Yer Değiştirme Süreleri 4 Yıl Mı 3 Yıl Mı?

Şubat 2012’de Öğretmen olarak atananlara, atandıkları yerde adaylık süresi dâhil en az dört yıl çalıştıktan sonra yer değiştirme isteğinde bulunabileceklerine dair imza attırılmıştı? Gelen sorular üzerine imza atanların il içi/dışı yer değiştirmelere ne zaman başvurabileceğini açıklıyoruz.

Yer Değiştirme Süreleri 4 Yıl Mı 3 Yıl Mı?



4 yıl yer değiştirmeyeceğine dair imza atan öğretmenlerden çoğunluğu il içi veya il dışı atanabilmek için 3 yıl mı veya 4 yıl mı beklemek zorunda olduklarını merak ediyorlar.

Soru: Ben 2012 şubatta atandım seneye de il dışı tercih hakkım var değilmi 3 yılı dolduruyorum. Ama biz atanırken 4 yıla imza attık bildiğiniz gibi bizden sonra da aynısı oldu. Bu bizim il dışı tercihimizi etkiler mi? 4 yıl beklemek zorundamıyız acaba bilgilendirirseniz sevinirim iyi günler dilerim.

Cevap:  25.01.2012 tarihinde yayınlanan Öğretmenlik İçin Atama ve Başvuru Kılavuzunun Genel Açıklamalar 2.11. maddesinde; “Öğretmen olarak atananlar, atandıkları yerde adaylık süresi dâhil en az dört yıl çalıştıktan sonra yer değiştirme isteğinde bulunabileceklerdir” denilmiş ve bu maddeye dayanarak öğretmenlere adeta senet imzalar gibi imza attırılmıştı.Haliyle o dönemde atananları bir tedirginlik sarmıştı.Görünen o ki  imza atanların kafasındaki soru işaretleri il içi/il dışı yer değiştirmeler yaklaştıkça karamsarlığa doğru gitmek üzere.O dönemde de adaylık süresi dahil 4 yıllığına yer değiştirmeyeceğine dair bir hükmün bulunması ve aday öğretmenlere bunun imzalatılmasının hem mevzuata uygun olmadığı hem de ne de hukuka uygun olmadığı söylenmişti.Akabinde Türk Eğitim Sen sendikası da bu uygulamanın idare hukukuna uygun olmadığından yola çıkarak Danıştaya dava açmıştı.

4 Yıllığına imza atanların durumunu mebpersonel.com olarak siz değerli okuyucularımıza açıklama ihtiyacı duyduk:

1) 14 Eylül 2011 Çarşamba Resmi Gazetede Yayınlanan 652 Sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat Ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’nin Atama başlığı olan 37. Maddenin 3 fıkrasında “Öğretmenlerin Bakanlıkça belirlenen hizmet bölge veya alanlarında en az üç eğitim öğretim yılı görev yapması esastır. Bunların yer değiştirme suretiyle atamaları her yıl yapılan atama plan ve programları çerçevesinde eğitim öğretim faaliyetlerini etkilemeyecek şekilde sonuçlandırılır. Bakanlıkça belirlenen özür gruplarına bağlı yer değiştirmeler ise yaz tatillerinde yapılır.” Denilerek il içi ve il dışı yer değiştirmelere başvurularda en az 3 yıl görev yapmanın yeterli olduğu görülüyor.

2) Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nin Dördüncü Bölümünde;

İl içi ve iller arası isteğe bağlı yer değiştirmeler

MADDE 26 – (1) Zorunlu çalışma yükümlülüğü bulunmayanlar, bu yükümlülüğünü tamamlayanlar ya da muaf tutulanlar ile sağlık ve eş durumu özrü nedeniyle zorunlu çalışma yükümlülüğü ertelenmiş olanlardan bulundukları eğitim kurumunda en az 3 yıl süreyle çalışan öğretmenler il içinde yer değiştirme isteğinde bulunabilirler.          

(2) Zorunlu çalışma yükümlülüğü bulunmayanlar, bu yükümlülüğünü tamamlayanlar ya da muaf olan öğretmenlerden bulundukları ilde en az üç yıllık çalışma süresini tamamlayanlar iller arasında yer değiştirme isteğinde bulunabilirler.

Yukarıdaki hükümlerden anlaşılacağı üzerine il içi veya il dışı yer değiştirmelere başvuruda esas sürenin yine 3 yıllık öğretmenlik süresinin olduğu anlaşılmaktadır.

Görüleceği üzere kanun ve yönetmeliklere göre her öğretmen gibi şubat 2012’de de atanan öğretmenler her ne kadar 4 yıllığına imza atsalar da 3 yıllık görevlerini tamamladıktan sonra il içi veya il dışı atamalara başvurabilirler(2015 yaz dönemine)Attıkları imza hukukta yerini bulmadığı için yok hükmendedir ve bu yüzden içiniz rahat olabilir.

Sedat DEGER
mebpersonel.com

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.