Yöneticilikte Cevap Bekleyen Sorular

Yöneticilikte Cevap Bekleyen Sorular

Yöneticilikte Cevap Bekleyen Sorular
05 Haziran 2014 Perşembe 22:47

 6528 SAYILI KANUN İLE;

Okul ve kurum müdürlüğü, müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığı kadrolarında kadrolu olarak görevli yöneticilerin 13/06/2014 tarihi itibariyle görevleri sona erecektir.

Ancak, bu işlemin tesisiyle aşağıdaki çelişkilere açıklama yapılması gerekmektedir;

Okul ve kurum yöneticileri Milli Eğitim Bakanlığının açmış olduğu müdürlük ve müdür yardımcılığı sınavı ile yöneticilik görevlerine atanmışlar, bir bölümü ise geçerli mevzuatın gerektirdiği kriterlere uygun olarak atanmışlardır.
İdari Mahkemeleri ve Danıştay vermiş olduğu çeşitli kararlarında okul ve kurum yöneticiliklerini kazanılmış hak olarak değerlendirmiş kararlarını bu doğrultuda vermiştir.

Okul ve kurum Yöneticiliği atama kararnamelerinde “atama nedeni” ve “atama biçimi” olarak “görevde yükselme” ifadesi yer almaktadır. Görevde yükselmenin ise kazanılmış bir hak olduğu değerlendirilmektedir.
Tüm Türkiye genelinde yapılacak toptan görevden alma işlemi performans değerlendirmesindeki zaafı düşündürecek, toplumda ve eğitim camiasında adalet duygusunu zedeleyecektir.

6528 Sayılı Kanun okul ve kurum yönetim modelinde herhangi bir değişiklik getirmemiştir. Yine okul veya kurumlar müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı ile yönetilecektir. Yönetim modelinde herhangi bir değişiklik yapılmadan var olan yöneticilerin görevden alınarak yerlerine bir başkasının da görevlendirilebilecek olması hakkaniyetli ve hukuki bir işlem olmadığı düşünülmektedir.

MEB Norm Kadro Yönetmeliğinde okul ve kurumların müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı kadroları bulunmaktadır. Kadrosu bulunan görevlerin yerine kadrosuz görevlendirme olarak atamalarının yapılacak olması, vekâleten yöneticiliklerin sürekliliğini gündeme getirecektir ki bunda verimlilik ve iş güvencesi anlamında sorunlara neden olacaktır.
Görevde yükselme kararnamesiyle göreve atanan okul ve kurum yöneticileri görevden alınmak suretiyle ikinci bir işleme gerek duyulmadan öğretmenliğe döndürülmeleri toplumdaki saygınlıklarını zedeleyecek, kendisine “görevden alınan yönetici” imajıyla bakılacak, toplumdaki itibarı zedelenecektir.

Halen görevde olan bu yöneticilere kurum personelince kendilerine görevden alınabileceği gözüyle bakılmaktadır. Dolayısıyla yöneticinin, mevzuat gereğince disiplin amirliğini yaptığı bir kurumda itibarı zedelenmekte ve verimliliği düşmektedir. Dolayısıyla iş barışı, verimlilik ve olumlu kurum kültürü zedelenmektedir.
Okul ve kurum yöneticiliklerine belirli seçim kriterleriyle gelen yöneticiler (sınav, mülakat, mahkeme kararı vb. ile ) kendi konumlarını sübjektif olarak da kazanılmış hak olarak değerlendirmektedirler. Ayrıca aile, iş ve toplumsal çevrelerinde de aynı şekilde yönetici olarak değerlendirilen bu kişilerin yöneticilik görevinden alınmaları maddi ve manevi hak ve itibar kaybına neden olacaklardır.

Okul ve Kurumlara belirli bir mevzuatla ve belirlenmiş kriterleriyle atanmış yöneticilerin görevden alınarak aynı görevlere başka yöneticilerin görevlendirilebilecek olması, adalet duygusunu ve devlet kurumlarına ve devamlılığına olan güveni zedeleyebilecektir.

İdare her iş ve işleminde kamu yararını ve verimliliği göz önünde tutmalıdır. Kamu iş ve işlemleri yerine getirecek personel seçiminde de liyakate önem verilmelidir. Bu Anayasal bir gerekliliktir. Görevlerinde 4 yılını doldurmuş Okul ve kurum yöneticilerinin görevlerine son verilmesinin verimliliğe ne gibi katkıları olacağı düşünülmektedir. Kadroları iptal edilen yöneticilerin yerlerine görevlendirilecek yöneticiler liyakat açısından hangi objektif değerlendirme kriterleriyle seçileceği açıklığa kavuşmalıdır. 
 

Hüseyin Kemal

TurkiyeEgitim.Com


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.