Bugun...Geçici Görevlendirmede Sorumluluk Kimde?
Öğretmenlerin geçici görevlendirmelerinde kimin ne kadar sorumluluğu var?

+ -

Sayın Dinçer CNN Türk televizyonuna verdiği ropörtajında şu ifadeleri kullandı:

"...Yine mesela başka bir sorun, bu geçici görevlendirmeler, aile atamaları, sağlık atamaları yahut diğer özür atamaları sebebiyle 70 binden fazla öğretmen şu anda Milli Eğitim Bakanlığı'nda kendi bulunduğu kadroda görev yapmıyor. Valiliklerde öğretmen görevli, müdürlüklerimizde öğretmen görevli, öğretmen evlerinde öğretmen görevli,Gençlik Spor Bakanlığı'nda, Sosyal Politikalar Bakanlığı'nda, Türkiye Büyük Millet Meclisinde öğretmen görevli. O görevlendirilmiş öğretmenlerin yerine biz öğretmeni de koyamıyoruz, çünkü kadrosunu muhafaza ediyor. Böyle bir yapı içerisinde öğrenci sınıfta değilse, öğretmen sınıfta değilse, dünyanın en güzel müfredatını hazırlasanız, eğitiminizin kalitesini nasıl artırırsınız?..."

Sayın Dinçer dün "Basın Kulübü" programında da:

"Genellikle köylere, ücra yerlere çok fazla öğretmen gitmiyor, gitmek istemiyor. Biz ailemize çok bağlıyız. Psikolojik olarak çok naif yetişiyoruz ve gittikten hemen sonra özlem duyuyoruz ailemize ve bir an önce ailemize en yakın yere gitmek gibi çabalar sarf ediyoruz.

Hâlbuki öğretmenlik biraz fedakârlık bekliyor."

Bu ifadelerden de anlaşılıyor ki geçici görevlendirmelerde Sayın Bakan baş sorumlu olarak öğretmenleri görmektedir.


***

Peki bu durumun sorumluluğunun ne kadarı kimde?

Personel Genel Müdürlüğünün 23 Mart 2010 tarih ve 16250 sayılı genelgesi şöyleydi:

 "657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/B maddesi kapsamına dahil iliniz öğretmenlerinin il içerisinde görev yerlerinin değiştirilebilmesi için eğitim kurumunda norm kadro fazlası durumunda olması, alanının veya sınıfın kaldırılması, ders saatinin azalması, eğitim kurumunun kapanması ya da taşımalı sisteme geçilmesi sonucu öğretmen fazlalığının oluşması halinde; öncelikle aynı ilçe içerisinde, ihtiyacın bulunmaması durumunda il içerisinde sistem üzerinden yapılacağı, bunun dışında sözleşmeli öğretmenlerin görev yeri değişikliğinin mümkün olamayacağı Bakanlığımızca yapılan açıklamalarda yer almıştır.
Ancak; yukarıda açıklanan koşullarda öğretmen fazlalığı oluşmamasına rağmen sözleşmeli öğretmenlerin;
1-      Merkezi okullara geçici olarak görevlendirmelerinin yapıldığı,
2-      Yerlerine ücretli öğretmen görevlendirildiği,
3-      İlgi (c) esaslarda askerlik görevini yapmak üzere sözleşmesi feshedilenler ile doğum iznine ayrılanların pozisyonlarının saklı tutulması gerekirken yerlerine atama/görevlendirmenin yapıldığı,
4-      Norm kadrolar açık gösterilerek sözleşmeli öğretmenlerin fazla konuma düşürüldüğü,
5-      Bir yıl içerisinde ayrı ayrı veya toplam 30 günden fazla rapor alan öğretmenler arasında farklı uygulamaların tesis edildiği ve ilgili mevzuata göre sözleşmelerinin feshedilmediği,

Bakanlığımıza gelen şikayetlerden anlaşılmıştır.

Sözleşmeli öğretmenlerin Valiliğinizce yapılan il içi yer değişikliği işlemlerinde yukarıda belirtilen mevzuat hükümlerine göre işlem yapılması hususunda gereğini rica ederim.”

                                                                         Necmettin YALÇIN
                                                                               Bakan a.
                                                                               Genel Müdür

Ancak; bu genelgeye rağmen o dönemde birçok sözleşmeli öğretmen, birçok ilimizde, birçok nedenle geçici görevle başka kurumlara alınmıştır.

Hatırlı kişilerin açtığı bir telefonla doğrudan doğruya ve mazeretine bakılmaksızın birçok öğretmen bulundukları kadrolardan alınarak daha merkezi okullarda çalıştırılmıştır. Ancak bazı illerde bazı valilerin geçici görev talepleri karşısında: “Geçici görev ne demek? Gerçek görevlerinde neden çalışmıyorlar? Kadro kalıcı, görev neden geçici olsun?” tarzında sağlam durmaları neticesinde o illerde tek bir geçici görev örneği görülmemiştir. Örnek: 2009-2010-2011 yıllarında Yozgat. (Şimdiki durumunu bilmiyoruz.)

Kuşkusuz öğretmenler de kadrosunun bulunduğu okulda çalışma arzusu ve sorumluluğu taşımalıdır, ama hiç kendimizi kandırmayalım. Bir kişi bile kuralı bozarsa emsal göstermeler başlar ve köy ve uzak okullar teker teker boşalır.

Nitekim 2010 yılında çıkan öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliğinde il içi yer değiştirme için “bulunduğu kurumda 3 yıl çalışma” zorunluluğu vardı. Sendikalara gönderilen en son taslakta “bulundukları kurumda” ibaresi yerine “bulundukları ilde” ibaresinin getirilmek üzere olduğu görülmektedir.

Her türlü geçici görevlendirme eğitim sistemini zorlayan uygulamadır. Ancak Sayın Bakan geçici görevlendirme konusunda öğretmenden özveri beklemekten çok daha fazlasını yapmalıdır. 

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
 YUKARI