İşe alımlarda, yaş ve cinsiyet ayrımı yapılabilir mi?

İşe alımlarda, yaş ve cinsiyet ayrımı yapılabilir mi?



20 Nisan 2016 tarihli Resmi Gazetede, 6701 sayılı Türkiye İnsan Hakları ve

Eşitlik Kurumu Kanunu yayımlanmıştır. Tıklayınız.

MEVZUAT HÜKÜMLERİ

Bu Kanunun 3/2 fıkrası şu şekildedir:

"(2) Bu Kanun kapsamında cinsiyet, ırk, renk, dil, din, inanç,

mezhep, felsefi ve siyasi görüş, etnik köken, servet, doğum, medeni hal, sağlık

durumu, engellilik ve yaş temellerine dayalı ayrımcılık yasaktır."

İstisna durumları gösterir 7. maddenin iki fıkrası şu şekildedir:

"b) Sadece belli bir cinsiyetin istihdamını zorunlu kılan durumlar.

c) İşe kabul ve istihdam sürecinde, hizmetin zorunlulukları nedeniyle

yaş sınırlarının belirlenmesi ve uygulanması, gereklilik ve amaçla orantılı

olması şartıyla yaşa dayalı farklı muamele."

DEĞERLENDİRME

Özellikle 7. maddenin 2. fıkrası düşünüldüğünde zorunluluktan kaynaklanan durumlarda

yaş ve cinsiyet ayrımı yapılabileceği belirtilmiştir. Gerçekten de bazen hizmetin

gerektirdiği durumlarda örneğin cinsiyet ayrımı yapılması zorunlu olmaktadır.

Örneğin görev olarak açık arazide çalışacak bir mühendis adayında "erkek

olma şartının aranmasının" bu kapsama girmesi mümkündür. Veya şiddetle

karşılaşma ihtimalinden dolayı zabıta memuru alımında yine "Erkek olma

şartı" aranabilir. Bir başka örnek de verecek olursak, örneğin şiddet olaylarıyla mücadelede aktif olarak görev alacak kolluk gücü alımında yaş sınırı getirilmesi mümkündür. Ancak kanun koyucu, bu zorunluluktan kaynaklanan durumları

tek tek belirtmemiştir.

Dolaysıyla mevzuattaki düzenlemelerin bu maddeye aykırı olup olmadığına yargı

organları karar verecektir.

 

Memurlar.net


Etiketler; #

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.