Bugun...İl İçi Ve Dışı Tayin Dönemleri
Doğunun zor şartlarında 3,4,5,6,7… yıl görev yapmış öğretmenler, önümüzdeki isteğe bağlı yer değiştirme döneminde, geçen yılki tayin döneminde bazı illerden yoksun bırakıldığı da dikkate alınırsa, alan bazında illere ayrılacak fazla kontenjan kıyağını fazlasıyla hak ediyor düşüncesindeyiz.

+ -
MEB;  yakın zamandaki  dört  farklı tayin döneminde (il içi tayini, il dışı tayini, özür tayini, ilk atama dönemleri) yayımı beklenen ilgili yönetmelikle, ilgili tayin dönemlerine ait kılavuzlarla, anılan atamalar hususunda tavrını, duruşunu ortaya koymuş bulunacaktır. Söz ettiğimiz tayin dönemleriyle ilgili şu noktaların gözden kaçırılmaması gerektiğini düşünüyoruz.
 
Bahsi olunan yakın zamandaki tayin dönemlerinde birçok (beklentinin altında olacağını düşündüğümüz birçok) öğretmenin görev yerinin değişeceğini; ayrıca birçok öğretmen adayının da mesleklerini icra edebilecekleri yerlere atanacaklarını öngörmekteyiz. Bu bağlamda, ilgili tayin dönemleri için yer değiştiren öğretmeni bol tayin dönemleri olabilir mi, diye kendimize sual ediyoruz. Ancak; bakanlığımızın yer değiştirme dönemlerinde, tayinlerin dalga dalga olmasından rahatsızlık duyacağını öngördüğümüz için sualimize, hayır, cevabı vermek durumundayız sanırım. Şöyle ki:
 
1- Bakanlığın kısıtlamaları ve sınırlamaları bol ilgili tayin dönemlerine ait kılavuzlar ve yönetmelik yayımlaması kuvvetle muhtemeldir. 
 
2- Bakanlığın tayin takvim planlamasında, en son yapılacak tayinin ilk atama olduğunu düşünürsek, bu tayin döneminde de kullanılacak kontenjanın 40.000 olması hasebiyle, diğer tayin dönemleri için ayrılacak alan bazında il normlarının, özellikle de özür tayin dönemi için ayrılacak alan bazında il normlarının beklentinin aşağısında olacağı kanaatini taşımaktayız. 
 
3- Bakanlığın özür ve isteğe bağlı yer değiştirme  dönemlerinde doğudan batıya öğretmen akışını durdurmak için her türlü yolu kullanacağını düşünüyoruz. Bunun içinde, alan bazında  batı illeri için ayrılacak normların geçen yıla nispeten artacağını; ama beklenenin aksi  yönünde olacağını düşünüyorum.
 
4- Bakanlığın sürprizleri ise,  tayin dönemlerine ait kılavuzlara koyacağı beklenti ve olağan dışı maddeler olacaktır.
 
5- 4+4+4 sisteminin gelecek ders yılında uygulanacak olmasından dolayı,  ilgili branş öğretmenlerinin isteğe bağlı ve özür tayin dönemleri için bahsi olunan geçmiş tayin dönemlerine  kıyasla alan bazında illere ayrılacak kontenjanların daha çok olması kuvvetle  ihtimal beklentilerinin ise suya düşeceğini düşünüyoruz.
 
6- Geçmiş tayin dönemlerinde, kılavuzlarla ve basın açıklamalarıyla tanınan hakların; bu tayin dönemlerinde de tanınacaktır, beklentisi içinde olmayınız Saygıdeğer arkadaşlarımız. Zira; bu şartlarda isteğe bağlı yer değiştirme döneminde, senin adaylığın kaldırılmış ve zorunlu hizmet yükümlülüğün de yok, diyerek sana tayin hakkı tanımazlar. Beyhude ve artık afaki olan beklentilerden sıyrılarak, tayin dönemlerinde hayal kırıklığı yaşamanızın önüne geçebilirsiniz.
 
İlgili  öğretmenleri, bunları söyleyerek üzme niyetinde değilim. Ama unutulmaması gereken bir husus var. O da bakanımızın e-konferans yaklaşımıyla sizlere yakınlaştığı konuşmalarındaki anekdotlarıdır. Bunlardan yalnızca birini aynen aşağıya aktarıyorum.
 
‘Şırnaklı bir çocuğun girmiş olduğu üniversite sınavında neden ‘0’ çektiğine dair bir soru yönelttim. Çocuğumuz bana şu cevabı verdi, bir ders yılında 7 öğretmen değiştiren bir öğrenciden hangi başarıyı bekliyorsunuz.’
 
Bu anekdotu, bakanımız sizlerle,  yukarıda söz ettiğim yolla size yakınlaştığı her sefer paylaşmıştır. Bu paylaşım, tayin döneminde fazla kontenjan beklentisi  olan öğretmenlerimiz için pek hayra alamet değildir. Bakanımız bölgeler arasında öğretmen dengesini sağlamak için tayin dönemlerinde bu yönlü kontenjan planlamaları, ayarlamaları yapacaktır illaki. Defaatle bu platformdan bakanımızın bu amacının gerçekleşmesi için öğretmenin tayinini kısıtlayıcı yolu bırakması gerektiğinden söz ettik. Zira; bakanlığın bu duruşu bakanlığın öğretmen ile irtibatını ve bağını her geçen tayin dönemi sonrası gitgide kopma noktasına getirecektir. Öngördüğümüz nihai bu tablonun ise eğitim öğretime katkısı değil; kösteği olacaktır. 
 
BAKALIM, BAKANLIK HANGİ TAYİN DÖNEMLERİNDE BEKLENTİLERİ KARŞILAYACAK? YOKSA… 
 
HEP SÖYLEDİK VE SÖYLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ; BAKANLIĞIN İLGİLİ TAYİN DÖNEMLERİNDEKİ TAYİNLERE KARŞI  KATI, SERT, KESKİN DURUŞU; ANCAK VE ANCAK SENDİKALARIN VE SİZLERİN VE KAMUOYUNUN BAKANLIĞIN TAYİNLERE KARŞI  GÖSTERDİĞİ KATI, SERT, KESKİN DURUŞUNA DENK VEYAHUT ÜZERİ DURUŞLA DEĞİŞEBİLİR.
 
NOT: Doğunun zor şartlarında 3,4,5,6,7… yıl görev yapmış öğretmenler, önümüzdeki isteğe bağlı yer değiştirme döneminde, geçen yılki tayin döneminde bazı illerden yoksun bırakıldığı da dikkate alınırsa,  alan bazında illere ayrılacak fazla kontenjan kıyağını fazlasıyla hak ediyor düşüncesindeyiz.
 
Yahya ASLAN

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
 YUKARI