UZMANLARIN SON UMUDU BAŞBAKAN!

Bir dizi açılış ve çeşitli etkinliklere katılmak üzere bu gün Van'da bulunan Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğluna Van'da görev yapan Eğitim uzmanı arkadaşlarımız derneğimizin hazırlamış olduğu ekteki bilgi notunu iletmişlerdir.

UZMANLARIN SON UMUDU BAŞBAKAN!Bir dizi açılış ve çeşitli etkinliklere katılmak üzere bu gün Van'da bulunan Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğluna Van'da görev yapan Eğitim uzmanı arkadaşlarımız derneğimizin hazırlamış olduğu ekteki bilgi notunu iletmişlerdir.

Tüm Üyelerimize duyurulur

SAYIN BAŞBAKANIM

KONU:

14 Mart 2014 tarih ve 28941 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Millî Eğitim Temel Kanunu İle Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 25. Maddesi ile 652 sayılı KHK’ya eklenen (Geçici Madde) 10/3. Maddesiyle görevden alınarak Şahsa Bağlı Eğitim Uzmanı yapılan il milli eğitim müdür yardımcıları ve ilçe milli eğitim müdürleri.

ORTAYA ÇIKAN MAĞDURİYET:

14 Mart 2014 tarih ve 28941 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Millî Eğitim Temel Kanunu İle Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 25. Maddesi ile 652 sayılı KHK’ya eklenen (Geçici Madde) 10/3. Maddesiyle ekli (3) sayılı listede anılan kadrolara atanmış sayılan personelin yeni kadrolarına atanmış sayıldıkları tarih itibarıyla eski kadrolarına ilişkin olarak en son ayda aldıkları aylık, ek gösterge, her türlü zam ve tazminatları, ek ödeme ve benzeri adlarla yapılan her türlü ödemelerin (ilgili mevzuatı uyarınca fiili çalışmaya bağlı fazla mesai ücreti hariç) toplam net tutarının (bu tutar sabit bir değer olarak esas alınır); yeni atandıkları kadrolara ilişkin olarak yapılan aylık, ek gösterge, her türlü zam ve tazminatları, ek ödeme ve benzeri adlarla yapılan her türlü ödemelerin (ilgili mevzuatı uyarınca fiili çalışmaya bağlı fazla mesai ücreti hariç) toplam net tutarından fazla olması hâlinde aradaki fark tutarı, herhangi bir vergi ve kesintiye tabi utulmaksızın fark kapanıncaya kadar ayrıca tazminat olarak ödenir. Atanmış sayıldıkları kadro unvanlarında isteğe bağlı olarak herhangi bir değişiklik olanlarla, kendi istekleriyle başka kurumlara atananlara fark tazminatı ödenmesine son verilir.” Denilmektedir.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl milli Eğitim Müdür Yardımcılığı Kadrosundan statü olarak çok daha geride olan Şahsa bağlı Eğitim uzmanlığı kadrosuna atanmış sayılarak maaş ve özlük haklarımızda Eğitim Uzmanı seviyesine indirilmiştir. Eğitim Uzmanlarının maaşları bizim en son aldığımız Maaş Tutarına ulaşıncaya kadar maaşlarımızın hiçbir kaleminde hiçbir artış yapılmayarak ”Maaşlarımız 6528 sayılı Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren Dondurulmuştur”. Aynı Kanunla görevden alınan M.E. B. Merkez Teşkilatında çalışan Şube Müdürlerinin özlük hakları verildiği halde İlçe Milli eğitim müdürleri ile İl Müdür Yardımcılarının özlük haklarında bir değişiklik yapılmayarak 6528 Sayılı Kanun uygulanarak mağduriyetimiz devam etmektedir.

ÇÖZÜM:

Kuşkusuz idarenin yöneticileri görevden alma inisiyatifine büyük saygı duyuyoruz ve hiçbirimiz aynı görevde sürekli kalma eğiliminde değiliz. Ancak 6528 sayılı kanunla görevden alınanlar arasında mali ve özlük hakları dondurulan İl Müdür yardımcıları ile İlçe Milli Eğitim Müdürleri olarak tek kesimiz ve nitekim T.C. Anayasa Mahkemesi Başkanlığı’nın 2014 / 88 Esas, 2015 / 68 Karar sayılı ve 13.07.2015 tarihli kararında iptal gerekçesi olarak gösterilen;

1-Kazanılmış hakların korunmaması,

2-Hukuki güvenlik ilkesinin çiğnenmesi,

3-Mevcut kadrolar (Eski Görev Yaptığımız İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Kadroları) iptal edilmeden uygulamanın yapılması ile doğan mağduriyetimiz (özlük, idari ve itibari haklarımızın elimizden alınması) Anayasa Mahkemesi tarafından tespit edilmiş olmasına rağmen, bu durum halen devam etmektedir.

Sayın Başbakanım;

Maaşları dondurulan tek kesim bizleriz, bunun hiçbir kesim veya kurumda örneği bulunmamaktadır. Bu durum hem vicdani hem de hukuki olmadığı gibi zatıâlinizin adaletine inanıyor ve güveniyoruz.

Dolayısıyla mali ve özlük haklarımızın iade edilmesi ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından hazırlanıp Başbakanlığımıza gönderildiği söylenen kanun tasarısının ivedilikle TBMM genel kuruluna gönderilmesi ve yasalaşmasının sağlanması hususunda

Tüm şahsa bağlı eğitim uzmanları adına arz ederiz.

UEYDER

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
klavuz - 9 ay önce
15 mart itibarı ile maaşı dondurulmuş 2 yıllık hakkın ve hukukun bugüne kadar verilmemesi bir tarafa bütün bu mağduriyete sebep olan her kim varsa kurum,kuruluş,şahıs,cemiyet,cemaat,dernek,sendika ve daha bir çok neidüğü belirsiz yapı ve teşkilatlar varsa başından sonuna kadar arş-ı alaya havale ettik.ey Allahım sen bütün olanları görüyor,duyuyor ve idrak ediyorsun.mahşerde bütün bu saydıklarımdan kendim için değil ama bugün kendisine cevap veremediğim çocuklarım eşim için davacıyım.sen hakları hak edensin.
Avatar
İRFAN ERTAV - 9 ay önce
hayirlara vesi̇le olsun i̇nşAllah. selam ve dua i̇le
Avatar
Şafak - 9 ay önce
aynı şekilde seçimler öncesi bursada da bilgi notu iletilmişti ama değişen hiçbir şey yok buna sebep olanların hepsini Allaha havale ediyorum
Avatar
Sami özdemir - 9 ay önce
emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum dileriz bu haksızlık en kısa sürede giderilir
Avatar
ali - 9 ay önce
hukuk herkese lazım. bu talimat alıp hukukun gereğini yerin getirmeyen kişilerden her iki cihanda davacıyım.
Avatar
uzman - 9 ay önce
sayın dernek yetkilileri idarenin yöneticileri görevden alma inisiyatifine büyük saygı duyduğunuzu söylüyorsunuz.neden suçu ve kusuru olmayan insanların görevden alınmasına saygı duyuyorsunuz.hani hak ve adalet.yerlerimize getirdikleri bizlerden dahamı becerikli ve yetenekliler.hayır yandaş oldukları için.isteğimiz sadece anayasa kararını uygulamalarıdır.
Avatar
adil - 9 ay önce
kardeşi̇m ben emeği̇mle gelmi̇şiti̇m bu makamlara sebep olanlari yüce rabbi̇me havale edi̇yorum uzmanliği kabul etmi̇yorum indAllahta bu hakkımı istiyecem bu zulümdür peki illerdeki baskı yıpranma hakaret adam yerine koyulmama hasbiünallhi̇ ve ni̇ğmel vaki̇l di̇yerek ai̇lece sonsuza kadar sebep olanlara..................
Avatar
İLÇE MÜDÜRÜ - 9 ay önce
kardeşi̇m ben uzman deği̇li̇m ben i̇lçe müdürüyüm uzmanliği kabul etmi̇yorum bu bi̇ze zorla gi̇ydi̇ri̇len bi̇r gömlekti̇r.rabbi̇m kabul etmesi̇n yüzlerce i̇nsani magdur edi̇p i̇l mi̇lli̇ eği̇ti̇m müdürlükleri̇nde oturtuyorlar adami olanlar başladi gari̇banlar köşede bekli̇yor nerde adalet ve kalkinmaaaaaaaaaaaaaaa