'Münhal kadroya atanmak istiyorum' demenin olumsuz tarafı

'Münhal kadroya atanmak istiyorum' demenin olumsuz tarafı



SORU: iyi çalışmalar öncelikle benim bir sorum olacak yardımcı olursanız

sevinirim. ... üniversitesine kurum değişikliği ile geçiş yaptım geçiş yapmadan

önce VHKİ kadrosunda çalışmaktaydım ama ... üniversitesine geçtiğimde beni memur

olarak atamamı yaptılar. Sebebini sorduğumda ise dilekçenizde münhal kadro diye

nitelendirme yaptınız ondan dolayı dediler. Ama geçmiş olduğum kurumda denk

kadro olan bilgisayar işletmeni kadrosunda bulunmaktaydı. Sorum şu olacak acaba

ben tekrar dilekçe yazarsam kanuni olarak eski kadrom olan VHKİ kadrosuna veya

ona denk olan bilgisayar işletmenliği kadrosuna geçiş yapabilir miyim?

CEVAP: Devlet memurlarının kurumlar arasında yer değişiklikleri, 657

sayılı Kanunun 74. maddesine dayanaılarak yapılmaktadır. İlgili madde şu şekildedir:

"Memurların bu Kanuna tabi kurumlar arasında, kurumların muvafakatı

ile kazanılmış hak dereceleri üzerinden veya 68 inci maddedeki esaslar çerçevesinde

derece yükselmesi suretiyle, bulundukları sınıftan veya öğrenim durumları itibariyle

girebilecekleri sınıftan, bir kadroya nakilleri mümkündür.."Bu hükme göre, memurun talebi ve kurumların uygun görmesiyle, kurumlar arası

nakil yapılabilmektedir.

Ancak kurumlararası nakilde, başvuruyu yapan memur, dilekçesinde, "münhal

(boş) kadroya" atanmak istiyorum şeklinde yazmış ise kurum o sırada

ihtiyaç gördüğü münhal kadroya atamayı yapabilir.

Unvanlar arasındaki denkliler ise görevde yükselme yönetmeliklerinde düzenlenmiştir.

Memur, VHKİ ve bilgisayar işletmeni gibi kadro unvanları birbirine denktir.

Dolaysıyla kurumuza dilekçeyle başvuru yapıp eski kadro unvanıza veya bilgisayar

işletmeni kadrosuna atanmanızı talep edebilirsiniz. Ancak, kurumunuzun, bu talebinizi

karşılamak zorunluluğu bulunmamaktadır. Eğer kadrolar arasında maaş varkı var,

kurumunuzda boş VHKİ unvanı bulunmasına rağmen atama yapmıyorsa, başka kişilere

yapmış ama size yapılmamışsa, durumu kurumunuzun olumsuz cevabını Kamu Denetçiliği

Kurumuna taşıyabilir veya idari yargıda dava açabilirsiniz.
KAYNAK: Memurlar.NET


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.