlara veyahut açıktan atanacaklara ücret ile ek ders görevi verilebilir.” ifadesi yer almaktadır.

Bu öğretmenler içerisinde en mağdur olanı eğitim fakültesi mezunları. Onlar içinde de KPSS’ den iyi bir puan aldığı halde atanamayan öğretmenler. Onca yıl alanında eğitim görmüş, öğretme aşkıyla yanan ama işini hakkıyla yapmasına izin verilmeyen öğretmenlerimiz…

Diğer anlam verilemeyen bir durum da başka bölümlerden öğretmen! seçilmesi. Zaten düşünüldüğünde eğitim gibi önemli bir olguyu ehline bırakmamak, konuyla hiç alakası olmayan bir üniversiteden mezun olanların işi yapmaya çalışmaları yanlışlara gebe… Bu konuda eğitim almış olanların bile sıkıntı yaşadığı bir sistemde öğretmenliğe başlayan biri işi öğrenene kadar  1 yıl zaten geçiyor. Bunun planı, öğrenci seviyesi, eğitim- öğrenme psikolojisi, sınıf yönetimi, …bunlar basit değil ki sınıf yönetimi bile başlı başına bir sorun. Hele bir de birleştirilmiş sınıfsa… Hal böyleyken bu ücretli öğretmen, öğrencilere ne kazandırabilir? 
 
Ayrıca şunu belirtmek gerekir ki eğitim dışında başka bölümlerden mezun olanlar, kendi alanında iş bulamamış da başka bir alandaki iş başvurusunu değerlendirmek zorunda bırakılmışlarsa bu onların sorunu değil; mağduriyetidir.

Şartları açısından çok yetersiz ücretli öğretmenlik. Eksik maaş, eksik sigorta, eksik değer… Bunlar  bir öğretmenin motivasyonunu olumsuz etkiler. Bu öğretmenlerin birçoğu ekonomik sıkıntılar yüzünden evliliği sürekli ertelemektedir. Kendi hayat düzenlerini oturtamamış, geleceğe umutla bakamamaktadır.

Bir de olayın öğrenci boyutu var. 4. Sınıfa gelmiş öğrenci; 8 tane öğretmen değiştirmiş. El insaf. Okula ne zaman uyum sağlayacak. Bir öğretmene alışıyor sonra o gidiyor, ona alışıyor… Öğrenciler okuldan, eğitimden soğur… 
 
Türkiye’de 60 binden fazla ücretli öğretmen var. Milli eğitim bakanlığı yeterli kaynak olmamasını buna gerekçe gösteriyor. Bu yüzden yamalıklı bir eğitim sistemi üretiliyor. Yamalıklı düşünceler, yamalıklı bir gelecek…
 
Bir ülkede eğitim en önemli olgudur gelişim için. Eğitim sistemiyle bu kadar çok oynanması bizi geriye götürür. Sendikalar bu durumla daha çok ilgilenmeli, sorun yetkililerce masaya yatırılmalı ve  ücretli öğretmenlik safsatası sonlandırılmalıdır.

Ülkemize hiç yakışmayan bu uygulamanın en kısa sürede kaldırılması, öğretmenlerin eğitim fakültesi ya da bölüm mezunları olması, eğitimin ayaklar altında değil başlar üstünde olması dileğiyle…

EDA EVRAN
personelmeb.net/özel


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.