Zorunlu Çalışma İle İlgili Yönetmeliğin 33. Maddesinden Ne Anlamalıyız?

ZORUNLU ÇALIŞMA İLE İLGİLİ YÖNETMELİĞİN 33. MADDESİNDEN NE ANLAMALIYIZ?

Zorunlu Çalışma İle İlgili Yönetmeliğin 33. Maddesinden Ne Anlamalıyız?



 Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 33.maddesinin 1. fıkrasında;  " Zorunlu çalışma yükümlüsü öğretmenlerden hizmet bölgelerinin 1, 2 ve 3 üncü hizmet alanlarında görevli olanlar ile zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen hizmet alanlarında görevli iken sağlık ve eş durumu özründen dolayı hizmet bölgelerinin 1, 2 ve 3 üncü hizmet alanlarındaki eğitim kurumlarına atananlardan sağlık ve eş özür durumunun devam ettiğini belgelendirenlerin zorunlu çalışma yükümlülükleri ertelenir" deniliyor; ancak bu maddenin 8. fıkrasında da şöyle geçiyor : " Her ikisi de öğretmen olan eşlerden birinin zorunlu çalışma yükümlülüğünü tamamlamış ya da bu yükümlülüğe tabi olmaması hâlinde öğretmen olan eşinin zorunlu çalışma yükümlülüğü ertelenir” ve 4. fıkrasında da; “Her ikisi de öğretmen olan eşlerden birinin aday öğretmen olması durumunda eşinin adaylığı kaldırılıncaya kadar zorunlu çalışma yükümlülüğü ertelenir” deniliyor.

Soru 1- Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 33. maddesinin 1. fıkrasında geçen eş özür durumunun devam ettiğini belgelendiren herkes  bu maddeden yararlanabilir mi?

Soru 2- Birinci sorunun cevabı evet ise aynı maddenin 4.fıkrasında “Her ikisi de öğretmen olan eşlerden birinin aday öğretmen olması durumunda eşinin adaylığı kaldırılıncaya kadar zorunlu çalışma yükümlülüğü ertelenir” deniliyor; o zaman da bundan eşlerden ikisi de öğretmen ise, ikisi de aday değilse ve zorunlu hizmet bölgesi dışındaki okullarda görev yapıyorsa zorunlu hizmetleri ertelenmez anlamı çıkmıyor mu?

Soru 3- Aynı maddenin 8.fıkrasında" Her ikisi de öğretmen olan eşlerden birinin zorunlu çalışma yükümlülüğünü tamamlamış ya da bu yükümlülüğe tabi olmaması hâlinde öğretmen olan eşinin zorunlu çalışma yükümlülüğü ertelenir” deniliyor bundan da eşlerden biri zorunlu çalışma yükümlülüğünü yerine getirmemişse zorunlu hizmeti ertelenmez sonucu çıkmıyor mu, çıkıyorsa aynı maddenin birinin fıkrasından neyi anlayacağız?

Soru 4- Yukarıdaki bilgilerden yola çıkarak; zorunlu çalışma bölgesinde çalışan öğretmen, zorunlu hizmetini doldurmadan ya da bir senesini doldurduktan sonra zorunlu hizmet bölgesinin dışında  1, 2 ve 3. hizmet alanlarında çalışan eşinin yanına eş özründen atandıktan sonra evliliği devam ettiği müddetçe zorunlu çalışma yükümlülüğü her iki öğretmen için de ertelenir mi?

Özellikle 4. sorunun cevabını almak için; birçok Şube Müdürü, MEB Atama, İl Atama Servisi, 147 vs ile  irtibata geçtim her birinden farkı cevaplar aldım; yönetmelik de gördüğünüz gibi yoruma açıktır;  tabi ben de  riske girmek istemediğim için hala zorunlu hizmet alanında çalışmaya devam etmekteyim.

Sonuç; MEB yetkililerinin yukarıda belirtilen belirsizliklerin ortadan kaldırılması için en kısa zamanda detaylı yazılı  açıklama yapmalarını bekliyoruz.


Abdulkadir ARCA

Eğitimci Yazar

 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.