Bugun...Yönetici Adayları Endişeli!
Bilindiği gibi taşra teşkilatı şube müdürlüğü yazılı sınavı 29 Aralık tarihinde gerçekleştirildi. Münhal olan 1709 kadro için sözlü sınava 5127 aday çağrılacak.

+ -
PERSONELMEB.NET/ÖZEL HABER

Millî Eğitim Bakanlığı Personelinin Görevde Yükselme, Unvan Değişikliği Ve Yer Değiştirme Suretiyle Atanması Hakkında Yönetmeliğe göre Sözlü sınav ve değerlendirme kurulu şu şekilde kurulabilir:
“Sözlü sınav ve değerlendirme kurulu; Bakan onayıyla Müsteşar veya Müsteşarın görevlendireceği bir müsteşar yardımcısı veya genel müdür başkanlığında; bir grup başkanı,  bir Bakanlık müşaviri veya öğretim üyesi, bir denetçi veya hukuk müşaviri ile bir il millî eğitim müdürü veya ilçe millî eğitim müdüründen oluşur. Aynı usulle birer yedek üye belirlenir.”

Bilindiği gibi taşra teşkilatı şube müdürlüğü yazılı sınavı 29 Aralık tarihinde gerçekleştirildi. Münhal olan 1709 kadro için sözlü sınava 5127 aday çağrılacak.

Şöyle bir hesap yapalım: her bir adaya ortalama 5 dakika zaman ayrıldığı varsayarsak saatte 12 aday mülakattan geçirilebilir. Diyelim bir kurul günde 10 saat çalışsın neticede günde 120 aday yapar. Aynı kurul 10 gün boyunca mülakat yapsa bu sayı 1200’e çıkar. Aynı şartlarda 5 kurul oluşturulursa 10 gün içerisinde tüm mülakat ancak tamamlanmış olur.

Ancak bu o kadar da basit değildir kuşkusuz. Ankara’ya mülakat için gelecek olan adayların kendilerine bildirilen tarihte mutlaka mülakata alınmaları gereklidir. Binlerce kişinin çağrıldığı mülakatın da gayrı ciddi olmaması ve en azından soruların iyi hazırlanması gerekir ki bu –her adaya en az 2 soru sorulduğu düşünüldüğünde- tam tamına en az 10254 soru yapar.

Dolayısıyla her şeyden önce bu sınavların ne zaman yapılacağı belirlenmelidir. Aslında görülen o ki bu hazırlık yaz sonunu bulabilir. Aslında bu sınavın yaz sonunda yapılması mevcut şube müdürlerinin de istediği bir şeydir. Haziranda yapılması beklenen rotasyon öncesi tüm kadroların ilk atamalarla doldurulması kadrolu şube müdürlerini cidden çok sıkıntıya sokar. 

Bir husus daha var ki MEB tüm adayları toplu şekilde sözlü sınava alıp toplu bir sıralama yapmalıdır. Parçalı olarak yapılacak sıralamalar yarı ayrı adaletsizlikleri ortaya çıkarır.

Sınava giren adaylardan edindiğimiz izlenimlerse iç açıcı değil. Her şeyden önce adaylar sözlü sınavın adil yapılmayacağından endişe duyuyorlar. Eğitim kurumu müdürleri için yapılan mülakatlarda nelerin yaşandığı ortadayken Ankara’da yapılacak mülakattan objektiflik bekleyenlerin sayısı son derece az. Bir de bunun üstüne 17 Aralık gelişmesiyle mülakatlarda işin içine başka ‘kriterlerin’ girmesi endişesi daha da arttı. 

Sözün özü: binlerce aday per perişan Ankara yollarına düşüp neticede ‘dolgu malzemesi’ durumuna düşmekten korkuyor.

Metin KOÇER
metinkocer06@gmail.com
http://ogretmensayfasi.blogspot.com/
YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
 YUKARI