Bugun...
19:43 | AKP iktidarda kalabilmek için her türlü hukuksuzluğu sahneleme hazırlığında      19:38 | Sapık Öğretmen Öğrencilerini 16 Yıl Boyunca...      17:56 | Mesleki eğitime yeni alanlar gündemde!!      17:53 | Bilim ve Sanat Merkezlerine Öğretmen Seçme ve Atama Kılavuzu Yayımlandı      17:51 | DERSHANECİLİK FAALİYETİ YAPAN KURUM KALMAYACAK!!      15:35 | Mağdur Şube Müdürlükleri Toplu Sözleşmeyi Değerlendirdi!!      15:30 | Öğretmene En Az 2 Bin 515 Lira Maaş Ödenecek!       15:02 | Emekli Memurlara Verilen 100 TL'lik Ödeme İçin Bakanlık Gün Belirledi.. İşte O Tarih!!      14:29 | ÖĞRETMEN OLMAYA HAK KAZANMIŞ MEMUR ÖĞRETMENLERİN MAĞDURİYETİ..      14:08 | 'MEB’in devletin tüm imkanlarını bazı kurumların imhası için harcadı'      13:43 | Özür Grubu Yer Değiştirme Sonuç Ekranı (Ağustos 2015) TIKLAYINIZ      13:39 | e-Okul TEOG lise nakil sonuçları – e-Okul giriş TEOG sonuçları      13:28 | 2015 Ağustos Öğretmen Atamaları Kontenjan Listesi - Hangi Alandan Kaç Öğretmen Alınacak? - öğretmen Atama Kontenjanları 2015 Tahmini      13:26 | YARDIMCI DOÇENT ALIMINDA KİŞİYE ÖZEL İLGİNÇ ŞART..      13:23 | Öğretmen atamaları başvuru tarihi ve öğretmen atamaları ne zaman?      13:20 | SUÇ DUYURUSU: ‘GÖREVİ KÖTÜYE KULLANDILAR’      13:16 | MEB'den özel okul teşviği için kritik uyarılar!      13:15 | Mezun olamayan öğrencide büyük kaygı!      13:11 | MEB Müsteşarından bomba dershane açıklaması!      12:58 | HERKESİ MUTLU ETTİK!!     


Öğretmen Atamalarında 40 Yaş Sorunu
“MEB Haziran ayı öğretmen atamaları için başvuru ve atama kılavuzu” nun “Öğretmenlik İçin Aranılan Genel Ve Özel Şartlar” başlıklı, 3. maddesinin, 13. fıkrasındaki; “3.13. Öğretmenliğe “ilk defa atanacaklar” bakımından, başvuruların ilk günü itibarıyla 40 yaşından gün almamış olmak (12.05.1972 ve daha sonra doğumlu olmak),

+ -
Ancak, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4’üncü maddesinin birinci fıkrasının (B) bendi kapsamında; sözleşmeli öğretmen pozisyonunda hâlen görev yapanlar ile daha önce bu kapsamda; en az bir yıl fiilen görev yaptıktan sonra, mesleki eğitimde başarılı olup da ayrılmış olanların kadrolu öğretmenliğe başvurularında “40 yaşından gün almamış olmak şartı” aranmaz.” açıklamasının,

 “Başvuru Çeşitleri” başlıklı 4. maddesinin “4.1. İlk Atama” bölümü, (d) bendindeki ; “d. Kamu kurum ve kuruluşlarında 399 dâhil kanun veya kanun hükmünde kararnameler kapsamında sözleşmeli memur statüsünde çalışanlardan ilk defa öğretmenliğe atanacaklar,

bu kapsamda başvuruda bulunacaklardır.

 “İlk atama” çeşidiyle başvuracaklar, geçerli olan KPSSP10 puan üstünlüğü esasına göre değerlendirileceklerdir. Birden fazla sınava katılan adayların (2009 ve 2010), “yüksek olan KPSSP10 puanları” Başvuru Formu’na otomatik olarak yansıtılmıştır. Lisans düzeyindeki öğrenimlerinin son sınıfından önce “ara sınıf” öğrencisi iken lisans mezunu gibi KPSS’ye girenlerin sınav sonucu geçersizdir. Yüksek puan olması nedeniyle “ara sınıf” öğrencisi iken girilen sınav puanı Başvuru Formu’na yansıtılmış ise Elektronik Başvuru Formu’ndaki “KPSS Puanı” başlıklı seçenek üzerinden adaylar, kendileri değişiklik yapabileceklerdir. Bu değişikliği yapmayanların başvurusu değerlendirmeye alınmayacak, atanmış olsalar bile atamaları geçersiz sayılarak iptal edilecektir.

“İlk Atama” kapsamında başvuruda bulunacaklarda, başvuruların ilk günü itibarıyla 40 yaşından gün almamış olmak (12.05.1972 ve daha sonra doğumlu olmak) şartı aranır.

Ancak, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4’üncü maddesinin birinci fıkrasının (B) bendi kapsamında; sözleşmeli öğretmen pozisyonunda hâlen görev yapanlar ile daha önce bu kapsamda; “en az bir yıl” fiilen görev yaptıktan sonra mesleki eğitimde başarılı olup da ayrılmış olanların kadrolu öğretmenliğe başvurularında, “40 yaş”ından gün almamış olmak şartı aranmaz.” açıklamasının,

“4.2. Açıktan ve Kurumlar Arası Yeniden Atama;” bölümü (ç) bendi son fıkrasındaki, “Açıktan İlk Atama, Kurum İçi ve Kurumlar Arası İlk Atama” kapsamında başvuruda bulunacaklarda, başvuruların ilk günü itibarıyla 40 yaşından gün almamış olmak (12.05.1972 ve daha sonra doğumlu olmak) şartı aranır.” açıklamasının,

“4.3. Açıktan İlk Atama, Kurum İçi İlk Atama ve Kurumlar Arası İlk Atama”; bölümü son fıkrasındaki; “06.05.2010 tarih ve 27573 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nin” Atama Şartları” başlıklı 11. maddesinin (g) bendinde yer alan “Öğretmenliğe ilk defa atanacaklar bakımından başvuruların ilk günü itibarıyla 40 yaşından gün almamış olmak” açıklamasının,

 

Dayanağı Öğretmenlerin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin “Atama Şartları” başlıklı 11. maddesinin (g) bendinde yer alan “g) Öğretmenliğe ilk defa atanacaklar bakımından başvuruların ilk günü itibarıyla 40 yaşından gün almamış olmak. Ancak, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (B) bendi kapsamında sözleşmeli öğretmen pozisyonunda hâlen görev yapanlar ile daha önce bu kapsamda en az bir yıl fiilen görev yaptıktan sonra mesleki eğitimde başarılı olup da ayrılmış olanların kadrolu öğretmenliğe başvurularında 40 yaşından gün almamış olmak şartı aranmaz.” hükümlerindeki “Öğretmenliğe ilk defa atanacaklar bakımından başvuruların ilk günü itibarıyla 40 yaşından gün almamış olmak” hükmüdür.

 

Sendikalar tarafından bu hükmün iptali için Danıştay nezdinde dava açılmıştır. 

 

40 yaş şartı Öğretmenlerin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin “Bedensel engellilerin atamaları” başlıklı 55. maddesi, 3.fıkrasında; “(3) Öğretmenliğe ilk defa atanacaklar bakımından başvuruların ilk günü itibarıyla 40 yaşından gün almamış olmaları gerekir.” Şeklinde de yer almaktadır.

 

Bütün bu 40 yaş şartına rağmen 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda “Memuriyete Girişte Yaş” başlıklı 40. maddesinde “Genel olarak 18 yaşını tamamlıyanlar Devlet memuru olabilirler.

Bir meslek veya sanat okulunu bitirenler en az 15 yaşını doldurmuş olmak ve Türk Medeni Kanununun 12 nci maddesine göre kazai rüşt kararı almak şartıyla Devlet memurluklarına atanabilirler.”hükümlerinde üst yaş sınırı bulunmamaktadır.

40 yaşından gün alan öğretmen adaylarını başvuru yapıp başvurularının reddedilmesine binaen dava açmaları gerekmektedir. Eğer Danıştay ilgili hükmü iptal ederse yaş nedeniyle atanmayan ve dava açan öğretmenlere atanma hakkı doğabilecektir.

 

Sözleşmeli olarak görev yapan öğretmenlerde 40 yaş sorunu bulunmamaktadır.





YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ



FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
 YUKARI