Zorunlu Bir Okulda Görev Yapıyor İken Zorunlu Süresi Artan Okuldaki Öğretmenin Zorunlusu Ne Olur?

Zorunlu bir okulda görev yapıyor iken zorunlu süresi artan okuldaki öğretmenin zorunlusu ne olur?

Zorunlu Bir Okulda Görev Yapıyor İken Zorunlu Süresi Artan Okuldaki Öğretmenin Zorunlusu Ne Olur?



 Zorunlu bir okulda görev yapıyor iken zorunlu süresi artan okuldaki öğretmenin zorunlusu ne olur? Bu soru; 06.05.2010 tarihli ve 27573 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin "Zorunlu çalışma süresinden sayılacak süreler" başlıklı 31. maddesi 5. fıkrasında cevap bulmaktadır. 

"(5) Zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen eğitim kurumları arasına alınan ancak daha sonra yapılan değerlendirmeler sonucu zorunlu çalışma yükümlülüğü kapsamı dışına çıkarılan eğitim kurumlarında görevli öğretmenlerin bu kurumlarda görev yaptıkları sürece bu kurumlarda geçirmiş oldukları hizmet süreleri zorunlu çalışma süresinden sayılır."

Bu hükümler gereğince zorunlu bir okulda görev yapıyor iken zorunlu süresi artan okuldaki öğretmenin zorunlu hizmetinin eski zorunlu süresine tabi olacağı, örneğin 5 yıllık zorunlu hizmet öngörülen bir okulda öğretmenimiz 3 yıldır çalışıyor iken bu okulun zorunlu hizmet süresi 6 yıla çıkarılmışsa öğretmenimizin 5 yıllık zorunlu hizmet süresine tabi olacağı, kanaatindeyiz.

Ahmet KANDEMİR


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.