Bugun...


Meb Yöneticilerine Yeniden Atanma Hakkı..
MEB YÖNETİCİLERİNE YENİDEN ATANMA HAKKI

+ -
Milli Eğitim Bakanlığında müsteşarlık görevine sayın  Yusuf Tekin  beyin gelmesi ile eğitim camiasında çok olumlu  beklentiler oluştu.Haklıyız da  gerek sevecen tavırları gerekse ılımlı yaklaşımı olumlu  beklentileri  üst seviyelere taşıdı.Sayın Tekin'nin ilk icraatı eğitim çalışanlarının gönlünü fethetmek oldu ve başardı da.Olumlu tabloya taslak metinleri, eğitim çalışanlarının yani paydaşların görüşüne  sunarak  devam ettirdi.Taslak metinler eğitimciler ve sendikalarca değerlendirildi.Sonuçta bu olaylar çok güzel insanın gururunu okşuyor, değer verildiğini görmek önemsendiğinin farkında olmak eğitimcilerin özlem çektiği bir duyguydu ve çok güzel bir şekilde yaşadık.Gönül bu havanın bozulmadan üstüne ekleyerek devam etmesiydi.Ve maalesef ilk taslakta eğitimcilerin görüş bildirdiği 4 Ağustos 2013 PAZAR  Günü  Resmi  Gazete  de yayınlanan MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI EĞİTİM  KURUMU  YÖNETİCİLERİ ATAMA VE YER DEĞİŞTİRME YÖNETMELİĞİ ilkokuduğumda sanırsam yanlış yayınlanmış veya unutulmuş diye değerlendirdiğim çok önemli bir madde sehven unutulmuştur dedim(yeniden atanma).YENİDEN ATANMA hakkı tekrar tekrar okudum ama gerçekten inanamadım yönetmelikte yeniden atanma ile ilgili tek bir ibare bile yoktu.Sayın müsteşara mail attım düzeltileceği kanısındaydım.Çünkü güvenimiz almış gönlümüzü fethetmişti.Yönetmeliği değerlendir değerlendirmez gözden kaçtığını sehven unutulduğunu düşündüğüm YENİDEN ATANMA maddesini olmadığını yanlışlıkla unutulmuş olacağını yazdım.Yeniden atanma maddesi bir çok genç, tecrübeli yöneticinin  beklediği  ve taslak metinde de ısrarla görüş bildirdiği bir madde idi.Ama  gün  09-10-2013 hala yeniden atanma ile ilgili en ufak bir gelişme yok.Umutlar kaybolmakta hala bekliyor hala umut ediyoruz ki YENİDEN ATANMA gelecek diye kazanılmış haklar iade edilecek diye…Peki neden mi yeniden atanma; hak vermeyen varsa boynumuz kıldan ince diyecek özür dileyeceğiz  saygılarımla….Yeniden atanma mağdurları adına….
 
                                   NEDEN YENİDEN ATANMA HAKKI
 
1-Sağlıkla ilgili bir problemi olan bir yönetici ,düzenli olarak büyük bir kentte doktor kontrolü alması gerekmektedir. Bu nedenle sağlık özrü nedeniyle yer değiştirir. Çünkü  yöneticilerin sağlık özrü yer değiştirme hakkı yoktur. YÖNETİCİLER HASTA OLAMAZ!
2-Evlenen bir yönetici eşinden ayrı kalmamak adına eş durumu tayini istemek zorunda kalır.Çünkü yöneticilerin eş durumu özür hakkı yoktur. YÖNETİCİLER MUTLAKA AYNI İLDE BİRİYLE EVLENMEK ZORUNDADIR!
3-Kariyer ve mesleki gelişim nedeniyle öğrenim özründen yöneticimiz tayin istemek zorunda kalır.Çünkü Yöneticilerin eğitim özür hakkı yoktur. YÖNETİCİ KARİYER YAPAMAZ!
4-Anadolu sınavını kazanması nedeniyle tayin isteyen bir yöneticinin görevine dönemez. YÖNETİCİ ALAN DEĞİŞTİREMEZ VE SINAV KAZANAMAZ!
5-İYİ BİR YÖNETİCİ NORM FAZLASI OLAMAZ!
6-Yöneticimizin annesi hastadır ve annesine bakmak için tayin ister. YÖNETİCİLER AİLESİNE BAKAMAZ!
7-Çocuğu iyi bir okulu kazanmıştır yöneticimizin. Çocuğuna iyi bir anne-baba olmak ister ve yanına gider. Yöneticinin çocuğu sınav kazanamaz, kazansa dahi İYİ BİR YÖNETİCİ ÇOCUKLARININ PEŞİNDEN ASLA GİTMEZ!
Yeniden atamayı savunanlar olarak; eş, sağlık ve öğrenim özürleri alan değişikliği, il içi ve il dışı yer değişikliği nedeniyle zorunlu olarak yöneticilik görevinden ayrılmak zorunda kaldık. Daha önce yapılan sınavlarla atandık ve birçok mesleki hizmet içi eğitimden geçtik. Eski yönetmeliklerde ve Taslak Yönetmelikte bulunan Yeniden Atama maddesinden, kazanılmış haklara güvenerek yöneticilik görevinden istifa yoluna başvurmadan zorunlu olarak ayrılmak zorunda kaldık.
Yukarıda bahsettiğimiz nedenlerden dolayı yöneticilik görevlerinden ayrılmak zorunda kalanlar ve ilerde bu durumu yaşayabilecekler yöneticiler adına EĞİTİM YÖNETİCİLERİN YENİDEN ATAMA VE İLLERARASI YER DEĞİŞİKLİĞİ TALEBİMİZİN KARŞILANMASINI İSTİYORUZ. VİCDAN SAHİBİ YÖNETİCİLERİMİZİN SESİMİZİ DUYACAĞINA İNANIYORUZ.
YENİDEN ATAMA TALEBİMİZ
Yöneticilik görevlerinden;
a) Eş, sağlık, öğrenim durumu gibi özürler nedeniyle,
b) Alan değişikliği, fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, güzel sanatlar ve spor liseleri ile bilim ve sanat merkezlerine öğretmen olarak atanmaları nedeniyle,
c) Norm kadro fazlası olması nedeniyle,
d) İl içi ve iller arası yer değiştirmeler nedeniyle
ayrılmış olanlar hariç olmak üzere, kendi istekleri ile ayrılmış olanlar bir yıl geçmeden yeniden yöneticilik görevine atanamazlar.

HASAN AY
YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
 YUKARI