Valilerin Adları Okullara Verilebilir Mi?

Valilerin adları okullara verilebilir mi?

Valilerin Adları Okullara Verilebilir Mi?



02.04.1993 tarih ve 21540 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Kurumlara Ait Açma, Kapatma Ve Ad Verme Yönetmeliğine göre Milli Eğitim Bakanlığına bağlı her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarına ad verilmektedir.

Yönetmeliğinin "Öğretim Kurumlarına Verilecek Adlar" başlıklı 9. maddesinde; "Öğretim Kurumlarına;

a) Kurumun bulunduğu yerleşim biriminin adı,

b) Tarihimizde ün yapmış kişilerin adları,

c) Yurt içinde ve yurt dışında önemli zaferlerin kazanıldığı yerlerin adları,

d) Savaşta veya diğer zamanlarda vatan hizmeti yaparken şehit olanların adları,

e) Memleket için önemli olan olayların adları,

f) Bilim ve teknoloji, kültür, eğitim, sanat, spor ve benzeri alanlarda önemli başarılar kazanmış kişilerin adları,

g) Türk Cumhuriyetleri ve Türk toplumlarına ait kişi ve yer adları,

h) Eski Cumhurbaşkanları, Başbakanlar ve Milli Eğitim Bakanlarının adları,

verilebilir." şeklinde öğretim kurumlarına verilecek adların neler olabileceği sıralanmış ve "Öğretim Kurumlarına Verilmeyecek Adlar" başlıklı 13. maddesi 1. fırkasında da: "Öğretim kurumlarına 9 uncu, 11 inci, 12 nci madde hükümleri dışında; kurumun bina ve tesislerinin yapılmasında görevinin gereği olarak hizmet edenler ve halen görevine devam eden kişilerin adları verilemez." hükümleri bulunmaktadır.

Bu bağlamda valilerin ve halen görevine devam eden kişilerin adları okullara verilemez.

Fakat aşağıda Osmaniye ilini örnek verecek olursak bu yönetmeliği kimsenin dikkate almadığı da ortadadır.




Ahmet Kandemir / memurlar.net

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.