MEB Müdür Yardımcıları arıyor işte genel şartlar

Ülkemizde en geniş kesimi ilgilendiren bakanlıkların başında şüphesiz Milli Eğitim Bakanlığı gelir. Yaklaşık 17 milyon 500 bin öğrenci ve 1 milyon öğretmen ile bunların ailelerini de işin içerisine kattığımızda, ülkemizde hemen hemen her ailenin MEB ile bağlantısı vardır diyebiliriz.

MEB Müdür Yardımcıları arıyor işte genel şartlarBu 1 milyon kişilik öğretmen grubunun aklından bir dönem ister istemez okulda veya MEB’in diğer kademelerinde yönetici olmak fikri geçer. Bence her öğretmen görev hayatının bir döneminde sürekli olmasa da bir eğitim öğretim dönemi bile olsa, müdür yardımcılığı yapmalıdır.

Halbuki öğretmenlik ne kadar önemli bir görev ise; o öğretmenin okulunda veya üst kademelerdeki yöneticilik görevleri de o kadar önemlidir.

Çünkü öğretmenlerde ve toplumumuzda maalesef şöyle yanlış bir algı vardır. “Öğretmenlik yapamayanlar yönetici olur.” Bu bakış açısı ile baktığımızda yöneticiliğin lüzumsuz bir görev olduğu algısı da beynimize yapışır kalıverir. Halbuki öğretmenlik ne kadar önemli bir görev ise; o öğretmenin okulunda veya üst kademelerdeki yöneticilik görevleri de o kadar önemlidir. Bu nedenle bir çok kişi gibi maalesef öğretmenlerin büyük bir kısmı okul müdür veya müdür yardımcılığı görevlerini; sadece makam olarak çok bir iş yapılmayan bir görev olarak görmektedir.

Halbuki okul müdürü okulun eğitim-öğretim açısından gelişmesi için adeta bir lokomotif görev görür. Bu işlerde en büyük yardımcısı da okul müdür başyardımcısı ve müdür yardımcılarıdır. Verimli, uyumlu çalışan okul yöneticileri olduğu zaman o okul başarıdan başarıya koşar. U arada öğretmenlerin özlük işleri, öğrencilerin resmi işlemleri de aksamadan yerine getirilir.
İlçe ve il milli eğitim kademesindeki yöneticilikler de okulların tümünün bir nizam çerisinde eğitim öğretim faaliyetleri yapmasına vesile olur.

MEB’in 1 milyon civarındaki öğretmen kadrosunun yaklaşık %10’u yönetim kademesinde yer almaktadır. Yani 10 öğretmenden biri yönetici konumundadır. Bu da yaklaşık 100 bin civarında yönetici demektir.

MEB’in 1 milyon civarındaki öğretmen kadrosunun yaklaşık %10’u yönetim kademesinde yer almaktadır. Yani 10 öğretmenden biri yönetici konumundadır. Bu da yaklaşık 100 bin civarında yönetici demektir.

Okullardaki öğrenci işleri, velilerin istekleri, öğretmenlerin özlük hakları genel olarak görevlendirilen müdür yardımcıları vasıtası ile yürütülmektedir. İşte MEB, okullarda ihtiyaç duyduğu okul müdür başyardımcısı ve müdür yardımcılığı için 20 Mart 2016 Pazar tarihli bir sınav yapacağını ilân etti. Sınav için şartı tutan öğretmenler 25 Ocak 2016 ve 17 Şubat 2016 tarihleri arasında müracaat edebilecekler.

MEB’de adaylık dahil 4 yıl öğretmenlik yapmış olan öğretmenler sınav için müracaat edebilecek. Halen okul müdür başyardımcısı veya okul müdür yardımcısı olarak görevli öğretmenlerden de aynı kurumda 4 yılını veya 8 yılını tamamlamış olanlar müracaat edebilecekler.

Yukarıdaki paragraflarda söyledim tekrar etmekte fayda var; öğretmenlerin görev hayatlarının bir döneminde yöneticilik görevi almaları önemlidir. Bunun yanında MEB yönetici atama yönetmeliğinde yaptığı değişikliklerle, yöneticilerin kademeli olarak yükselmelerini ön görmektedir. Belli süre müdür yardımcılığı yapanlar okul müdürlüğüne; belli süre müdür yardımcılığı yapanlar ilçe milli eğitim müdürlüğüne atanabileceklerdir. Böyle hedefi olan genç öğretmenlerin, müdür yardımcılığından başlamaları kariyer planlamaları açısından önemli bir basamak olacaktır.

MEB başvuru şartları, işlemleri, sınavda çıkacak sorular vb. her türlü soruyu; “Eğitim Kurumları Müdür Başyardımcılığı ve Müdür Yardımcılığı Yazılı Sınav Başvuru Kılavuzu”nda tüm ayrıntıları ile açıklamaktadır. Müracaat edecek olanlar MEB’in (http://www.meb.gov.tr/meb_sinavindex.php?dil=tr ) internet adresinden tüm ayrıntılara ulaşabilir. Sınava gireceklere şimdiden başarılar diliyorum. Hepinize iyi haftalar. 25.1.2016)

Ekrem Aytar

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Yeldaaa - 11 ay önce
Niye ya egitim kadrosunun %70 -80 i egitim bir senli ve mudir yardimcisi olmak icin aranan baska sart yok hala eksik mi varmisssss
Avatar
fatih - 11 ay önce
evet sayın hocam bildiğiniz gibi yeni yönetmelik yürürlükte ve siz o yönetmeliğe göre görevlendirildiniz ve bu yönetmelikteki şartları taşıdığınız sürece işinizi yaparsınız. tabi 2 gün sonra herkesi görevden alıp yeni bi yönetmelik çıkarmadıkları sürece.
Avatar
Müdür yardımcısı - 11 ay önce
kıymetli yorum okuyucuları; kesin bilgisi olanlar sorularımı cevaplarsa memnun olurum. ben 12 yıldır müdür yardımcılığı yapmaktayım. danıştayın iptal ettiği 2014 yönetmeliğine göre müdür inhası ile görevime müdür yardımcısı olarak devam etmekteyim. soru 1: sınava girecekmiyim? soru 2: haziran ayında görevim bitecek mi? soru 3: iptal edilen yönetmeliğe göre müdür inhası ile görevlendirilmem 4 yıl devam mı edecek? yoksa 12 yıllık olduğum için 2015-2016 öğretim yılı sonunda görevim bitecek mi?
Misafir Avatar
kamil bey - 11 ay önce
Bunları bilmiyorsanız 12 yıl boşa geçmiş demektir.geçmiş olsun..
Avatar
fatih - 11 ay önce
sayın hocam bildiğim kadarıyla yapamıyorsunuz başvuru çünkü 2014den sonra görevlendirilmişsiniz bu kılavuzda danıştay iptali ile ilgili bir bilgi yok kılavuza görede suan 4 yıllık görevlendirmeniz bitmediği için başvuruda bulunamazsınız.ama kesin bilgi almak için kafanızdaki soruları sormak için baknlığın ilgili birimine ulaşın ilçe ve il mem lerdede size kesin bilgi veremez size.
Misafir Avatar
Müdür yardımcısı - 11 ay önce @fatih
hocam teşekkür ederim. yani o zaman benim 12 yılım sayılmıyor. 2014 yılında sıfırlanmış ve 12 yıl yapmamış görünüyorum
Avatar
efe - 11 ay önce
ha ha haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa..........bunları yazan..türkiyedeki meb in gerçeklerini ya bilmiyor ya da bilmezden geliyor.
Misafir Avatar
Müdür yardımcısı - 11 ay önce @efe
efe kardeş bi umut nolacak diye bakıyoruz işte. senin yorumun ne merak ediyorum. size göre de ben sıfırlanmış mı oldum.
Avatar
E.Erdoğan - 11 ay önce
bir müdür yardımcısı olarak bu kadar gereksiz bu kadar angarya iş yoğunluğunun bu kadar kısır döngünün olduğu bir meslek başka var mı bilmiyorum. olduğuma olmuşuma bin pişmanım. branşı sınıf öğretmeni olan arkadaşlarıma sesleniyorum müdür yardımcısı, müdür ve bunun devamındaki ünvanlardan olmayın mesleğinize sımsıkı tutunun en kısa sürede bende döneceğim branşıma
Avatar
hasan - 11 ay önce
eğitim bir sen üyelerine müdür yardımcılığı sınavı kitapları hazırlıyor ve üyelerine kurs düzenliyor.
eğitim bir sen üyelerinin yerinde olsam şunu sorardım;
"1 yıl önce sınavsız üyelerimizi görevlendirdiniz, biz niye sınava girmek zorundayız? bu ayrımcılık niye? kadroların %90'ı dolu, biz hangi kadro için sınava hazırlanacağız? adil olması için tüm kadrolar boşaltılmalı, şu an görevde olanlarda sınava girmeli, yoksa bizim başımız kel mi?"
Avatar
Adalet.kul hakkı - 11 ay önce
Ey 4 yıl üniversite okumuş eğitim camiasının öğretmenleri.insanlar işine gelince adalet diyor neden adaletsiz yapılan işlere yanlış demiyor.Ben 2009 sınavını kazanmış bir md. Yrd.Olarak geçen yıl yönetmelik iptal olduğu için kadrom iptal edilip öğretmenliğe alındım .şimdi sınava girmek zorundayım. Halbuki geçen yıl sınavsız görevlendirilen yalaka sen üyeleri sınava alınmıyor. Bu sizce adalet mi ?.Unutmayın adalet herkes için vardır. İnş onlarda birgün Allah in huzurunda bunların hesabını verecektir.Sadece yazıklar olsun diyorum...
Misafir Avatar
asli - 11 ay önce
Arkadaşım ben de aynı durumdayım ama biliyorsun onların kadroları iptal edildi ve yerleri münhal gösterilecek sınava alinmamalari tamamen onların aleyhine üzülme yani adamların ne planı varsa onları sınava sokmayacaklar dusunursen onlar içindaha adaletsiz bu durum