Bugun...


Alan Değişikliği Mağdurları
Bazı branşlar için alan değişikliği elle tutulacak kadar yakın ama yıldızlar kadar uzak

+ -
Sayın Personelmeb.net yetkilileri,

Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlarına Öğretmen Olarak Atanacakların Atamalarına Esas Olan Alanlar İle Mezun Oldukları Yükseköğretim Programları Ve Aylık Karşılığı Okutacakları Derslere İlişkin Esasların Geçici 2. Maddesi : ‘Ek çizelgede herhangi bir alan öğretmenliğine kaynak gösterilmeyen ancak Kurulun daha  önceki kararlarında öğretmenliğe kaynak gösterilen Eğitim Bilimleri Fakültesi ile fakültelerin Eğitim Programları  ve  Öğretimi,  Eğitim  Yöneticiliği  ve  Deneticiliği,  Eğitimde Ölçme ve  Değerlendirme, Eğitim Yönetimi Teftişi ve Plânlaması, Halk Eğitimi ile Eğitimde Psikolojik Hizmetler bölüm/anabilim dallarından   lisans   düzeyinde   mezun   olanlar,   Öğretmenlik Meslek   Bilgisi   Dersleri   Alanı Öğretmenliğine Bakanlıkça belirlenecek ölçütler doğrultusunda başvuruda bulunabilirler.’ Şeklindedir.

Bu doğrultuda, bir eğitim bilimleri fakültesi mezunu olarak alan değiştireceğimi düşünüp sevindim.

Ancak 2012 Yılı Öğretmenlerin İl İçi Alan Değişikliği Kılavuzunun 4.2. Maddesi : ‘Alan değişikliğinde; fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, Anadolu liseleri ile bilim ve sanat merkezleri ve halk eğitim merkezleri ile güzel sanatlar ve spor liselerinin beden eğitimi, müzik ve görsel sanatlar/resim öğretmenlikleri dışında Bakanlıkça boş norm ilan edilen diğer eğitim kurumları tercih edilebilecektir.’ Olarak düzenlenmiş.

Şimdi soruyorum: Ben 80 sayılı Karar esaslarına göre Öğretmenlik Meslek Bilgisi Derslerine atanabildiğim halde Anadolu Öğretmen Lisesine neden atanamıyorum?

Bu ders başka okulda yok ki?

Ayrıca hal-i hazırda sınıf öğretmeni olduğuma göre Anadolu Lisesi sınavlarına da giremiyorum. 

Alan değişikliği kılavuzu nedeniyle mağdur durumdayım.  Lütfen başka hiçbir kurumda dersi olmayan ve Anadolu Öğretmen Lisesine atanmaktan başka da alan değişikliği imkanı olmayan ben ve benim gibi olanların durumlarını Bakanlığa bildirin.

Teşekkür ederim.

Eğitim Bilimleri Fakültesi Mezunu Sınıf Öğretmeni
(Konuyla ilgili okuyucu yorumu)


"Ben eğitim bilimleri bölüm mezunuyum ve sınıf öğretmenliği yapıyorum. 2006 yılında eğitim bilimleri bölüm mezunları rehber öğretmen yapıldı, fakat çeşitli nedenlerden benim gibi yüzlerce kişi o zaman rehber öğretmenliğe başvuru yapamadı ve halen sınıf öğretmeni durumundalar. 2012 alan değiştirmede de başvuru modülünde rehber öğretmenlik açık görünüyor, başvurmak istiyorum. fakat öte yandan alan değişiklği kılavuzunda, ek ttkb 80 sayılı karar çizlgesine göre eğitim bilimleri aylık karşılığı okutacağı derslerde bizim bölüme yer verilmiyor. bu konuda meb'in başvurabilrsiniz yönünde net bir açıklama yapmasını ya da engel varsa rehberlik branşına başvurabilmemiz yönünde acil düzenleme yapmasını bekliyoruz. eğiti bil. bölüm mezunlarının, 80 sayılı karara göre rehber öğretmenliğe dayanağı yok ve atanamıyorsak, yine 80 sayılı karar çerçevesinde aynı mantıkla,sınıf öğrt.leri tek.tasarım öğretmeni olarak nasıl atanıyorlar? bakanlık yetkilileri bunu izah etmeli yada herkese adil davranmalılar."
YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
 YUKARI