Alan Değişikliği Yapılmaması Öğretmenleri Mağdur Etti!

Alan Değişikliği Yapılmaması Öğretmenleri Mağdur Etti..

Alan Değişikliği Yapılmaması Öğretmenleri Mağdur Etti!DİPLOMAYA YÖNELİK ALAN DEĞİŞİKLİĞİNİN YAPILMAMASI SADECE ALAN DEĞİŞİKLİĞİ BEKLEYEN ÖĞRETMENLERİ DEĞİL ÖZÜR GRUBU YER DEĞİŞTİRME TALEBİNDE BULUNAN ÖĞRETMENLERİ DE MAĞDUR ETTİ

Milli
Eğitim Bakanlığının alan değişikliği yapmama konusundaki anlamsız ısrarı yüzünden 2 bine yakın öğretmen iller arası özür grubu yer değiştirmelerinde eşinden ve çocuğundan ayrı kalmak zorunda kalmıştır. Diplomaya yönelik alan değişikliği bekleyen öğretmenler Milli Eğitim Bakanlığına defalarca uyarıda bulunmuştu. Diplomaya yönelik alan değişikliği yer değiştirmelerde sirkülâsyonu sağladığı için alan değişikliğinin yapılmaması yer değiştirmeleri durma noktasına getirmiştir. Milli Eğitim Bakanlığının alan değişikliği yapmama konusundaki ısrarına da anlam veremiyoruz. Bazı branşların açığının azalacağını düşünen Milli Eğitim Bakanlığına en son yapılan diplomaya yönelik alan değişikliğindeki istatistikî verileri incelemesini tavsiye ediyoruz.

En son yapılan diplomaya yönelik alan değişikliğindeki istatistikî bilgilerden size biraz bahsedelim:

Alan değişikliği için bütün normlar yani 100 binin üzerinde norm açılmıştır.

Alan değişikliği yapan öğretmen sayısı 5.900 civarındadır.

Alan değişikliği yapan öğretmenlerin 1.300 küsuru branştan sınıf öğretmenliğine dönüş yapmıştır.

Alan değişikliği yapan öğretmenlerin 2 bin küsuru branştan branşa geçiş yapmıştır.

Alan değişikliği yapan öğretmenlerin 2 bin küsuru ise sınıftan branşa geçiş yapmıştır.

Yukarıdaki sayılar İKGM’nin en son yapılan diplomaya yönelik alan değişikliği sonucunda yayınladığı taban puan listelerinden alınmıştır bu sayıları incelediğimizde Yönetmeliğe bağlı olarak yapılacak alan değişikliği sonucunda hiç bir branşın mağdur edilmeyeceği apaçık gözükmektedir. Kaldı ki bu sayılar Milli Eğitim Bakanlığında da mevcuttur.

Madem yeni nesil öğretmenlerin eseri olacak, madem toplumun en kıymetli mesleğini öğretmenler yapıyor; yeni nesil mutsuz ve bunalımda olan öğretmenlerin mi eseri olacak ve yine mutsuz öğretmenler mi topluma ışık tutacak? Milli Eğitim Bakanlığının bu konuları düşünmesi gerek. İnşallah Milli Eğitim Bakanlığı biran önce bu yanlışından döner özür grubu
atamalarında il emrini verir ve devamında Diplomaya yönelik alan değişikliğini yaparak norm fazlası öğretmenleri eğitim-öğretime kazandırır.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
veli - 11 ay önce
çok doğru tespitler teşekkürler bu mağduriyet giderilmeli
Avatar
İLKER HOCA - 11 ay önce
yıllardır söylüyoruz bunları.meb ısrarla alan değişikliği yapmıyor.meb bir an önce pedegojinin gereğini yerine getirmelidir.
Avatar
Hakkı - 11 ay önce
Meb alan değişkliği hakkımızı geri vermeli ve mağduriyetleri bitirmesini. Diplomaya dayalı rutin alan değişkliği hakkmızı geri istyoruz.Yorum yazmak için bu alanı kullanabilirsiniz. Yorum yazarken lütfen aşağıda yazılan uyarıları göz önünde bulundurunuz!
Avatar
semra - 11 ay önce
Teşekkürler personelmebhaber.Mezuniyet Alanına Dayalı Alan Değişikliğinin Atamaları etkilemeyecek şekilde her alanda yapılmasını istiyoruz.
Avatar
Demet Hanım - 11 ay önce
Mağduriyetler bitirilmeli.Öğretmenlerimize hakları verilmelidir.TTK Kararları doğrultusunda alan değişikliği hemen şimdi....
Avatar
Sefa - 11 ay önce
Diplomaya bağlı alan değişikliği yasal bir hak ve Pedegojik gerekliliktir. Öğretmenlerimiz kendilerini geliştirmek için durmamış 2.üniversiteyi de bitirmişler. Emin olun bu öğretmenler daha donanımlı ve deneyimli olacak. Daha çok katkı sağlayacaklar geçtikleri alanlara.
Avatar
İshak Hoca - 11 ay önce
Alan değişikliği haktır yönetmelikte belirtildiği gibi alan değişikliği yapılmalı.
Avatar
Kemal Yolcusu - 11 ay önce
Mebin bütçesi belli,aday öğretmenlerin hepsinin atanması da mümkün değil.MEB çözümü hak sahibi öğretmenlerin haklarından kesinti yapmakta aranmalıdır.hala daha üniversitelere her yıl atanabilecek öğretmen sayısından kat kat fazla öğrenci alınmıyor mu?buna çözüm bulsunlar ya da insanlara iş.