Türkçe Öğretmenleri 'haklı olarak' 5 bin kontenjan istiyor.

Türkçe Öğretmenleri "haklı olarak" 5 bin kontenjan istiyor.

Türkçe Öğretmenleri 'haklı olarak' 5 bin kontenjan istiyor.  Türkçe Öğretmenleri "haklı olarak" 5 bin kontenjan istiyor.

 

1. Milli Eğitim Bakanlığı'nın temel aldığı ve OECD ülkelerinin katıldığı, öğrenci başarılarının bilimsel ve uluslararası geçerlilikte ölçüldüğü sınav olan PISA raporları açıkça göstermektedir ki: "Tüm derslerde ve öğrenci başarılarının gelişiminde ilk aşama okuduğunu anlama becerisi dolayısıyla anadili öğrenme süreci (Türkçe dersi) vasıtasıyla ve ilgili derslere katkısıyla olur. Öğrencilerimizde okuduğunu anlama becerisi ve diğer diğer dil becerileri gelişim düzeyi yapılan sınavlarda gelişmiş ülkelerin öğrencilerine oranla oldukça geride kalmıştır. Sorunun çözümü Türkçe Eğitimi alanında yetişmiş öğretmenlerin bu süreçte(derslerde) yeni MEB(2006) Programına uygun etkinlikler ve dört temel dil becerisini gelişimini sağlayan Türkçe eğitmenlerinin yürüteceği bir süreçle olacaktır.

Türkiye'deki öğretim faaliyetlerinin ve akademik sosyal başarısızlığının temelinde yeterli ve nitelikli öğretmen azlığı, etkinliklerin yeterli sürede uzman öğretmenlerce uygulanmaması vardır..."

2. 4+4+4 eğitim sistemine girişle birlikte Türkçe dersi, saat bazında artmış öğrencilerin 5. sınıftan itibaren anadili örenme ve temel dil becerisi ediniminin ancak Türkçe Öğretmenleri tarafından sağlanacağı zarureti doğmuştur.

3. Öğrencilerin yaşam boyu kazanacakları bilişsel, akademik, sosyal tüm becerilerin gelişimini sağlayacak ve tüm kritik süreçleri kapsayan(dil becerileri bağlamında) Türkçe dersleri ücretli öğretmen diye nitelendirilen gerekli akademik donanıma sahip olmayan kişilere bırakılamayacak kadar önemlidir zira bu ülkenin her gencinin dilini doğru bir şekilde öğrenebilmesi edebi hassasiyeti kazanması ancak branş öğretmeni uzmanlığıyla (Türkçe Öğretmeni) sağlanır ve bu her vatandaşımızın en doğal hakkıdır. Ayrıca ücretli öğretmenlik sistemi eğitimde süreklilik ve kaliteyi düşürmektedir. Sonuç olarak kadrolu daha çok Türkçe öğretmenlerine ihtiyaç vardır.

4. Yeni MEB 2005 öğretim programlarının tümünde yani ortaokul tüm derslerinin(fen bilgisi, sosyal bilgiler... ) öğretim programında Türkçe ‘ye hassasiyet başat unsurdur. "Türkçeyi doğru, güzel ve etkili kullanmak" programın temel hedefini ve felsefesini oluşturur.

5. Geçmiş yıllarda ne yazık ki sistem değişikliği gerekçesiyle Türkçe derslerine başka branşlardan öğretmen geçişleri olmuş bu anlamda branşımıza geçen yaklaşık 4000 öğretmenle Türkçe öğretmenliği branşımız mağdur edilmiştir. Öğrencilerimizin dersine asıl alanı farklı olan hocalarımız girmeye devam etmektedir. Bu noktada bugün çok sayıda mezunumuz mağdur olmaktadır.

6. Milli Eğitim Bakanlığının 5.sınıfları hazırlık sınıflarına dönüştürmesi projesi sonrası Türkçe dersine olan ihtiyaç fazlasıyla artmıştır. Öğrencilerin anlama ve anlatma becerilerinin gelişimi, kendilerini doğru bir şekilde ifade eden topluma yararlı bireyler yetiştirilmesi bağlamında odak nokta konumunda bulunan Türkçe dersinin mevcut ders saati sayısını yeterli bulmuyoruz. Anadilin doğru bir şekilde öğrenilmesi, kültürüne, milli değerlerine bağlı; geçmişinin farkında geleceğe umut dolu ve yaratıcı bakan, dilin kurallarına hâkim bireylerin yetiştirilmesi için Türkçe Derslerinin haftada 12 saate çıkarılmasını talep ediyoruz.

Bu bağlamda yeni programı bilen ve programın ruhunu içselleştirmiş ve uygulamaya hazır onlarca Türkçe öğretmeni atama beklemektedir.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Yasin - 1 yıl önce
anadilimize gereken önem verilsin,dünya dili olma yolunda hızla ilerleyen türkçe;teog içinde ayrı bir öneme sahiptir.her dersin temeli türkçedir.anlama ve anlatma türkçeden geçer.ayrıca alan net ortalaması en yüksek ders türkçedir. şubatta 5.000 atama haktır.personel meb haber e de teşekkür ederiz.sesimize,ses oldunuz.
Avatar
Merve - 1 yıl önce
tüm derslerin özünü oluşturan okuduğunu anlayan yorumlayan zihinsel bağımsızlığa ulalnış bireyler için türkçe dersine bu şubat ayında 5000 atama haktır .
Avatar
TÜRKÇE - 1 yıl önce
degerli̇ yetki̇li̇ler türkçe mağdur edi̇lmemeli̇di̇r en az 3000 atama gerçek hakkimizdir bunu sami̇mi̇yetle söylüyoruz
Avatar
Hüseyin - 1 yıl önce
her şeyden önce türkçe.türkçeye beş bin atama !
Avatar
öğrenci54 - 1 yıl önce
türkçe en önemli derstir, kimse bunu inkar edemez! gereken önem verilmelidir! en az 5000 atama!
Avatar
Velat Açan - 1 yıl önce
kınalızadeler, dede korkudlar, divan -lugatit türkler unutulmasın diye türkçe dünya dili olsun asya ve avrupanın köprüsü olan türki̇ye coğarafyasında bariş türkçe konuşulsun di̇ye #türkçeye5000atamahaktır #türkçeye5000atamahaktır
Avatar
türkçeci - 1 yıl önce
türkçe öğretmenliği şubat atamasında hak ettiği 3000 kontenjanı almalıdır, artık türkçe öğretmenlerinin yüzü gülsün birazda
Avatar
ilkay - 1 yıl önce
tüm derslerin temeli olan türkçe dersine gereken önem verilmeli. ana dilimize sahip çıkmak sizlerin ve bizlerin birinci vazifesidir. hak ettiğimiz kontenjan verilsin...