Müdürleri Görevden Alan MEB Müdürüne Hapis Cezası

Okul müdürlerine düşük puan vererek görevden alan Samsun'un Bafra Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ali Katiboğlu ile Şube Müdürü Ali Gül, görevi kötüye kullanmaktan dolayı 6 ay 7 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Müdürleri Görevden Alan MEB Müdürüne Hapis Cezası Davayı açan Türk Eğitim Sen Samsun 1 Nolu Şube Başkanı Levent Kuruoğlu, “Bu karar okul müdürlerinin nasıl bir haksızlığa uğradığını tescil eden bir karar.” diyerek, diğer davalara da emsal olacağını belirtti. 

Okul müdürlerinin görevlerinden alınması bir bir mahkemelerden geri dönüyor. Müdürler açtıkları davaları kazanarak görevlerine geri dönerken, haksızlıklara uğradıkları gerekçesi ile açtıkları davalar da sonuçlanıyor. Bafra İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ali Katipoğlu ve Şube Müdürü Ali Gül hakkında Bafra 3. Asliye Ceza Mahkemesinde açılan dava sonucunda ilgililer suçlu bulundu. Her iki sanığa da ayrı ayrı görevi kötüye kullanmak suçundan 6 ay 7 gün hapis cezası verildi. İlgili kişilerin ayrıca cezanın infazından sonra 93 gün süreyle kamu görevinden kaynaklanan yetkilerinin kullanması yasaklandı.

Türk Eğitim Sen Samsun 1 Nolu Şube Başkanı Levent Kuruoğlu, “Tüm suçları vatanını, milletini ve devletini sevmek olan okul müdürlerine yapılan haksızlık üzerine sendikamız tarafından hukuk mücadelesi başlatılmıştır. Yandaş bir sendikanın güdümüne girmiş tetikçi İlçe Milli Eğitim Müdürleri ve Şube Müdürleri çoğunu tanımadıkları, beraber görev yapmadıkları, okul müdürlerine düşük puanlar vererek görevden alınmalarını sağlamış, yerlerine yandaşların atanmasını sağlayacak şartlar oluşturmuşlardır. Milli Eğitim tarihine idareci kıyımı olarak geçen ülke genelinde binlerce idarecinin görevden alınması ile sonuçlanan bu süreç Milli Eğitim Bakanlığının tüm hafızasını da yok etmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı torpilin, yandaşlığın, adam kayırmanın merkezi haline gelmiştir. Bu yandaş sendika tarafından tüm kurum tek özellikleri torpilli olmaları olan liyakatsız kişilere peşkeş çekilmiştir. Ülkemizin gelecek nesillerini yetiştirme görevi olan Milli Eğitim Bakanlığı ne yazık ki bir kaosa sürüklenmiştir.” şeklinde açıklama yaptı.

Levent Kuruoğlu, Samsun genelinde 194 okul müdürünün görevden alındığını hatırlatarak, şöyle devam etti: “Yaşananlar üzerine Türk Eğitim Sen tarafından açılan davalar sonucunda Yüce Türk Adaleti okul müdürlerimizin haksızlığa uğradığına hükmetmiştir. Birçok okul müdürümüz görevlerine dönmüşlerdir. Ancak bu puanlamaları yapan İlçe Milli Eğitim Müdürleri ve Şube Müdürlerinin cezalandırılması böylece haksızlığın kimsenin yanına kar kalmayacağının bilinmesi için açtığımız davalar sonucunda ilk karar Samsun Bafra ilçesinde çıkmıştır. Bafra İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ali Katipoğlu ve Şube Müdürü Ali Gül hakkında Bafra 3. Asliye Ceza Mahkemesi'nde açılan dava sonucunda ilgililer suçlu bulunmuşlardır. Her iki sanığa da ayrı ayrı görevi kötüye kullanmak suçundan 6 ay 7 gün hapis cezası verilmiştir. Ayrıca cezanın infazından sonra 93 gün süreyle kamu görevinden kaynaklanan yetkilerinin kullanması yasaklanmıştır. Bu karar okul müdürlerinin nasıl bir haksızlığa uğradığını tescil eden bir karar olmakla birlikte kamuoyu vicdanını da rahatlatmıştır. Güce arkasını dayayarak haksızlık hukuksuzluk yapanların bile beklenen sondan eninde sonunda kaçamayacakları görülmüştür. Bafra'da verilen kararın tüm Türkiye'ye örnek teşkil etmesini diliyorum.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
baki taştan - 13 ay önce
inşaaalh araayan mevlasınıda belasınıda bulacak darısı sağlık bakanlığında 1700 kişiyi görevden alan sunta müslümanların başına
Avatar
istanbul - 13 ay önce
istanbul meb de yaşanan haksızlık diz boyu, yandaş sendika ist mem. tüm kadrolarını ele geçirerek okul müdürlerinin kazandığı davaları bile uygulamıyor. tekrar düşük puan ,sözlü adı altında kıyıma devam ediyor. meb den bunu son vermesini bekliyoruz.
Avatar
Hakkı SAVUN - 13 ay önce
Allah'dan, devlet memurluğuyla ilgisi olmadan haksızlık yapan akp yandaşlarının bir an önce bağımsız ve tarafsız türk adaleti karşısına çıkarılarak adil bir şekilde yargılanmalarını dilerim.
Avatar
alperen - 13 ay önce
istanbul meb.seni hergün güzel güzel anıyorum...bakalım münker nekir e nasıl cevap vereceksiniz?
Avatar
HADİ CANIM SEN DE.... - 13 ay önce
düşük puanı öğretmen verince okul aile birliği başkan ve yardımcısı verince problem yok. ama ilçe müdürü verince suç oluyor. peki di̇ğerleri verince neden olmuyor. bu adalet mi?
Misafir Avatar
Gingo - 13 ay önce
Sarhos sun herhal. Mem müdürü istəmədikcə kimse görevinde kalamaz. Hatta yigen vəkil akrabası bir bakkal çırağı bile Seni görevden aldırıyor. Yiğitsen çırağın önünde takla atma.... huuuooooop baş vəkil uyuma... MEB de durumu gör. ..