Bugun...


Geçici Görevlendirme Sorunu
YÖNETMELİĞİN BELKİ DE EN DOĞRU MADDESİ DEĞİŞTİRİLMEK ÜZERE!

+ -
Milli Eğitim Bakanlığı, hazırladığı ve sendikalarla paylaştığı taslakla öğretmenlerin atama ve yer değiştirme yönetmeliğinde bazı değişikliklere gidiyor.

Burada bizim yaptığımız bizzat işin mutfağında biri olarak durumu kendi bakışımızla ifade etmekten ibarettir. Etkimizin ve yetkimizin sınırlılığının farkındayız ve haddimizi bilecek devlet terbiyesine de sahibiz.

Bir önceki yönetmelikte yer alan ve zaman içerisinde uygulandığında ciddi rahatlamaya yol açacağına inandığımız "il içi tayin hakkı için bulunduğu kurumda 3 yıl çalışma zorunluluğunun" kaldırıacağı anlaşılıyor.

Sonuçta varsa mağduriyet idarece tedbir alınmalıdır. Ancak Genel menfaatlerin kişi menfaatlerinin her zaman önünde olması gerektiğini düşünüyoruz.

Kanaatimizce yönetmeliğin belki de en doğru maddesi değiştirilmek üzere.

Daha önce konuyla ilgili kaleme aldığımız yazıyı, konunun yeniden gündeme gelmesi ve karar aşamasında olmasından dolayı bir kez daha sizlerle paylaşma gereği duyduk:


"İllere ataması yapılan öğretmenler, merkeze daha yakın okullarda çalışmak için yoğun şekilde görevlendirme talebinde bulunarak sene başlarında il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinde büyük bir enerji kaybına sebebiyet veriyorlar.
İl ve ilçe milli eğitim müdürlükleri, sene başlarında eğitim öğretimle ilgili planlama ve hazırlık yapmaları gerekirken uzun ve yıpratıcı zamanlar harcayarak bu görevlendirme talepleriyle uğraşıyorlar.
Her türlü atama doğrudan doğruya okullar tercih edilerek yapıldığına göre zaten herkes hangi okula atanacağını biliyor aslında.
Özür durumlarında (eş,öğrenim,sağlık) zaten atama hakkı var. Milli eğitim müdürlükleri de özür durumlarında mümkün olduğu kadar problemleri çözüyor veya çözmelidir.
Bir de elle tutulur geçerli bırakın özrü mazereti bile olmadığı halde kadrosunun bulunduğu okulda çalışmamak için adeta mücadele gösteren öğretmenlerimiz var.
Peki il içinde başka bir okula görevlendirilmek öğretmenlerin ne işine yarıyor?
Zannediyorum görevlendirilmelerle ilgili çok önemli bir bilgi eksikliği var. İl içinde yer değişikliği istemenin kesin şartı kadrosunun bulunduğu kurumda 3 yıl fiilen çalışmaktır. Yani 20 yıl da görevlendirme olarak başka kurumda çalışsa kendi okulunda 3 yıl tamamlamadan il içi tayin hakkı yoktur.
Öğretmenleri yanıltan şey 06.05.2010 tarihinde yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin Geçici 2. Maddesine 30.07.2010 tarihinde eklenen 3. Fıkradır ki o fıkra şudur: “Bu Yönetmeliğin 26 ncı maddesinin dördüncü fıkrası; kadrosunun bulunduğu eğitim kurumu dışında il içindeki diğer kurumlarda görevlendirilen öğretmenler bakımından 2010 yılının temmuz ve ağustos aylarında yapılacak il içi isteğe bağlı yer değiştirmelerde uygulanmaz.”
 
Adından da belli olduğu üzere bu bir geçici maddedir ve ilk uygulama olmasından dolayı böyle yumuşak geçiş sağlamak amacı güdülmüştür ki doğru da yapılmıştır. Görüldüğü gibi sadece 2010 atamaları için konulmuş bir fıkradır.
Bu arada “Yeniden bir af çıkar, biz yine görevlendirme yapalım.” demek af bekleyen mahpusluk gibidir. Böyle bir şey riske atılmamalıdır.
Milli Eğitim Bakanlığı da geçici görevlendirmelerin büyük ölçüde önüne geçecek bu doğru yönetmeliğin sonuna kadar arkasında durmalıdır.
 Yönetmeliğin halihazırda uygulanan şekli aşağıdaki gibidir.
 
"İl içi ve iller arası isteğe bağlı yer değiştirmeler
 
MADDE 26
(1) Zorunlu çalışma yükümlülüğü bulunmayanlar, bu yükümlülüğünü tamamlayanlar ya da muaf tutulanlar ile sağlık ve eş durumu özrü nedeniyle zorunlu çalışma yükümlülüğü ertelenmiş olanlardan bulundukları eğitim kurumunda en az 3 yıl süreyle çalışan öğretmenler il içinde yer değiştirme isteğinde bulunabilirler.
(2) Zorunlu çalışma yükümlülüğü bulunmayanlar, bu yükümlülüğünü tamamlayanlar ya da muaf olan öğretmenlerden bulundukları ilde en az üç yıllık çalışma süresini tamamlayanlar iller arasında yer değiştirme isteğinde bulunabilirler.
(...)
(4) İl içinde ya da il dışına yer değiştirme isteğinde bulunacak öğretmenlerin, yer değiştirmeleri için gerekli olan bulundukları eğitim kurumunda ya da ilde çalışılması gereken sürenin hesabında, öğretmenlerin kadrolarının bulunduğu eğitim kurumunda veya ilde fiilen öğretmen olarak geçirdikleri süreler dikkate alınır. Kadrosunun bulunduğu eğitim kurumu ya da il dışında görevlendirilen öğretmenlerin yer değişikliği isteğinde bulunabilmeleri için görevlendirildikleri tarihten önce bulundukları eğitim kurumunda ya da ilde çalışılması gereken süreyi tamamlamış olmaları gerekir."
 
Tüm öğretmenler kadrosunun bulunduğu kurumda süresini tamamladıktan sonra normal yollarla tayin isteyip gitmelidir. Aksi halde öğretmenlerin kadrolarının bulunduğu kurumlarda öğretmen açığı görünmediğinden bu kurumlara atama da yapılamamaktadır.
 
Uzak ya da yakın, köy ya da şehir tüm çocuklar bizim çocuklarımızdır. Masum, günahsız, pırıl pırıl çocuklarımız en güzel eğitimi alarak geleceğimize yön vereceklerdir. Çok sık öğretmen değiştirerek iyi yetişmeleri engellenen o yavruların vebali ağırdır."
Bekir KARABULUT
bekirkarabulut@gmail.com
YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
 YUKARI